Mezőgazdasági termelés

A cikksorozat hatodik részében a báránymortalitás csökkentésére irányuló újabb, a gyakorlatban is könnyen alkalmazható, olcsó asszisztált bárányfelnevelési praktikákat mutatunk be.


A SheepNet praktikák címmel elindított cikksorozatunkkal a SheepNet (Sharing Expertise and Experience towards sheep Productivity through NETworking) nemzetközi projekt által összegyűjtött, a juhok termelékenységének növelésére és a báránymortalitás csökkentésére irányuló jó gyakorlatokat, tippeket és praktikákat kívánunk bemutatni.


Anyakecske alkalmazása pótnevelésre


Árva vagy asszisztált felnevelést igénylő bárányok ‒ többes ikerellésű almokban született, gyenge anyai ösztönökkel és/vagy alacsony tejtermeléssel rendelkező anyák esetében ‒ felnevelésére erős anyai ösztönökkel rendelkező, jó szervezeti szilárdságú, ellenálló anyakecske alkalmazható.

Az ellési szezont megelőzően a pótnevelésre kiválasztott anyakecskéket el kell választani a gidáktól, majd ezt követően azokat a nehézvemhes anyajuhokkal együtt kell tartani. Az ellési időszak megkezdődésekor ügyelni kell azonban arra, hogy az anyakecskék és a problémamentesen, természetes úton született, saját anya által nevelt bárányok ne érintkezhessenek, ezzel biztosítható a pót-anyakecske alá történő nem indokolt szopás elkerülése.

Amennyiben a pót-anyakecske először nem fogadja el az árván maradt vagy más okból asszisztált felnevelést igénylő bárányokat, akkor az elfogadtatást elősegítheti, ha a bárányok testét kecskeszőrrel alaposan átdörzsöljük, hogy azok átvegyék a kecskeszagot. Szükség esetén az anyakecske nyaknál fogva való lekötése is előmozdíthatja az elfogadtatást. A pótfelnevelést végző anyakecske tejtermelésének figyelembe vételével egyszerre több, de legfeljebb 4 bárány neveltethető fel ezzel a módszerrel.

(Forrás és képek: SheepNet-Tip &Trick, Dinu Gavojdian, Románia 2018., Banat’s University of Agricultural Sciences and Veterinary Medicine)


Bárányfogadtató „mellény” alkalmazása


Az árva vagy asszisztált felnevelést igénylő bárányok esetében a pótanya általi elfogadtatást szintén elősegítheti, ha egy elpusztult bárány lenyúzott bőrét „fogadtató mellényként” használjuk.

A lenyúzott „mellényt” a felnevelendő bárányra kell erősíteni, úgy, hogy az a lehető legnagyobb mértékben befedje annak testét. Különösen fontos a test hátsó részének, valamint a farok területének fedettsége, mivel az anyajuhok főként ezen területeket szaglásszák mielőtt szoptatásra fogadnák a bárányokat.
Annak érdekében, hogy a bárányok pótanya általi elfogadása minél sikeresebb legyen, a lenyúzott bőrnek legalább 24 órán át a bárányon kell maradnia, ezáltal az elhullott bárány szaga „ráíródik” az állatra és az anyajuh ezen illat alapján sajátjának fogja tekinteni a bárányt.

(Forrás és képek: SheepNet-Tip &Trick, Dinu Gavojdian, Románia 2018., Banat’s University of Agricultural Sciences and Veterinary Medicine)

 

Kérjük, kísérje figyelemmel cikksorozatunk későbbi, a SheepNet praktikákhoz kapcsolódó részeit is, melyekben további hasznos információkat kívánunk megosztani Önökkel a projekt által összegyűjtött legjobb gyakorlatokról és tippekről.  Javasoljuk továbbá, hogy olvassa el a cikksorozat korábbi részeit valamint a SheepNet projekttel kapcsolatos korábban megjelentetett cikkeket is, melyek itt érhetőek el.

(NAK/Borovka Zsuzsa)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám