Sajtóközlemények

Idén is számos időjárási kockázat sújthatja az agráriumot, azonban növénybiztosítás megkötésével kezelhetőek a komoly károk. A biztosítások díja után igénybe vehető a díjtámogatás, amelyek igénylése május 15-ig tehető meg szankciómentesen. A gazdák biztosítással együtt számíthatnak a legnagyobb mértékben az agrárkár-enyhítési rendszer kárenyhítő juttatására is. Ezekre szükség is van, hiszen a statisztikák szerint a 2017-es év kárai után több mint 3,3 milliárd forint jogos kárenyhítő juttatást nem kaptak meg a gazdálkodók, tavaly pedig 3170 termelő esett el összesen 2,9 milliárd forint kárenyhítő juttatástól valamilyen növénybiztosítás hiányában.

Május 15-ig tart az Egységes Kérelem (EK) szankciómentes benyújtási időszaka, a magyar agrárium egyik legnagyobb, rendszeres adminisztrációs feladata, amely során a gazdálkodók 46 jogcímre együttesen nyújthatnak be igénylést. A határidő egybeesik agrárbiztosítási díjtámogatások kérelmezésével, amelynek feltétele, hogy a gazdálkodók tüntessék fel az EK-ban, hogy a támogatást igénybe kívánják venni, hiszen ezekkel együtt számíthatnak a legnagyobb mértékben az agrárkárenyhítési rendszer támogatására is.

Az öngondoskodás, illetve a biztosításokkal elérhető kármegelőzés minden évben kiemelt fontosságú a gazdálkodók számára. A korábbi évek szomorú tapasztalata, hogy több ezer termelő esik el a teljes összegű kárenyhítéstől alapfokú öngondoskodás hiánya miatt, azért mert nem kötnek növénybiztosítást. A 2017-es év kárai után több mint 3,3 milliárd forint jogos kárenyhítő juttatást nem kaptak meg a gazdálkodók, a statisztikák szerint tavaly pedig 3170 termelő esett el összesen 2,9 milliárd forint kárenyhítő juttatástól valamilyen növénybiztosítás hiányában. A tavalyi év egyik jellemző időjárási káreseménye a májusi viharok során megdőlt gabona- és repceállományok voltak. A biztosítás idén is aktuális, hiszen újra számos időjárási kockázat sújthatja az agráriumot, azon belül is a szántóföldi növénytermesztés van a legnagyobb veszélyben – elég, ha csak a tavaszi aszálykárokra gondolunk. A kockázatokat felismerve már 2012 óta kínál a Mezőgazdasági Kockázatkezelési Rendszer (MKR) hatékony eszközöket. A növénybiztosítások utáni díjtámogatás, mint az MKR rendszer II. pillére akár 65 százalékos utólagos díjtámogatást jelenthet a megfelelő növénybiztosítások megfizetett díjai után. A rendszer tavaly egészült ki a NAK által üzemeltetett jégkármérséklő rendszerrel is. Ugyanakkor az időjárás szeszélyei új és új kihívás elé állítják a termelőket.

Mindezek arra ösztönözhetik a gazdákat, hogy mielőbb kössenek piaci biztosítást, amelyhez díjtámogatást is igénybe vehetnek. Ezekre keresett hatékony megoldást a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), amely együttműködve egy tradicionális magyarországi mezőgazdasági biztosítótársasággal a szokásos biztosítói feltételeket kiegészítő fedezetet kínálja tagjainak. Káreseményt követően természetesen nem lehet biztosítást kötni az adott kockázatra, így aki nem gondoskodott idejében biztosítással ezekről a kockázatokról, csak a kárenyhítéstől remélheti a keletkezett kárának enyhítését. Azonban a kockázatkezelési rendszer ennél összetettebb, ahogy a növénytermesztés időjárási kockázatai is bővebbek. A kárenyhítési rendszer csak annak a termelőnek nyújt teljes körű kárenyhítést, aki valamilyen növénybiztosítást is köt a biztosítókkal, a rendszer alapeleme ugyanis az öngondoskodás, de biztosítást kötni még nem késő.

A NAK évről évre a gazdák és a kistermelők sokaságának nyújt közreműködőként segítséget, szaktanácsadást, támogatást az EK elkészítésében, beadásában is. Az agrártámogatások hatékony lehívásában a köztestületnek meghatározó szerepe van, minden évben rendre a támogatási kérelmek kétharmadát – mintegy 120 ezer kérelmet – a falugazdászok közreműködésével adják be a gazdák. A kérelmek benyújtásában idén is ingyenes segítséget nyújtanak a falugazdászok. A NAK elkötelezett a magyar agrárium irányába, tagjaink számára nyújtott szolgáltatások keretében képzett falugazdászai gazdaságra szabott, egyéni kockázatkezelési tanácsadást nyújtanak, a kárenyhítési rendszertől a díjtámogatott biztosításokig.

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám