`

Jelentősen javult egy év alatt az erő- és munkagépek piaca Magyarországon – írta a mezőgazdasági gépforgalmazás piaci helyzetéről szóló jelentésében az Agrárgazdasági Kutató Intézet.


A hazai mezőgép-kereskedők az előző évek zsugorodó értékesítési számai után ebben az évben ismét forgalomnövekedést prognosztizálnak. A kertészeti gépbeszerzési pályázatokra jelentős volt a túljelentkezés, a pénzintézetek is pozitívan állnak hozzá a géphitelezéshez, lízingeléshez, ugyanakkor nem kedvez a gépvásárlásnak a beruházási támogatások beszűkülése. A Takarék Csoport felmérése szerint a mezőgazdasági vállalkozások többsége a gazdálkodási környezetük javulására számít. Az Agrárhangulati Index azt mutatja, hogy nő a beruházási szándék és sokan terveznek technikai, illetve gépesítésvonzatú technológiai fejlesztést.

2017. I. negyedévben már az új statisztikai jelentőlapon szolgáltattak adatot a mezőgazdasági gépforgalmazók. Az eddigi 154 gépfajta és kategória helyett részletesebben, 265 gépfajtára készült az összesítés. Az adatszolgáltatói kör is bővült 2017-ben, mely leginkább a növényvédő és -ápoló gépek, valamint az öntőzőgépek értékesítését érintette.

A mintegy 140 mezőgép-forgalmazó és -gyártó eladási jelentése alapján készült statisztikai felmérés szerint jelentősen javult egy év alatt az erő- és munkagépek piaca Magyarországon. 2017. I. negyedévben a mezőgazdasági gépforgalmazás értéke 75 százalékkal haladta meg a 2016. I. negyed-évi értéket. A gazdálkodók 31 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket, alkatrészekre 9 milliárd forintot fordítottak, amely 16 százalékos növekedés a 2016. I. negyedévi alkatrész-értékesítéshez viszonyítva. A mezőgazdasági gépberuházások értékének 62 százalékát az erőgépek, 38 százalékát az erőgépek munkagépei és az egyéb gépek adták a 2017. január–márciusi időszakban. A teljes értékesítésen belül a traktorok 45 százalékos, a gabonakombájnok 7 százalékos arányt képviseltek.

Jelentősen bővült a traktor- és kombájnértékesítés 2017 első negyedévében a 2016 azonos időszaki értékesítéshez képest. A traktorokból 735 darab talált gazdára, gabonakombájnokból 35 darabot értékesítettek 2017. március végéig. A traktoroknál valamennyi motorteljesítmény-kategóriában nőtt az értékesítés. A 261 LE feletti motorteljesítményű traktorokból több mint 60 százalékos keresletnövekedés mutatkozott az egy évvel korábbi eladásokhoz viszonyítva.

A gabonakombájn a traktorok után a második legjelentősebb értékű gépcsoport. Ezekből 46 százalékkal nőttek az eladások, amely 35 kombájn értékesítését jelentette 2017. I. negyedévben. Az értékesített gabonakombájnok 80 százaléka hatládás kombájn volt. Önjáró rakodókból több mint háromszor annyit értékesítettek (110 darabot), melynek 86 százalékát adták a teleszkópos rakodók.

A munkagépek terén jelentősen emelkedett a vető- és ültetőgépek, valamint a talajművelő gépek értékesítése. Mindkét szegmens piaca több mint másfélszeresére bővült. A talajművelő gépeken belül a talajlazítók kivételével valamennyi gépfajtánál nőttek az eladások, legjelentősebben a hengereknél. Ezekből 133 darabot értékesítettek a 2016. I. negyedévi 31 darabbal szemben, szárzúzókból pedig mintegy kétszeres mennyiséget, 137 darabot adtak el. Szignifikánsan emelkedett a bálázók piaca is, 2017. I. negyedévben 72 darabot, egy évvel korábban 31 darabot adtak el. A mezőgazdasági célú szállító járművek iránti kereslet 67 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az új mezőgazda-sági pótkocsikból 86 százalékkal többet, 132 dara-bot értékesítettek, ami a szállító járművek 57 százalékát tette ki.

Az AKI jelentése teljes egészében itt olvasható.

 


(AKI)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám