`

A Miniszterelnökség tervei szerint még márciusban döntenek a Vidékfejlesztési Program számos támogatásáról. Az elbírálandó pályázatok között szerepelnek a fiatal gazdákat segítő, illetve az önkormányzatokat érintő projektek is.


– Nagyon sok támogatási kérelem érkezett be a falusi szálláshelyek bővítésére, úgynevezett diverzifikációs pályázati felhívásunkon is, és sokan pályáztak az erdőgazdálkodásban szükséges erdészeti gépbeszerzésekre, valamint olyan, a kertészetben elsősorban használatos eszközök, gépek beszerzésére, amelyek az éghajlatváltozás miatti eszközigényt tudják fejleszteni – nyilatkozta Kis Miklós Zsolt államtitkár az M1 Magyar gazda című magazinjában. (Ezekről néhány napja már döntöttek is.)

A Vidékfejlesztési Program legtöbb beruházási pályázatában 50 százalékos a támogatási intenzitás, vagyis a költségek felét önerőből kell finanszíroznia a pályázónak. A nyertes a támogatásra előleget is felvehet, de más uniós támogatásokkal ellentétben a Vidékfejlesztési Pályázatoknál az előleg kifizetéséhez kötelező a banki garancia igazolása.
– Egy mezőgazdasági vállalkozásnak vagy egy bankgaranciát, vagy egy azzal egyenértékű dokumentumot kell benyújtania pontosan azért, hogy az előleget megkaphassa. Attól függ majd, hogy az előlegeket mikor tudjuk utalni, hogy mikor tudja maga a pályázó a kifizetési kérelmét benyújtani, és az előleg kifizetéshez tudja-e csatolni ezt a dokumentumot – mondta az államtitkár.

A pályázók a beruházáshoz szükséges önrészt saját forrásból vagy hitelből is finanszírozhatják. A hitelfelvételnél a bank elsősorban azt vizsgálja, hogy a beruházás megvalósulása után elegendő bevétele lesz-e a vállalkozásnak ahhoz, hogy sikeresen működhessen a törlesztés mellett is. Az előleg lehívásához a hitelképes vállalkozások számára garanciát nyújt a bank, ám ennek költségei vannak.
– A garanciával a bank azt vállalja, hogy a garanciabeváltás feltételeinek teljesülése esetén, praktikusan, hogyha megakad a beruházás megvalósítása, akkor ő a garancián szereplő összeget azonnal rendelkezésre bocsátja – mondta Koncz Máté agrárszakértő.

A banki garancia és a hitel költségei a szakemberek szerint hasonlóak, eltérés főleg az adminisztrációs terhek tekintetében van. Miután az illetékesek döntöttek a támogatásról, az igénylőknek lehetőségük van arra, hogy újragondolják a pályázat feltételeit, sőt, bizonyos körülmények esetén módosításokat is kérhetnek.


(forrás: hirado.hu)

 


Vonzó ügyféllé váltak a gazdálkodók

Most dől el, hogy a gazdaságok tudnak-e élni a kedvező kamatkörnyezet és az európai uniós támogatások adta lehetőségekkel – mondta a Magyar Időknek az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány ügyvezető igazgatója. Herczegh András a lap március 16-i számában megjelent interjúban beszélt arról is, hogy az elmúlt években javult az agrárium megítélése, a stabil támogatási rendszernek köszönhetően vonzó ügyféllé váltak a gazdálkodók, jó értelemben vett verseny alakult ki a bankok között.
Minden eddiginél olcsóbban és szélesebb körben juthatnak hitelhez a mezőgazdaság szereplői, akik éltek is ezzel: a hitelállomány tavaly elérte a 634 milliárd forintot, míg 2011-ben 325 milliárd körül volt ez az összeg. Herczegh András kitért arra is, hogy egyelőre nincsenek konkrétumok az uniós agrárpolitika (KAP) 2020 utáni jövőjéről, de arra számítanak, hogy a most megvalósuló beruházásoknak köszönhetően csökkenhet az ágazat támogatásfüggősége.
– Jó esetben, amit a támogatási oldalon 2020 után elveszíthetünk, azt a hatékonyabb termelésnek köszönhetően visszaszerezheti az ágazat – tette hozzá

A legnagyobb kérdés szerinte az, hogy „fel tudunk-e zárkózni nyugati versenytársainkhoz”. Megjegyezte, a korábbinál több olyan tényező jelenik meg az agráriumban – például az időjárási szélsőségek, a technológiai lemaradás vagy a generációváltás –, amely kockázatot jelent. (Magyar Idők)


 

 

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám