Erdőgazdálkodás

Az erdőgazdálkodók és az erdészeti szakirányítók figyelmét szeretnénk felhívni arra, hogy az örökerdő- és az átmeneti üzemmódú erdőgazdálkodáshoz kapcsolódó kezelési tervek elkészítését segítő útmutatók és sablonok, illetve az ellenőrző eljárást segítő felvételi lap felkerült a Nemzeti Földügyi Központ honlapjára.


Az erdőtörvény alapján miniszteri rendelet határozza meg az örökerdőkezelési-terv elkészítésének részletes szabályait. Ahogy azt már korábban hírül adtuk, a múlt év során az összegyűlt gyakorlati tapasztalatok és legjobb külföldi gyakorlat eredményeit ötvözve elkészült az örökerdő-gazdálkodás szakmai kereteit meghatározó miniszteri rendelet, valamint jogszabály-módosítás útján az ezen üzemmódokra és az érintett tervek tartalmára és benyújtására vonatkozó részletszabályok épültek be az egyes erdészeti hatósági eljárások, bejelentések, valamint hatósági nyilvántartások eljárási szabályairól szóló 433/2017. (XII. 21.) Korm. rendeletbe.

Ezzel összefüggésben készültek el azok az útmutatók, amelyek az itthon még hagyománnyal nem igazán rendelkező örökerdő-üzemmód bevezetéséhez, illetve az átmeneti üzemmódhoz nyújtanak segítséget. Tartalmazzák az üzemmódok gyakorlati fogásait és az elméleti háttér gyakorlat számára legfontosabb elemeit.
Az útmutatóban szerepelnek olyan örökerdő-modellek is, melyek általánosságban kielégítik a különböző termőhelyi adottságú faállományokban a célmeghatározás igényét. Az ellenőrző eljárást megkönnyítő felvételi lap ezeket a modelleket veszi alapul, azonban a lehetőség adott saját modell alkalmazására is.

Az örökerdő- és az átmeneti üzemmódra váltás, valamint az üzemmódban történő gazdálkodás kiemelt feltétele a tervezett erdőgazdálkodásra vonatkozó részletes kezelési terv összeállítása, amelyek a következők:

1.    Örökerdő esetében:
-    örökerdőkezelési-terv

2.    Átmeneti üzemmódban:
-    átalakítási terv: ha hosszútávon örökerdő-üzemmódra történő áttérés, valamint faanyagtermelést nem szolgáló üzemmódra való áttérés a cél;
-    erdőfelújítási terv: ha a szerkezeti változatosságot növelő, folyamatosabb erdőborítás biztosítása irányába ható erdőkezelés a célkitűzés.

A 2. pontban részletezett kétféle gazdálkodási típus távlati céljában ugyan különbözik, azonban a gyakorlati végrehajtása, a térben is változatos állomány szerkezet megvalósítása hasonló formai és tartalmi követelményű tervek szerint történik.

A kezelési terveket az NFK honlapon közzétett sablonokon illetve kitöltési útmutató szerint kötelező benyújtani az alábbiak szerint:
-    egyrészt az erdészeti hatósághoz az üzemmódra való áttéréskor, mellékelve a tervet az üzemmód módosítására irányuló kérelemhez,
-    majd ezt követően a Nemzeti Földügyi Központnak, az érintett körzeti erdőtervezések alkalmával, az erdőgazdálkodási javaslatok befogadásának időszakában.

A kezelési tervhez mellékelendő továbbá egy ún. erdészeti térképi vázlat is. A szakmai anyagok (útmutatók, sablonok, felvételi lap) itt találhatók. 


(NAK/Dósa Ildikó)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám