`

Már nem az iparból, hanem a mezőgazdaságból származó tevékenységek károsítják legjobban a levegőt, de néhány előremutató megoldással, fejlesztéssel ki lehet lépni a „bűnös szerepből”.


Elég súlyos megállapítással kezdődött a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Mezőgazdasági Gépesítési Intézete (NAIK MGI) által szervezett április 26-i, trágyakezelési technológiákkal foglalkozó konferencia. Bibók Zsuzsanna levegőtisztaság-védelmi szakértő (jobb oldali képen, előadóként), a földművelésügyi tárca környezetmegőrzési főosztályának munkatársa ugyanis számításokra hivatkozva kijelentette, ma már Magyarországon nem az ipar, hanem a mezőgazdaság a fő légszennyező: az összes hazai károsanyag kibocsátás 21 százaléka az agráriumhoz kapcsolódik. Ezen belül is jelentős az ammónia, a szállópor (PM10) és a bűz levegőbe juttatása, amely leginkább a mezőgazdasági gépek és a nitrogéntartalmú műtrágyagyártók „jóvoltából” kerül ki.
A szakértő szerint mindez oda vezethető vissza, hogy az ágazatban – saját területükön – még mindig sokan alkalmaznak korszerűtlen, így kevésbé környezetbarát technológiát. Mint mondta, a fejlesztés kiutat jelent, és ez pozitív hatással lenne az általános légszennyezettségi állapotra is. Bibók Zsuzsanna szerint nem feltétlenül kell a legújabb csúcskategóriás gépeket, berendezéseket alkalmazni, sokkal inkább törekedni kellene az elérhető, fenntartható, magas szintű és hatékonyan teljesítő eszközökre, megoldásokra.  
A rendezvény moderátoraként közreműködő Dr. Gulyás Zoltán, a NAIK MGI intézetigazgatója az elhangzottakhoz annyit fűzött hozzá, hogy „el kell ismerni, a levegőtisztaság védelmében bőséges elmaradásaink vannak”.


Hiányos istállók


Dr. Fenyvesi László, a Szent István Egyetem egyetemi tanára pedig a Bibók Zsuzsanna által elmondottakra válaszul felsorolt néhány ötletet, javaslatot, amikkel a környezeti ártalmak csökkenthetőek lennének. Mint mondta, azt érdemes lenne felmérni, hogy az úgynevezett trágyatavak most mennyire szennyeznek – adatokkal ugyan nem szolgált, de sejtetni engedte, hogy jelentős lehet az ammónia-emisszió. Lehetséges megoldásként felvetette a trágyatárolók lefedését, szárazon tartását, szalmaapríték bekeverését, esetleg a hígtrágya savas kezelését. Az állatistállók légterébe az ammónia mindig a nitrogéntartalmú ürülék bomlása következtében kerül, és ha nincs megfelelő védekezés, akkor tovább terjed a kinti levegőbe, ott pedig roncsolja a Föld „védernyőjét” jelentő ózonréteget. Fenyvesi László szerint például az úgynevezett csővégi levegőszűréssel körülbelül 70-90 százalékban csökkenthető lenne egy-egy istálló ammónia-kibocsátása. És mint mondta, e téren az istállóknál „óriási műszaki lehetőségek vannak még”.
A műszaki fejlesztésekhez viszont, jegyezte meg, releváns helyi és országos ammónia- és szén-dioxid-kibocsátási statisztikákra volna szükség, mivel ha ezeket ,,nem látjuk, nem tudjuk a kutatási irányt”. Így az egyetemi tanár szerint létre kellene hozni egy egységes adatbázist, az ötleteket és a problémákat rögzítő, a szakemberek által használandó információs rendszert, valamint szükség lenne technológia-fejlesztési innovációs programokra és az alkalmazott eszközöket, eljárásokat segítő kutatásokra is.


Trágyakörforgás


Míg Fenyvesi László inkább elméleti, addig Bárány László, a csirkeneveléssel foglalkozó kisvárdai Master Good cégcsoport tulajdonosa gyakorlati oldalról közelítette meg a légszennyezés-csökkentést. Mégpedig a saját fejlesztésű alomgyártó és trágyafeldolgozó üzemükkel illusztrálta ezt: a keletkező trágyát körforgásszerűen hasznosítják újra, a lehető legkisebb károsanyag-kibocsátással.
Az alomgyárban a szalmát több szakaszban dolgozzák fel (aprítás, tisztítás, hőkezelés stb.), amíg végül pelletté alakítják. Ez kerül a csirkék alá, a trágyával vegyülve pedig megdagad, viszont „megköti” a bűzt; Bárány László szerint még a legnagyobb kánikulában is egyharmados bűzhatás-csökkenést regisztráltak a korábbi időszakhoz képest. Az itt képződött vegyes anyag a trágyafeldolgozóba kerül, ahol fermentálás (erjesztés) után trágya pelletet készítenek belőle, amit a növénytermesztéssel foglalkozók számára értékesítenek. Azért ők a célcsoport, mert – mint Bárány László mondta –, ez a termék „minden értékes alapanyagot, például foszfort és káliumot is, tartalmaz”.


Mindezt látva, hallva van remény, hogy előbb vagy utóbb ne a mezőgazdaság legyen a légszennyezés „főbűnöse”.

 


(NAK) (FOTÓ: Gyulai Tóth Zoltán/NAK)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám