KAP erdészeti támogatások
2024. december 6-án a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv (KAP ST) keretében megjelent a KAP-RD60-2-24 kódszámú, Egyedi tudásátadási szolgáltatások támogatása megnevezésű pályázati felhívás.
A pályázati felhívás alapján a támogatási beavatkozás célja azon egyéni szaktanácsadók, szaktanácsadó szervezetek támogatása, akik/amelyek a mezőgazdasági termelők és a KAP-támogatások egyéb kedvezményezettjei (a továbbiakban: végső kedvezményezett) részére egyedi tanácsadás keretében szaktanácsadási szolgáltatást (a továbbiakban: szaktanácsadás) nyújtanak, a mezőgazdaság, az erdészet, az élelmiszeripar és a vidéki gazdálkodók sajátos problémáira irányulóan, reagálva az egyedi gazdasági, környezeti és társadalmi szükségleteikre.
A támogatást tehát nem közvetlenül a végső kedvezményezett kapja, hanem a szaktanácsadási tevékenységet nyújtó szolgáltató, aki a támogatást térítésmentesen nyújtott szolgáltatás formájában adja tovább a végső kedvezményezett részére. Az utóbbi szó szerint értendő, ugyanis a sajátos megoldás szerint a támogatott szaktanácsadást nyújtó szolgáltató a pályázati felhívásban foglaltak alapján a végső kedvezményezett szempontjából támogatónak minősül.
A támogatható tevékenység a kedvezményezett vonatkozásában európai uniós versenyjogi szempontból nem minősül az EUMSZ 107. cikk (1) bekezdése szerinti állami támogatásnak. Annak minősül azonban az erdészeti ágazatban a támogatott szaktanácsadást nyújtó szolgáltató által az előző bekezdésben foglaltak szerint továbbadott támogatás a végső kedvezményezett vonatkozásában.
Ehhez kapcsolódóan fontos kiemelni, hogy a végső kedvezményezettek részére továbbadott támogatásra vonatkozó uniós állami támogatási szabályok érvényesítése, valamint az előírt de minimis adatszolgáltatás a kedvezményezett feladata és felelőssége.
A pályázati dokumentáció itt érhető el.
Főbb támogatási feltételek
A támogatás igénybevételének általános feltétele, hogy mind a kedvezményezett, mind a végső kedvezményezett
- kérelemre nyilvántartásba vett besorolással szerepeljen a Kedvezményezetti Nyilvántartási Rendszerben, valamint
- átlátható szervezet
A kedvezményezett köteles
- a támogatott szaktanácsadási szolgáltatásról a végső kedvezményezettel szerződést kötni;
- a szaktanácsadási szolgáltatást térítésmentesen nyújtani;
- a továbbadott támogatással kapcsolatos tevékenységét a pályázati felhívásban és annak 2. mellékleteként kiadott Útmutatóban meghatározottak szerint végezni;
- a szaktanácsadás teljesítéséről az egyes tételek állami támogatási kategória szerinti elkülönítésével szaktanácsadási naplót vezetni;
- a végső kedvezményezettek személyes adatait a vonatkozó jogszabályok szerint kezelni;
- a művelet megvalósítását szolgáló események megtörténtét hitelesen igazoló eredeti dokumentumokat, szaktanácsadási szerződéseket a meghatározott időszak lejártáig fizikailag elkülönítetten, ellenőrzésre alkalmas, rendezett formában nyilvántartani és megőrizni; továbbá
- a támogatási célok megvalósulásának nyomon követése érdekében
- a monitoring adatszolgáltatási időszakban eleget tenni a monitoring adatszolgáltatási kötelezettségének,
- az Agrárminisztérium AKIS koordinációs szervezet részére a megelőző év október 16. és az adott év október 15. közötti időszak teljesítményéről beszámolót benyújtani minden év november 15. napjáig.
A pályázati felhívás alapján a végső kedvezményezett és a kedvezményezett között nem állhat fenn összeférhetetlenség, és a szaktanácsadásnak pártatlannak kell lennie.
A támogatott szaktanácsadást a különböző termelés- és gazdaságtípusokhoz kell igazítani, és annak valamennyi szerződés esetében legalább a pályázati felhívás 3.3 fejezet III/9/a. alpontjában felsoroltak valamelyikére ki kell terjednie, továbbá a III/11. pontban foglalt szempont figyelembevételével hozzá kell járulnia a 3.3 fejezet III/10. pontjában foglalt egy vagy több egyedi célkitűzéshez.
Nem jogosult a támogatásra a „támogató adminisztráció” tématerületen nyújtott szaktanácsadás.
A támogatás módja, mértéke
A vissza nem térítendő támogatás intenzitása elérheti a 100 %-ot.
A beavatkozásra elkülönített forrás 10 milliárd forint.
A művelet egységköltség alapján kerül támogatásra. A kedvezményezettnek a költségek felmerülését nem kell alátámasztania háttérdokumentumokkal (például számlával, bankszámlakivonattal, összesítővel, illetve egyéb számviteli bizonylattal), és a piaci áraknak való megfelelést sem kell vizsgálni, viszont a kifizetési kérelemhez a pályázati felhívásban foglaltak szerint meghatározott alátámasztó dokumentumokat kell benyújtania.
A szaktanácsadás egységköltsége 13.370 Ft/óra. Ezen óradíj tartalmaz minden olyan költséget, mely a szaktanácsadáshoz kapcsolódik, így egyéb költség nem elszámolható a művelet keretében.
A kétéves támogatási időszakra igényelhető támogatás összege legfeljebb 214.000.000 Ft, a szaktanácsadási terv szerint kalkulált összeg alapján.
Egy végső kedvezményezett évente legfeljebb 3 szaktanácsadó által, szaktanácsadónként legfeljebb 30 órában részesülhet támogatott szaktanácsadásban.
Egy szaktanácsadó vonatkozásában évente legfeljebb 1700 óra szaktanácsadás számolható el a művelet keretében.
A támogatás kérelem benyújtása és elbírálása
Támogatási kérelmet kizárólag elektronikus úton, ügyfélkapus azonosítást követően elérhető elektronikus felületen (www.mvh.allamkincstar.gov.hu) keresztül lehet benyújtani.
A kétéves időszakra szóló támogatási kérelmek benyújtására az alábbiak szerint meghatározott benyújtási szakaszokban lesz lehetőség:
- benyújtási szakasz: 2025. február 5. – 2025. február 18.
- benyújtási szakasz: 2025. február 19. – 2025. március 4.
Egy kedvezményezett egy támogatási kérelem alapján részesíthető támogatásban.
A szaktanácsadói rendelet szerinti független szaktanácsadó egyéni szaktanácsadóként vagy szaktanácsadó szervezetben közreműködőként részesülhet támogatásban, vagyis egy független szaktanácsadó kizárólag egy műveletben vehet részt.
A kedvezményezettnek a támogatási kérelem mellékleteként a kétéves támogatási időszakra szóló szaktanácsadási tervet kell benyújtania, amely a szaktanácsadói rendelet szerinti szakterületi, valamint szaktanácsadó szervezet esetében közreműködő szaktanácsadói bontásban tartalmazza a kétéves támogatási időszakban vállalt, szaktanácsadási órákban kifejezett szaktanácsadási teljesítményeket.
A támogatási kérelemhez csatolni kell továbbá
- szaktanácsadó szervezet esetében a támogatási kérelem benyújtásakor hatályos, a támogatási kérelemben feltüntetett szaktanácsadók, munka- és/vagy megbízási szerződésének másolatát.
- tartalmi értékelési szempontokat alátámasztó dokumentumokat a 3. melléklet szerint.
A támogató a kérelem tárgyában történő döntéshozatalt megelőzően egymásnak ellentmondó adatok, tények, körülmények, valamint a benyújtott iratok tartalmának tisztázása érdekében a kedvezményezettet írásban hiánypótlásnak nem minősülő adategyeztetésre vagy egyeztetésre hívhatja fel.
A támogatási kérelmeket benyújtási szakaszonként, egyszerűsített kiválasztási eljárásrend alapján bírálják el.
Ennek keretében a jogosultsági feltételeknek megfelelő támogatási kérelmeket a pályázati felhívás 3. mellékletben meghatározott tartalmi értékelési szempontok szerint elvégzett pontozással értékelik.
Egy kérelemre legfeljebb 100 pont adható. Nem támogathatók azok a kérelmek, amelyek esetében a támogatási kérelemre adott összes pontszám nem éri el a 40 pontot, valamint az Irányító Hatóság által meghatározott támogathatósági minimumpontszámot.
A támogatási kérelem összeállítása során különösen tekintettel kell lenni arra, hogy a tartalmi értékelési szempontok kapcsán vállalt kötelezettségek elmulasztásához külön jogkövetkezmények fűződnek!
A támogatott művelet végrehajtása
A művelet megvalósítását a kedvezményezett saját felelősségére megkezdheti a felhívás megjelenését követő napon, de az nem minősülhet fizikailag befejezettnek a támogatási kérelem benyújtása napján.
A művelet fizikai befejezésére a támogatási okirat véglegessé válását követő naptól számított legfeljebb 24 hónap áll rendelkezésre.
A kedvezményezett művelettel kapcsolatos pénzügyi elszámolása (záró kifizetési kérelem) benyújtásának végső határideje a támogatási okirat véglegessé válását követő naptól számított 25. hónap utolsó napja.
A támogatás kifizetése
A kedvezményezett a támogatási időszakban a záró kifizetési kérelmen felül legalább egy, legfeljebb négy kifizetési kérelmet nyújthat be.
A kedvezményezett a teljes támogatásra való jogosultság elvesztésének kockázatával köteles a támogatási döntés véglegessé válását követő naptól számított
- 12 hónapon belül a megítélt támogatás 10 %-át meghaladó mértékű támogatás elszámolására irányuló kifizetési kérelmet, továbbá
- 24 hónapon belül a megítélt támogatás 80 %-át elérő vagy meghaladó mértékű támogatás elszámolására irányuló kifizetési kérelmet benyújtani.
Kifizetési kérelmekhez csatolandó dokumentumok:
- kedvezményezett és a végső kedvezményezett(ek) között létrejött szaktanácsadási szerződések listája;
- szaktanácsadási szerződés megvalósítását igazoló szaktanácsadási napló szaktanácsadó és végső kedvezményezett által aláírt példánya.
Jogkövetkezmények:
A jogkövetkezményeket a pályázati felhívás 10.1 alfejezete, a tartalmi értékelési szempontok során vállalt kötelezettségekhez kapcsolódó külön jogkövetkezményeket a 10.2 alfejezete tartalmazza.
A pályázati felhívás fontosabb mellékletei:
- melléklet: Fogalomtár
- melléklet: Útmutató
- melléklet: Tartalmi értékelési szempontok
- melléklet: Szaktanácsadási napló sablon
- melléklet: Szaktanácsadási terv
- melléklet: Szaktanácsadói szerződés minta
Aktuális hírek
A cikk frissült: 2024.04.02-án A Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága 2024. március 20-án közzétette a 2023-2027 közötti támogatási időszakra vonatkozó erdészeti kiírások közül a KAP-RD41-2-24 kódszámú „Az erdőpotenciál abiotikus vagy biotikus…