Országos hírek

A gazdálkodók számára fontos időszak fejeződött be november végén: a közvetlen támogatások keretében október 17-én indult az előlegfizetés, amelyre november végéig volt lehetőség, december 1-jétől már a részkifizetés zajlik, amely 2017. június 30-ig tart. A NAK – az MVH adatai alapján –  gyors számvetést készített.

 

Az Európai Bizottság idén is megadta a lehetőséget a tagállamoknak, hogy az új pénzügyi év kezdetével október közepétől magasabb előleget fizessenek a közvetlen és vidékfejlesztési támogatásokból. Ennek eredményeképpen idén akár 70 százalékos előlegre tehettek szert azok gazdálkodók, akiknél mindent rendben talált az MVH, összesen 11 jogcím kapcsán. A közvetlen támogatások keretében október 17-én indult az előlegfizetés, amelyre november végéig volt lehetőség, december 1-jétől már a részkifizetés zajlik, amely 2017. június 30-ig tart.

A NAK értesülései szerint november végéig mintegy 118 milliárd forint egységes területalapú („SAPS”) támogatási előlegkifizetés történt meg, december első felében pedig további mintegy 30-40 milliárd forint részkifizetés várható. A „zöldítés” jogcímen az előlegfizetés október 18-án kezdődött, és november végéig közel 44 milliárd forint előleget fizettek ki. SAPS-előlegként hektáronként legfeljebb 31 476 forintot vehettek kézhez a gazdálkodók, míg zöldítési előleg címen hektáronként maximum 17 559 forintban részesülhettek.

A zöldítésért is járt pénz

 

A „fiatal gazdálkodók” támogatásánál az előlegfizetés csak november elején kezdődött, és a hónap végéig közel 1,5 milliárd forint előleget utaltak át, hektáronként legfeljebb 14 722 forint összegben. Szintén történt előlegfizetés a „kistermelői támogatási rendszer” keretében, november folyamán több mint 4,6 milliárd forint, december első felében pedig várhatóan további 1,8 milliárd forint részkifizetés valósul meg. A kistermelői rendszer keretében kifizetett előlegek azonban minden gazdálkodó esetében eltérően alakultak, hiszen a támogatás is egyénre szabott minden gazdaságnál.


A „tejhasznútehén-tartás támogatása" keretében az előlegfizetés október 19-én kezdődött, és november végéig mintegy 11,7 milliárd forintot utaltak ki, valamint az MVH tájékoztatása szerint december első felében további 5 milliárd forint részkifizetés várható.
A „termeléshez kötött anyajuhtartás támogatása” jogcímen november végéig több mint 3,7 milliárd forint, míg „a termeléshez kötött hízottbika-tartás támogatása” jogcímen november végéig csaknem 0,3 milliárd forint előleg kifizetése történt meg. A „termeléshez kötött területalapú támogatások” (cukor, gyümölcs, rizs) esetében december első felében várható mintegy 3 milliárd forint részkifizetés teljesítése.


A termeléshez kötött támogatási jogcímeken legfeljebb az alábbi táblázatban foglalt összegeket kaphatták meg a gazdálkodók.

Termeléshez kötött támogatási jogcím  Az előleg maximális értéke (Ft)     
anyajuhtartás-támogatás  5 197  
anyatehéntartás-támogatás  32 778  
hízottbikatartás-támogatás 11 854    
tejhasznútehén-tartás támogatása 71 372  
rizstermesztés-támogatás   147 922       
cukorrépa-termesztés támogatása  117 672     
zöldségnövény-termesztés támogatása   34 627  
iparizöldségnövény-termesztés támogatása 38 788    
gyümölcstermesztés-támogatás 62 538    
szemes fehérjetakarmány - növénytermesztés-támogatás    43 137  
szálas fehérjetakarmány - növénytermesztés-támogatás   19 097    



A nemzeti támogatások keretében a „termeléstől elválasztott tej átmeneti nemzeti támogatás” jogcímen már történt előzetes kifizetés az év első felében, ez folytatódott október közepétől, így november végéig mintegy 11,7 milliárd forint támogatást adtak át. Ezen a jogcímen – „történelmi bázis jogosultságonként” – legfeljebb 6,34 forintra tehettek szert a gazdálkodók előleg formájában. A „termeléstől elválasztott hízottbika átmeneti nemzeti támogatás” jogcímen november végéig 2,3 milliárd forint kifizetése történt meg. Előlegként ezen a jogcímen – szintén „történelmi bázis jogosultságonként” – legfeljebb 25 ezer forintot kaptak a gazdák.


A „termeléstől elválasztott szarvasmarha extenzifikációs átmeneti nemzeti támogatás” jogcímen november végéig mintegy 1,9 milliárd forint kifizetése történt meg, december első felében mintegy 0,4 milliárd forintot utalnak át. 2016-ban előlegként „történelmi bázis jogosultságonként” legfeljebb 25 ezer forint támogatásban részesülhettek az érintettek.


A Vidékfejlesztési Program keretében idén először nyílt lehetőség előlegfizetésre agrár-környezetgazdálkodási program (AKG) és az ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása (ÖKO) pályázatok esetében. Az előlegfizetés olyan kérelmekre, tematikus előíráscsoportok esetében valósulhatott meg, amelyeknél az uniós előírásoknak megfelelően a lehetséges és ésszerűen elvégezhető adminisztratív ellenőrzések lezárultak. Mindezek alapján november végéig 15,4 milliárd forintot meghaladó összeg kifizetése történt meg előleg címén. További 0,9 milliárd forint kifizetés várható december végéig az erdőgazdálkodók normatív vidékfejlesztési támogatásai jogcím keretében. Ezen felül akár 2 milliárd forint szerkezetátalakítási támogatás juthat még a tejágazatnak az állatjóléti intézkedés keretében.


A NAK számításai szerint a részkifizetések a SAPS, a zöldítés, a fiatal gazda támogatás, a termeléshez kötött anyajuh és hízottbika esetében 2017 első negyedévében kezdődhetnek meg.

 


(NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám