`

2018. november 21-22. között rendezte meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Élelmiszeripari Igazgatósága a „Tanuljunk együtt!” programja keretében az oltós alvasztású tejtermékek gyártásának gyakorlati napjait.

 

A program kamarai finanszírozásban valósult meg. Célja az élelmiszeripari, ezen belül a tejtermékeket előállítók versenyképességének a növelése egy olyan gyakorlati tudásátadáson keresztül, amit a programot követően át tudnak ültetni a mindennapokba.

A növekvő érdeklődés mellett megszervezett haladó szintű eseményen 12 előállító vett részt a mosonmagyaróvári Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézetben (MTKI). A résztvevők az előadások keretein belül megismerték a tejet, mint alapanyagot, a félkemény sajtokhoz használt adalékanyagokat és kultúrákat, azok sokféleségét és technológiában betöltött szerepét. Elsajátíthatták a tejoltós alvadásának folyamatát, az így készült sajtok csoportosítását, a gomolya-, a trappista- és az óvári sajtok gyártástechnológiáját. Már az első napon hozzákezdtek gyakorlatban is a röglyukas sajtok (gomolya, óvári) gyártásához, valamint a másnapi trappista, és egyéb erjedési lyukas sajtok előkészítéséhez.

A második napon a gyakorlaté volt a főszerep, ugyanis reggel 8 órától aktívan kezdetét vette a kultúrázás, a különböző hőkezelési és technológiai eljárások, valamint lassan formákba kerültek a trappista sajtok is. A sajttejek előkészítésének keretében a résztvevők megismerkedtek a laboratóriumi elemző munkával, így az alapanyag beltartalmi vizsgálatával és eredményeinek értékelésével, ami a gyártás szempontjából nagyon fontos. A gyakorlat keretében kísérleti lehetőség nyílt arra is, hogy hat féle, különböző összetételű és adalékanyag tartalmú tej oltóval szembeni viselkedését is megtapasztalják. A gyártásközi szünetek alkalmasak voltak a különböző felületkezelések, bevonó anyagok megismerésére és megfigyelésére, így például a rúzsbevonat, a műanyag diszperziós bevonat és a folyékony füst alkalmazására is. A különböző belső érlelési módszerek mellett az érlelő kamrába is betekintést nyertek a résztvevők.

A gyakorlatot követően egy hasznos, élelmiszerhigiéniai és élelmiszerbiztonsági előadás blokk következett, ahol felhívták a gyártók figyelmét a kritikus pontokra, azok meghatározásának és felügyeletének módszereire, és a legalapvetőbb jogszabályi előírásokra, amiket a sajtgyártás során figyelembe kell venni.

A program egy érzékszervi bírálati ismertetővel és gyakorlattal zárult, ahol a két nap alatt előállított termékek mellett a résztvevők saját készítésű sajtjai is közös bírálat alá kerültek. A kóstolás során az MTKI munkatársai tipikus gyártási hibás termékeket is bemutattak, kitérve a hibák kiküszöbölésének lehetőségeire is. Fontos része volt a bírálatnak, hogy a résztvevők egy része elhozva saját termékeit közös értékelésben kapott információt a saját munkájának eredményességéről.

A program az értékelés szerint kiemelkedő sikerrel zárult, mind a szervezők, mind a résztvevők kitörő lelkesedéssel fogadták. A részvételi oklevelek átadását követően szinte egyöntetű volt a vélemény, miszerint még több ilyen hasznos, közérthető képzésre lenne szüksége a hazai feldolgozóknak.


(NAK/Varga László)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám