Vízgazdálkodás

Az öntözés esetében a vízhasználat díját alapvetően a vízkészletjárulék és vízszolgáltatási díj határozza meg.


Vízkészletjárulék (VKJ)

A vízhasználónak a ténylegesen igénybe vett vízmennyiség után vízkészletjárulékot kell fizetnie, amelyek a mértékét a következő szorzat határozza meg.

Öntözés vonatkozásában, az alábbi esetekben nem kell a vízhasználónak vízkészletjárulékot fizetnie:
1. az öntözési célú vízhasználat esetén vízjogi engedélyenként az évi 400 000 m3-t vagy vízhasználónként az általa öntözött terület után hektáronként az évi 4 000 m3-t meg nem haladó mértékig,
2. tartósan vízhiányos időszakban, amelyet a vízgazdálkodásért felelős miniszter közleményben, a Hivatalos Értesítőben tesz közzé.
3. többletvizek – felszíni vizek, ár- és belvizek – visszatartásából és tározásából származó hasznosított vízkészlet után.

A felszíni vízhasználatnál, ahol az öntözővíz-szolgáltatással párosul, vízszolgáltatási díjat is kell fizetni.

Vízszolgáltatási díj (VSZD)

A mezőgazdasági vízszolgáltatónak a mezőgazdasági vízszolgáltatási díj megállapítása érdekében költségkalkulációt kell készítenie. A költségkalkuláció kizárólag a felszíni víz mezőgazdasági célú szolgáltatása körébe tartozó tevékenységre terjedhet ki. A költségkalkulációt a mezőgazdasági vízszolgáltató egyéves időszakra, legkésőbb minden év február 20-ig készíti el. A költségkalkuláció részeként a mezőgazdasági vízszolgáltató majd utókalkulációt készít a ténylegesen felmerült költségek figyelembevételével.

A vízszolgáltatási díjnak 2 összetevője van az érintett, vízjogi engedélyben szereplő területre vonatkozóan:
1. alapdíj, amely az állandó költségeket és a rendelkezésre állást biztosítja,
2. változó díj, amely a változó költségeket a felhasznált vízmennyiséggel arányos díjakat tartalmazza.

Az állandó és változó költségek költségkalkulációs sémáját egy táblázat tartalmazza, amely az alábbi költségelemekből áll:
- anyagköltség: nyers-és alapanyagok, készen vásárolt alkatrészek, technológiai fűtőanyagok, technológiai energia (működtetéshez üzemanyag, alkatrész, kenőanyag, építési anyag)
- bérköltségek: munkabérek, kiegészítő fizetések, bérpótlék (szivattyútelepi üzemelési többletmunkaerő bérköltsége)
- egyéb költségek: gyártási, szolgáltatási külön költség, rendszeres vízvizsgálatok, egyéb dologi kiadások (kiküldetés, gépjárművek üzemi költsége, stb.) fenntartás, karbantartás (földmunkák, iszaptalanítás, töltés és mederrézsű helyreállítás, irtási munkák, gazkaszálás, járóútépítés, fa-, nád-, cserjegyérítés kézzel-géppel, műtárgyak, gépészet, karbantartási munkálatai, víztározók partvédelme, iszaptalanítása, töltéskorona és burkolatkarbantartás) értékcsökkentési költségek, szolgáltató irodaépületének fenntartási költségei
- továbbá mindezek központi szakirányításának költsége.

A mezőgazdasági vízhasználó vízszolgáltatás díjfizetése 2017 óta fokozatosan kerül bevezetésre a 2014 óta érvényben lévő díjmentesség után:
- A változó költségek két ütemben (50% emelés évente), ami azt jelenti, hogy 2019. január 1. napjától kezdődően a mezőgazdasági vízhasználó teljes mértékben megfizeti a változó költségeket.
- Az állandó költségek 5 ütemben (10 % emelés/évente), ami azt jelenti, hogy 2021. január 1. napjától kezdődően a mezőgazdasági vízhasználó megfizeti az állandó költségek 50%-át, a fennmaradó részt ezután is központi költségvetés biztosítja.

Felhívjuk a figyelmet, hogy a fenti információk tájékoztató jellegűek, a mindenkor hatályos jogszabályokban foglaltaknak megfelelően kell eljárni. Vonatkozó jogszabályok:
-   a vízkészletjárulék kiszámításáról szóló 43/1999. (XII. 26.) KHVM rendelet
-   a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény
a mezőgazdasági vízszolgáltatás díjképzési rendjéről szóló 115/2014. (IV. 3.) Korm. rendelet


(NAK/Tasnádi Gabriella)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám