`

Szeptemberre elkészül a kormányzati stratégia a mezőgazdasági termelés digitalizálására, hogy a lehullott esőcseppek mennyiségétől a betakarított magokra jutó nyereségig minden adat hasznosuljon – írta a HVG.


Tíz százalékkal növelni lehetne az agrárgazdaság teljesítményét, vagyis évente mintegy 300 milliárd forinttal többet jövedelmezne az ágazat, ha a termelők használni kezdenék az adataikat, és telepítenék az ehhez szükséges szoftvereket – állítja az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége. A lap augusztus 31-i számában megjelent, a precíziós mezőgazdasággal foglalkozó összeállításában a szövetség agrárinformatikai munkacsoportjának vezetője, Varga Péter elmondta, hogy amikor tavaly nyáron elkezdtek házalni a digitális agrárstratégiával, 2-3 órás beszélgetések is előfordultak, annyi újdonság volt a politikusok számára az anyagban. Decemberre azonban már elkezdték kapiskálni, milyen előnyök rejlenek abban, ha a motorizált kapa találkozik a klaviatúrával, és üzeneteket kezd küldözgetni a gazdájának a földrögök állapotáról. Így amikor a kormány idén júliusban döntött a Digitális Jólét program (Dip) kiterjesztéséről, a kormányhatározatba már az agrárinformatika is bekerült.

Az ideális jövő és a valóság között, mint kiderült, az a legnagyobb szakadék, hogy a mezőgazdaságban sok felhasználó még meg sem érti a digitális világot, nemhogy kreatívan alkalmazni tudná, ezért úgy döntöttek: létre kell hozni a digitális agrárakadémiát. Ez egyfajta felnőttképzés, bár egyelőre inkább csak az ismeretterjesztés szintjén, hogy a gazdák tudatosan kezdjék alkalmazni az informatikát. Megkezdik az agrár-szaktanácsadók képzését is, akik már eligazítást tudnak adni a gazdáknak, miként számolják ki, mekkora hozama van, ha az informatikára költenek más befektetési forma helyett.

A Dip keretében még az idén ki kell dolgozni az agrár-adatintegrációs programot. A közigazgatásban, a közszférában rengeteg adat van például az időjárásról, a vízügyekről, a gazdasági és természeti környezetről. Ezt most elkezdik kigyűjteni, csoportosítani és megfelelő formában egybegyúrni, hogy a mezőgazdasági szereplők használni tudják. A fővárosi kormányhivatal és a meteorológiai szolgálat már el is indított egy programot, hogy ingyenesen hozzáférhetővé tegyék az információkat. Az agrárpiac számára hasznos tudást szeretnének kinyerni az áruforgalmat ellenőrző elektronikus rendszerből is, hiszen soha frissebb adatok nem voltak a harmatos zöldségek és gyümölcsök vagy a haszonállatok mozgásáról, ami fontos információkat rejthet például a kereskedők számára.

A hazai gazdaságokban sem példa nélküli, hogy alkalmazzák az agrárinformatikát. Az AgroVIR ügyvezető igazgatója, Maróti Miklós azt mondta, eddig a mezőgazdasági tudás a fejekben volt, de nem képes senki figyelembe venni annyi változót, amennyi befolyásolja a gazdálkodás hatékonyságát, ezért van szükség célszoftverre. A cég ilyen eszközét például több mint 320 ezer hektár területen használják.

A vidékfejlesztési forrásokat nem lehet informatikára fordítani, a gazdaságfejlesztési pénzekből pedig nem lehet közvetlenül az agráriumot támogatni. Így még az sem kizárt, hogy hazai költségvetési forintokat mozgósítanak az agrárvállalkozások informatikai fejlesztésére. Tudásbázisként pedig a gödöllői egyetemen megkezdték egy agrárinformatikai központ kialakítását. A Szent István Egyetem és konzorciumi partnerei, köztük informatikai fejlesztővállalatok és az egyik mezőgazdasági integrátor cég, az Axiál másfél milliárd forintos állami támogatásból hozzáláttak a digitális agrártermelési rendszer tervezéséhez, valamint a digitális technológiához illeszkedő gépek, eszközök fejlesztéséhez.

Az összeállítás bővebben itt olvasható. (HVG)

 


5G-s mezőgazdaság?

Magyarország vezető szerepet tölthet be a régióban az 5G (ötödik generációs) telekommunikációs technológia és a ráépülő okos megoldások tesztelésében a Magyar Telekom vezérigazgatója szerint. Christopher Mattheisen cég budapesti, szeptember 6-i 5G-konferenciáján kijelentette: a Magyar Telekom segítséget nyújt ahhoz, hogy Magyarország az 5G-fejlesztések egyik európai központja lehessen és kezdeményező szerepet vállal a digitális átalakulást elősegítő programokban.

Kim Kyllesbech Larsen, a Magyar Telekom műszaki vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta: bár a 4G technológia gyorsabb adatátvitelt és számos új lehetőséget hozott, fejlődése lineáris maradt. Mint mondta, az 5G új szintet jelent a legkorszerűbb technológiák kihasználásában többek között a szállítmányozás, a mezőgazdaság, az orvostudomány vagy a közigazgatás terén. (MTI)


 

 

 

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám