Jogszabályi összefoglaló

Uniós rendelkezést fogadtak el az élelmiszerláncban alkalmazott kockázatértékelés átláthatóságáról és fenntarthatóságáról.


2002-ben az általános élelmiszerjogi rendelet (178/2002/EK rendelet) az EU élelmiszerjogában általános elvként határozta meg a kockázatelemzés elvét. Ez a rendelet hozta létre az EU élelmiszer-biztonsági rendszerét, amely azért felel, hogy a kockázatértékelés (tudomány) és a kockázatkezelés (politika) elkülönítve legyen. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságot (EFSA) független EU-ügynökségként hozza létre, amelynek feladata tudományos tanácsadás az agrár-élelmiszerlánccal kapcsolatos kockázatokkal.

A 2018-ban korábban közzétett, a rendeletre vonatkozó Fitness Check eredményei azt mutatták, hogy bár a jogszabályok teljesítették az emberi egészség magas szintű védelmének és a belső piac zavartalan működésének biztosítását célzó fő célkitűzéseiket, de továbbra is maradtak kétségek a tudományos tanulmányok átláthatóságával és a kockázatértékelési folyamatokkal szemben. Ugyanakkor 2017. októberében az Európai Bizottsághoz benyújtották a glifozátról szóló európai polgári kezdeményezést (ECI). A kérései közt a tudományos tanulmányok átláthatóságának javítása, valamint a hatósági tanulmányok megbízhatóságának fokozása is szerepelt. A 2018. január és március közötti nyilvános konzultáció rámutatott, hogy a polgárok és az érdekelt felek elismerték az EFSA által a kockázatértékelés során alkalmazott ipari tanulmányokhoz való nyilvános hozzáférés javításának fontosságát, mivel ez fontos elem az EU élelmiszer-biztonsági kockázatértékelésébe vetett bizalom biztosítása szempontjából

Ez a rendelet válaszol a Fitness Check-re, az ECI-re és a nyilvános konzultációra is. Ez módosítja az általános élelmiszerjogi rendeletet, valamint az élelmiszerlánc egyes ágazatait érintő nyolc jogalkotási aktust: GMO-k, takarmány-adalékanyagok, füstaromák, élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok, élelmiszer-adalékanyagok, élelmiszer-enzimek és aromaanyagok, növényvédő szerek és új élelmiszerek. Célja, hogy javítsa az ipari tanulmányokhoz való nyilvános hozzáférést az EFSA kockázatértékelése során. Célja, hogy megőrizze az EFSA tudományos szakértők felvételének képességét, megerősítse az EFSA és a nemzeti tudományos testületek közötti együttműködést, és fokozza a tagállamok részvételét az EFSA műveleteiben. Szintén javítja a kockázati kommunikációt is.

E rendeletet 2019. június 20-án fogadták el, és 2021. március 27-től kell alkalmazni, kivéve az 1. cikk 4. és 5. pontját, melyet csak 2022. július 1-jétől kell. A 2021. március 27-e előtt benyújtott uniós jog szerinti kérelmekre, valamit a tudományos eredmények iránti kérelmekre nem kell alkalmazni.


(NAK/ Tóth Dénes)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám