`

A kormány 2019-es költségvetési javaslata szerint mérséklődik az agrártárca büdzséje. Kevesebb összeg juthat a nemzeti agrártámogatásokra, viszont a  Vidékfejlesztési Programban a 2018-ashoz hasonló nagyságú kifizetések lesznek.


Az Agrárminisztérium (AM) büdzséje jövőre 205,99 milliárd forintra csökken az idei 208,29 milliárd forintról, a tárca tervezett saját bevétele 32,34 milliárdról 32,29 milliárd forintra mérséklődik a parlament honlapján szerdán közzétett 2019. évi központi költségvetésről szóló törvényjavaslat szerint.

A javaslat alapján a szaktárca működési kiadásainak fedezésére mintegy 185,56 milliárd forintot fordíthat, amiből a bevétellel fedezett összeg 32,20 milliárd forint. A tárca 12,22 milliárd forint európai uniós fejlesztési forrás elköltésével számolhat, idén ez 11,99 milliárd forint volt. A kormány jövőre 235,7 millió forinttal kevesebbet, 78,32 milliárd forintot szán a nemzeti agrártámogatásokra, ugyanakkor a nemzeti agrárkár-enyhítésre továbbra is 8,6 milliárd forintot irányoz elő, utóbbiból jövőre is 4,3 milliárd forint bevételre számít.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal működési kiadásaira jövőre többet, 14,68 milliárd forintot költhetnek, idén ez 13,75 milliárd forint. A hivatalnak az idei évhez képest hasonlóan jövőre is, 10,17 milliárd forint bevételt kell elérnie. A mezőgazdasági középfokú szakoktatás intézményei jövőre 25,72 milliárd forintból gazdálkodhatnak, 2018-ban erre 25,06 milliárd forintot lehet fordítani.

A 2018-as költségvetéshez képest jövőre valamivel több, 4,92 milliárd forint juthat a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központnak, amelynek az idei évhez hasonlóan jövőre is közel 1,79 milliárd forint bevételt kell elérnie. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet kiadására a kormány jövőre 1,15 milliárd forintot szán. A javaslat szerint jövőre az idei évhez képest mintegy 500 millió forinttal, 1,50 milliárd forintra nőhet a Génmegőrzési intézmények kiadásaira fordítható összeg. A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet jövőre 2,22 milliárd forintot kaphat az idei 2,24 milliárd forint után.

A kormány a nemzeti park igazgatóságok kiadásaira 9,51 milliárd forintot szán jövőre, ez idén 8,95 milliárd forint. A környezetvédelmi célelőirányzatok finanszírozására a kormány jövőre 3,12 milliárd forintot szán, idén ezekre a feladatokra 15,66 milliárdot fordítanak; a két összeg közötti nagy különbség abból adódik, hogy egyes területek, például a hulladékgazdálkodás 2019-től már az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) hatáskörébe tartoznak majd. A ménesgazdaságok kiadásaira a kormány 3,59 milliárd forintot szán, idén erre 4,07 milliárd forint fordítható. A működési bevételnek jövőre 2,96 milliárd forintot kell kitennie, az idei 3,45 milliárd forint után.

A zárkerti programok támogatására 1,99 milliárd forintot, a hungarikumok és a nemzeti értéktár megőrzésére jövőre az idei költségvetéshez hasonlóan 492,7 millió forintot szán a kormány. Az uniós fejlesztési programok kiegészítő támogatásán belül az idei évhez hasonlóan jövőre is a méhészeti nemzeti programra 788 millió forint, az Igyál tejet-programra 4,3 milliárd forint, az iskolagyümölcs programra 2,29 milliárd juthat.

 


Jelentős források az operatív programokban

A 2019. évi büdzsé javaslata az európai fejlesztések esetében 1359 milliárd forint bevétellel és 1955 milliárd forint kiadással tervez, szemben a 2018. évi költségvetésben lévő 1914 milliárd forint bevétellel és 2417 milliárd forint kiadással. Az európai uniós programokhoz kapcsolódóan a jövő évi költségvetésben 5 milliárd forint tartalékot képeznek. A 2014-2020 közötti időszakra szóló Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban 540 milliárd forint kifizetéssel számolnak jövőre, míg 2018. évre 656 milliárd forinttal kalkuláltak. A Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Programban növekvő kifizetés lehet, jövőre 98 milliárd forinttal terveznek az idei évi 55 milliárd forint után. Megközelítően hasonló kifizetések lesznek a Vidékfejlesztési Programban, jövőre 230 milliárd forint kiadást terveznek, az idén 254 milliárd forint előirányzat szerepel a költségvetésben.



(MTI)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám