`

Jövedelempótló támogatást kaphatnak azok a kertészek, akiknek fóliasátrait megtépázta az őszi vihar - írta a Magyar Idők. Az agrártárca tervei szerint a károsultak emellett Agrár Széchenyi Kártya-program keretében igényelhető, költség- és kamatmentes vis maior hitelt is felvehetnek majd.


Egyedi támogatási konstrukcióval segítené az október végi viharok miatt kárt szenvedett fóliasátras termelőket az agrártárca. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter egy képviselői kérdésre adott írásbeli válaszában jelezte: az őszi viharok sajnos a szokásosnál is nagyobb károkat okoztak a termelőeszközökben, ezért a tárca a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) bevonásával már dolgozik a konstrukció előkészítésén. A tervek szerint a jövedelempótló támogatást mezőgazdasági csekély összegű támogatás formájában kaphatják meg a gazdák, amely a károsultak legalább részleges kárenyhítését jelentheti. A fóliasátrakban és az üvegházakban keletkezett, október végi viharkárok felmérését a NAK munkatársai végzik majd el. A miniszter jelezte, hogy a bajba jutott kertészek reményei szerint a jövő év elején megkaphatják az állami juttatást. A támogatás mellett kedvezményes hitellel is segítenék a termelők munkáját. Az Agrár Széchenyi Kártya-program keretében igényelhető, költség- és kamatmentes vis maior hitelt a fóliasátras gazdálkodókra is kiterjesztik majd.

Az október végi ítéletidő számos fóliasátras termelőt csődközeli helyzetbe sodort. A kár mértéke az ország egyes területein változó, a megrongált fóliasátrak 70-80 százaléka négy megyében: Bács-Kiskunban, Csongrádban és Békésben, valamint Pest megye déli részén található. Szerencsésebb esetben a vihar csak a fóliát fújta le a vázról, sok helyen azonban a szellőztetőket is kitépte a szél a helyükről, a helyreállítás pedig tetemes összeget emészthet fel. A rendkívüli állami támogatást nemrég a NAK kezdeményezte. A köztestület előzetes becslése szerint legfeljebb százmillió forintos támogatásra lenne szüksége az ágazatnak. Ehhez jöhet hozzá a kiegészítő jellegű, kedvezményes hitel.

A tárcavezető válaszában kiemelte: a minisztérium a jövőben is kész arra, hogy segítő kezet nyújtson a bajba jutott termelőknek. Ugyanakkor az öngondoskodás fontosságát is hangsúlyozta, hiszen az állami segítség nem tudja helyettesíteni a gazdálkodók felelős hozzáállását. A viharkárok azért is érintették ilyen érzékenyen az ágazat szereplőit, mivel a növényekkel ellentétben a termelőeszközök nem részei az agrár-kárenyhítési rendszernek, a gazdák többsége pedig a magas árak miatt nem rendelkezett vagyonbiztosítással.


(forrás: Magyar Idők)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám