Mezőgazdasági termelés

Október végéig 97 milliárd forint támogatási előleget utalt át a Magyar Államkincstár a gazdálkodóknak. A zökkenőmentes folyamathoz hozzájárult a MAGOSZ javaslatára, kamarai közreműködéssel létrejött szakmai munkacsoport, valamint a falugazdász-hálózat is.


Harmadik hete tart a 2017-es egységes kérelmek és nemzeti agrártámogatások előlegfizetési időszaka, amely november 30-án ér véget, így a közel „félidős” átutalás-állásról is be lehet már számolni.

Az erről szóló keddi kamarai sajtótájékoztatón Győrffy Balázs NAK-elnök elmondta, hogy az idei kifizetések gördülékennyé válása érdekében a MAGOSZ kezdeményezésére a kamara munkacsoportot hívott életre a Magyar Államkincstár (MÁK), a Miniszterelnökség és a Földművelésügyi Minisztérium (FM) részvételével, hogy megszűnjenek azok az adminisztratív, technikai, jogi problémák, amelyek megakadályozzák vagy késleltetik az összegek gazdálkodókhoz való eljuttatását, és az együttműködésnek köszönhetően ezeket az akadályokat sikerült is elhárítani. Győrffy Balázs hozzátette, a kamarai falugazdászok a kérelembeadás mellett immár adategyeztetésben és keresztellenőrzésekben is közreműködnek. Az adategyeztetésben érintett 12 ezer gazdálkodó közül hatezernek segítettek a kamarai szakemberek, és utóbbiak 96 százalékánál megtörtént a visszajelzés az Államkincstár felé.

Azt Kondra Laura, a MÁK elnökhelyettese is megerősítette, hogy a kincstár, a két tárca, a kamara és megyei kormányhivatalok összehangolt tevékenysége kellett ahhoz, hogy október 16-án megkezdhessék a korábbiakhoz képest nagyobb mértékű előleg kifizetését.

Így már az első napon jelentős összegek kerültek a gazdálkodók bankszámláira: területalapú támogatásként (SAPS) 22,8 milliárd forintot kapott 64 ezer ügyfél, zöldítés jogcímen pedig 20,3 milliárdot 89 ezer ügyfél. Az október 16. és 30. közötti időszakban pedig eddig 99,7 milliárd forint előleget utalt el a kincstár, amiből 97 milliárd az egységes kérelmekből, a többi a nemzeti támogatási forrásokból származó összeg. Eddig tizenöt jogcím alapján történt kifizetés, összességében pedig 27 jogcím alapján igényeltek támogatást a gazdák. Mint Kondra Laura elmondta, november 30-a után sem áll le a kincstár – addig összesen közel 206 milliárd átutalását tervezik –, csak utána már a részkifizetések következnek. És bár a jogszabály alapján 2018. június 30-ig kell átutalni a 2017-es támogatásokat, törekedik a kincstár majd arra, hogy lehetőleg hamarabb teljesüljenek a végkifizetések. A teljes 2017-es agrártámogatás szerinte várhatóan több mint 400 milliárd forint lehet.

 


Célok teljesítve

Kondra Laura elmondta, a MÁK erre az évre négy fő célt tűzött ki. Egyfelől azt, hogy az unió akkreditálja a kincstárt kifizető ügynökségként, másfelől azt, hogy a 2016-os egységes kérelmekben igényelt támogatások szankciómentes kifizetése 2017. június 30-ig történjen meg, harmadrészt azt, hogy a 2017-es kérelmek benyújtására szolgáló webes felület akadálymentesen elérhető legyen a beadási időszak kezdetére, negyedrészt pedig azt, hogy 2017-es kérelmek előlegfizetése október 16-án probléma nélkül elinduljon – mint megjegyezte, valamennyi feladatot a MÁK teljesítette.

A MÁK-kal kapcsolatos hír, hogy kedden jelent meg a kormány rendelete a kincstár jogállásáról, szervezetéről és feladatairól. A mezőgazdaság területén a kormány a kincstárt jelölte ki kifizető ügynökségként, a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási, agrár-kárenyhítési szervként, és a mezőgazdasági menedzsment és monitoring információs rendszer nemzeti felhasználó nyilvántartó testület feladatainak ellátására. A megyei kormányhivatalok európai uniós és nemzeti mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokkal összefüggő feladatait, illetve a 2010. évi vonatkozó törvényben meghatározott irányítási hatásköröket is a kincstár gyakorolja. A közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról szóló uniós intézkedések alapján a kifizető ügynökségi feladatok ellátásáért felelős vezetői munkakört betöltő kormánytisztviselő szakmai kérdésekben önállóan jár el, akit a kincstár elnöke a kifizető ügynökségi feladatok ellátásával összefüggésben nem utasíthat.


Rossz irányban

Győrffy Balázs érintette a 2020 utáni közös agrárpolitikát is. Mint mondta, az Európai Bizottság várhatóan november 29-én teszi közzé az erről szóló terveit, és – a kiszivárgott információk szerint – az európai gazdák kevesebb vidékfejlesztési forrással számolhatnak, mert az uniós migránsválság kezelésére erről területről csoportosítana át pénzt a bizottság. A NAK elnöke szerint ez rossz irány, és a kamara ebbéli álláspontját főleg a Copa-Cogecán keresztül igyekszik hangoztatni, egyúttal elérni, hogy ez a bizottsági elképzelés ne valósuljon meg.


 


(nak.hu) (fotó: Gyulai Tóth Zoltán/NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám