A laboratóriumi talajvizsgálat elengedhetetlen a tápanyag-gazdálkodási terv elkészítéséhez. Éppen ezért bár nem mindenkinek kötelező, de szinte mindenkinek ajánlott. A kisebb gazdaságoknak azonban rengeteg utánajárást, és gyakran jelentős többletköltséget jelent, hogy laborba juttassák a termőföldjeikről származó talajmintákat. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országos lefedettségű laboratóriumi partnerhálózatán keresztül viszont ez a szolgáltatás is kedvező áron vehető igénybe, és minden tagunk számára helyben elérhető. Az alábbiakban naprakész és pontos információkat talál a laboratóriumi talajvizsgálat szolgáltatással kapcsolatosan. Amennyiben további kérdése merülne fel szolgáltatásainkkal kapcsolatosan, forduljon falugazdászához!
A nitrátérzékeny területen műtrágyát használó gazdálkodóknak kötelező minden évben tápanyag-gazdálkodási tervet készíttetni. A tervet a legfeljebb ötévente elvégeztetett talajvizsgálat eredményeire kell alapozni. Az arra kötelezett gazdálkodók e terv hiányában szankciókra számíthatnak. A talajvizsgálatok időszakos elvégzése azonban nem csak a jogszabályokban foglalt kötelezettségek teljesítése miatt fontos. A talaj adottságait és a haszonnövények igényeit figyelembe vevő okszerű tápanyag-gazdálkodás alapját is képezik, amely a termésátlag maximalizálásán és a költségek csökkentésén keresztül a gazdálkodók versenyképessége szempontjából kiemelten fontos. Lényeges azt is kiemelni, hogy a szakszerűen végzett talajvizsgálat és a rá épülő tápanyag gazdálkodási terv a megfelelő szaktanácsadás egyik alapvető feltétele.
Az úgynevezett szűkített- és bővített talajvizsgálati csomagok a gazdálkodók körében a leggyakrabban igényelt, és a jogszabályi valamint pályázati kötelezettségek szempontjából is legfontosabb talaj tápanyag ellátottsági információkat tartalmazó csomagok.…
A talajvizsgálati eredmények értelmezését segítő cikksorozatban ezúttal a foszforral kapcsolatos tudnivalókat foglaljuk össze.
Korábbi ismertetőinkben a talajvizsgálati eredmények KA (Arany-féle kötöttségi szám), a kémhatás (pH) és a mésztartalom értékével ismerkedhettünk meg annak okán, hogy a laboratóriumi vizsgálati eredményeik adatait a gazdálkodók maguk is…
A cikksorozat első részében a talajvizsgálati eredmények KA (Arany-féle kötöttségi szám) értékét mutattuk be. Említettük azt is, hogy a jogszabályi kötelezettségek – Nitrát rendelet, integrált növényvédelem -, illetve pályázati feltételek…
A jogszabályi kötelezettségek (Nitrát rendelet, integrált növényvédelem), illetve pályázati feltételek teljesítése miatt egyre több gazdálkodónak kötelező a talajvizsgálat. Esetenként azonban az eredmények gyakran a fiókba kerülnek és ott is maradnak,…
A VP AKG, illetve a VP ÖKO támogatások esetében a tápanyaggazdálkodási-tervet szeptember 30-ig – amennyiben az adott növénykultúra betakarítására szeptember 30-át követően kerül sor, úgy a betakarítást követően 30 napon…
Az őszi trágyázások előtti talajmintavétel adhat megfelelő alapot a helyes tápanyagpótlás számításához. Ezért hasznos igénybe venni a kamara tápanyaggazdálkodásiterv-készítési szolgáltatását.
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)
Adószám: 18399257-1-43
E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu
Zöld szám: +36 80 900 365