`

Bár a drónok használatára van hatályos hazai szabályozás, a permetező drónok működtetésére viszont az általános érvényű szabályokat magukban foglaló rendeletek egyelőre nem tartalmaznak részletes szakmai (minősítési) követelményrendszert! Egységes uniós jogalkotás van folyamatban, a célirányos részletszabályokat ezután lehet majd kialakítani.


A légiforgalmi irányítást végző HungaroControl arra számít – mint az egy tavaly év végi konferencián elhangzott –, hogy Magyarországon 2025-re naponta közel 27 ezer drónrepülést hajthatnak végre. Bár nem részletezték, feltehetően ezek közé sorolták a mezőgazdasági célú drónhasználatot is.

Az idei AGROmashEXPO AgRobot showján Frikker Attila, a Duplitec Kft. képviselője azt mondta, a gazdák is sok mindenre használhatják a drónokat, attól függően, hogy milyen szenzorokkal szerelik fel őket: a hiperspektrális kamera kimondottan a mezőgazdaság számára kifejlesztett érzékelő rendszer. Emellett pedig permetezésre is alkalmassá tehető.

De vajon mennyi ilyen eszköz van a mezőgazdaságban? Meglepő, de csak megtippelni lehet! A nak.hu érdeklődésére Török Ágnes okleveles közlekedésmérnök, repülésbiztonsági elemző, a Drónpilóták Országos Egyesületének (DOE) külső szakértője azt nyilatkozta, hogy mivel nincs hatósági nyilvántartás a drónokról – ezt megerősítette számunkra a terület szabályozásáért felelős Technológiai és Innovációs Minisztérium (ITM) is –, így azt sem lehet pontosan tudni, hogy összesen mennyi van az országban, és azt sem, hogy mennyi a mezőgazdaságban. Úgy vélte, amelyeket kifejezetten a permetezésre alkalmaznak, tizes, legfeljebb százas nagyságrendűre tehető.


Van is meg nincs is


A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) szerkesztőségünkhöz eljuttatott tájékoztatója szerint az Európai Bizottság állásfoglalása alapján a drónok is légi járműnek minősülnek, ennek alapján a drónokkal végzett növényvédelem pedig légi növényvédelemnek. A hatóság közölte, Magyarországon a mező- és erdőgazdasági légi munkavégzésről szóló 44/2005.(V.6.) FVM-GKM-KvVm együttes rendelet alapján lehet légi növényvédelmi tevékenységet végezni. A rendeletet alapvetően a mezőgazdasági légi járművel történő mező- vagy erdőgazdasági célú, növényvédő szerrel, növényvédő szernek nem minősülő növényvédő hatású termékkel vagy termésnövelő anyaggal végzett növényvédelmi vagy talajerő-gazdálkodási tevékenységekre kell alkalmazni. A rendelet meghatározza a légi permetezés szabályait (engedélyezett növényvédő szerek, védőtávolságok stb.), a szakirányítóra, a pilótára és a jármű üzemeltetőjére vonatkozó szabályokat, a környezetvédelmi előírásokat, továbbá a tevékenység engedélyezéséhez szükséges bejelentés benyújtásának típusát és módját. Török Ágnes szerint bár a hagyományos légi járművekkel végzett mező- és erdőgazdasági légi munkavégzésről részletes szabályok vannak hatályban, a pilóta nélküli légi járművekre sem fizikailag, sem jogilag nem alkalmazhatók ezek a feltételek.

Utóbbi megjegyzésre szinte „rímelt” a Gabonatermesztők Országos Szövetségének AGROmashEXPÓ-n megrendezett szakmai napjának egyik panelbeszélgetésén elhangzott kijelentés, miszerint a permetező drónokat voltaképpen illegálisan alkalmazzák, mert nem estek át típusminősítésen a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Mezőgazdasági Gépesítési Intézeténél (NAIK MGI)!

A nak.hu érdeklődésére Gulyás Zoltán, a NAIK MGI igazgatója megjegyezte, azért nem estek át, mert a hatályos, a növényvédelmi tevékenységről, illetve a mező- és erdőgazdasági légi munkavégzésről szóló rendeletek (43/2010. (IV. 23.) FVM Rendelet; 44/2005.(V.6.) FVM-GKM-KvVm együttes rendelet) egyelőre nem tartalmaznak drónra szerelt permetező berendezésre (permetező drónra) vonatkozó részletes szakmai (minősítési) követelményrendszert. Hozzátette, a szakmailag illetékes és kompetens szakemberek együttműködésében a jelenleg hiányzó követelményrendszer várhatóan a közeljövőben elkészülhet.

A NÉBIH jelezte, általános jogszabályi előírás, hogy forgalomba hozatal előtt a növényvédelmi gépeket típusminősítésnek kell alávetni (2008. évi XLVI. törvény; 43/2010. FVM rendelet), viszont a permetező drónokra jelenleg nincsenek elérhető típusminősítési szabványok. Jelenleg dolgoznak azon a szabályozáson, amely a növényvédő szer drónokról történő kijuttatására vonatkozik. Mivel a precíziós gazdálkodás térhódításának velejárója a drónok elterjedése is, ezért céljuk egy egyszerű, de biztonságos növényvédőszer-kijuttatást lehetővé tévő szabályozási környezet kialakítása.


Az EU-ra várva


Azonban ezt várhatóan az EU-is előírásokhoz kell majd igazítani. Mint a nak.hu érdeklődésére az ITM sajtóosztálya írta, egységes uniós szabályozás készül, amely közös előírásokkal rendezi majd a pilóta nélküli légi járművek üzemeltetésének kérdéseit. A korszerűbb közösségi rendelkezések hatályba lépése az év második felében várható. Hozzátették, az előrehaladott uniós jogalkotási eljárás miatt a magyar jogszabályi környezet jelenleg érdemben nem változtatható meg.

A jelenleg érvényes hazai szabályozásról azt írták, hogy a pilóta nélküli légi járművek működtetéséhez eseti légteret kell kijelölni. A kiadott eseti légterek száma az elmúlt években drasztikusan megnövekedett, tavaly napi szinten 30-120 között mozgott. E mennyiségnek mindössze töredékét, 5-10 százalékát használták ki ténylegesen és jogszerűen.
„A minisztérium tevékeny részese a közösségi szintű egyeztetéseknek. Az új előírásokkal kapcsolatos fontos elvárás, hogy azok kellő rugalmasságot biztosítsanak a drónt szabadidős, hobbicéllal üzemeltetők és az innovatív vállalkozások számára is, ugyanakkor hosszú távra érvényesen teremtsék meg a biztonságos elkülönítés és egységes európai légtérbe történő fokozatos integráció lehetőségét” – közölte a tárca a magyar kormányzati szándékot.

Minderre Török Ágnes azt mondta, az Európai Bizottság célja, hogy egy felhasználóbarát, a technológia fejlődését támogató jogi környezet teremtsen a pilóta nélküli légi járművek használatának. A konkrét szövegjavaslatok megtalálhatók az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség (EASA) honlapján.
– Az irányok azt mutatják, hogy a jelenlegi itthon hatályban lévő jogszabályoknál enyhébb szabályok vonatkozhatnak majd erre a tevékenységre – tette hozzá a szakértő.


(nak.hu/Raffai Ferenc)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám