Mezőgazdasági termelés

A SMARTER projekt (Small Ruminants breeding for Efficiency and Resilience) címmel elindított cikksorozatunkkal a HORIZON2020 program keretében támogatott, 4 éves nemzetközi projekttel kapcsolatos hasznos információkat kívánunk megosztani.

 


A cikksorozat második részében a SMARTER nemzetközi projekt főbb célkitűzéseit mutatjuk be.

A SMARTER nemzetközi projekt olyan új, és az együttműködésekre alapuló stratégiákat kíván alkalmazni, amelyek hozzájárulhatnak a juh- és kecskeágazatok alkalmazkodó képességének, valamint hatékonyságának javításához egyed, populáció/fajta, valamint a teljes gazdaság szintjén.

A SMARTER program általános céljai:
- az alkalmazkodó képességet, valamint a hatékonyságot befolyásoló tulajdonságok fenotípusos és genetikailag jellemzése, valamint az azokkal kapcsolatos főbb összefüggések feltárása és megértése,
- a genomi predikciós technikák javítása az új technikák fejlesztése,
- az alkalmazkodó-képességet, valamint a hatékonyságot befolyásoló tulajdonságok elemzése során keletkező információkra alapozottan új tenyésztési- és gazdálkodási stratégiák létrehozása.

A projekt ezáltal hatékonyan hozzájárulhat a kiskérődző-ágazat tenyésztési rendszereinek optimalizálásához, valamint az alkalmazkodó képességének fokozásához. Ezen tényezők kulcsfontosságú pillérei a társadalmi-gazdasági szempontból fenntartható gazdálkodásnak, valamint az ökoszisztéma-szolgáltatásoknak a vidéki közösségekben, egész Európában és azon kívül egyaránt.

A projekt keretében az alkalmazkodó-képességet, valamint a hatékonyságot befolyásoló fenotipusos tulajdonságok vizsgálata során alacsony áron beszerezhető automatizált eszközöket, új adat-felvételezési rendszereket, továbbá integrált modellezési módszereket egyaránt alkalmazni kívánnak. A vizsgálatokat az eredeti tartási körülményektől eltérő, ellenőrzött körülmények között valamint a természetes tartási környezetben egyaránt elvégzik.

A vizsgálatok az alábbi főbb területekre kívánnak koncentrálni:
- takarmány értékesítési képesség,
- a testtartalék mobilizálás,
- állategészségügy és -jólét,
- bárány vitalitás/túlélés,
- a környezeti hatásokból és állatbetegségből fakadó kihívásokra való reagálás, valamint az esetleges megbetegedésekből történő felépülés képessége.

Fentieken túl meg kívánják állapítani az alkalmazkodó-képességet, valamint a hatékonyságot befolyásoló tulajdonságok genetikai variabilitását (genomi DNS és nem genomi variabilitás) a közönséges fajtákban, valamint az esetlegesen kedvezőtlen helyi viszonyokhoz jól alkalmazkodó, ellenálló, és a tenyésztésben kevésbé preferált fajtákban egyaránt. Vizsgálatokat kívánnak folytatni továbbá a genetikai szinergiák feltárására és genotípusonkénti kölcsönhatások mértékének meghatározására, azok jelentőségének megállapítására. A vizsgálatokat hagyományos és ökológiai gazdaságokban, valamint különféle takarmányozási és éghajlati viszonyok között végzik el, mely vizsgálati eredmények birtokában hatékonyabban kiaknázásra kerülhetnek a kiskérődzők genomszelekciójában rejlő előnyök.

A SMARTER projekt továbbá az alábbiakon keresztül is hozzájárulhat a juh- és kecskeágazatok hatékonyságának javításához:
- új módszerek kidolgozása a kiskérődzők genomszelekciója hatékonyságának fokozására, a fajtatiszta és keresztezett populációkban,
- javaslatok megfogalmazása új és optimalizált tenyésztési stratégiák kialakításához, amelyek segítséget nyújthatnak a gazdasági, társadalmi és környezeti kihívásoknak való megfelelésben és ezen területeken megfogalmazódó elvárások közötti összhang és egyensúly megteremtésében,
- a biológiai sokféleség fenntartásának fontosságára való figyelemfelhívás, melynek keretében a nagy ellenálló képességű, valamint a tenyésztésben kevésbé preferált fajták tenyésztői és tenyésztő szervezetei közötti szorosabb együttműködést kívánják ösztönözni,
 - nemzetközi iránymutatások, ajánlások, riportok és elemzések kidolgozása a döntéshozatal elősegítése és az intézkedések harmonizálása érdekében,
- az információk, a know-how és az adatok (fenotípus, genotípus és törzskönyv) cseréjét megkönnyítő, a tudásátadást ösztönző nemzetközi együttműködés létrehozásának elősegítése.

Kérjük, kísérje figyelemmel cikksorozatunk későbbi, a SMARTER nemzetközi projekthez kapcsolódó részeit is.

Javasoljuk továbbá, hogy olvassa el a cikksorozat korábbi részét, mely az alábbi linken érhető el:
http://www.nak.hu/tajekoztatasi-szolgaltatas/mezogazdasagi-termeles/101537-az-ellenallo-kepesseg-es-a-hatekonysag-fokozasa-a-kiskerodzo-agazatban


Borovka Zsuzsa/NAK

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám