`

Eredményesnek bizonyulnak az európai uniós tejpiaci intézkedések, a termelés az idén egymilliárd literrel csökkent – írta a Magyar Idők. A hazai piacon novembertől tíz százalékkal magasabb összeget fizet a kereskedelem a magyar tejtermékekért.

 


Úgy tűnik, eredményre vezetett az Európai Bizottság kezdeményezése: az előzetes várakozásokhoz képest több gazdálkodó élt a tejtermelés visszafogását célzó támogatással. Az unió tejtermelése egymilliárd literrel csökkent az idén, ennek nagy részét a legnagyobb piaci szereplőknek számító francia és német tejpiaci szereplők vállalták. Brüsszel a nyár elején készítette el a tejpiacon kialakult válság megoldását célzó intézkedéscsomagját. A mintegy 500 millió forintos kerettel elindított program része a termeléscsökkentést támogató konstrukció is. Erre a célra a teljes összeg közel harmadát, 150 millió eurót szánt a bizottság.
Az intézkedés lényege, hogy a termelők literenként 14 eurócentet kapnak, ha vállalják, hogy csökkentik a feldolgozóknak beszállított tej mennyiségét. Az érdeklődést azonban minden bizonnyal alulbecsülte a testület, jelen állás szerint a keret a tervezettnél jóval korábban kiürülhet.
– A januári vállalásokat még vélhetően ki tudja fizetni a bizottság, a februári és a márciusi támogatás finanszírozása azonban nem biztosított – mondta a Magyar Időknek Mélykuti Tibor, a Tej Terméktanács elnöke. Szerinte a termelés csökkenése mellett a növekvő export is segíti az uniós tejpiaci szereplőket. A Kínába szállított tejpor mennyisége jelentősen emelkedett az idén, ha marad az intenzív kereslet, az árak továbbra is jól alakulhatnak. Az EU-ban a tejpor termelése 5 százalékkal nőtt az év első hét hónapjában, az éves export 2 százalékkal bővülhet.


Bár ma még valóban felfelé ívelnek az európai uniós piacon a tejárak, a kereskedők várakozásai szerint a drágulás a jövő év elején megállhat. Az úgynevezett azonnali piacon most 34-37 eurócentes áron (105-114 forint) kötnek szerződést a tej literenkénti átvételére a kereskedők, ez az ár a jövő év elején 28-29 centre (87-89 forint) mérséklődhet.
– Ma senki sem tudja, hogy az európai uniós tejpiacon milyen változások következnek be a jövőben. A kereskedők többsége ezért kizárólag novemberre hajlandó a mostani áron szerződést kötni – tette hozzá Mélykuti Tibor.


A legfrissebb statisztikai adatok szerint a hazai felvásárlási árak is nőttek az elmúlt hónapban, a literenkénti 72 forint körüli szint azonban még mindig jelentősen elmarad az uniós átlagtól. Sőt, régiós szinten is sereghajtók vagyunk, a szomszédos Szlovákiában például átlagosan 26 eurócent (80 forint) a termelői ár.
A hazai kiskereskedők és a tejipar közti tárgyalások nemrég fordulóponthoz érkeztek, több bolthálózat is vállalta, hogy emelni fogja a tejtermékek átvételi árát. A feldolgozók ennek köszönhetően november elsejétől tíz forinttal magasabb árat kapnak a kész termékekért, így a termelőknek fizetett magasabb felvásárlási árat is emelni tudják.


Azt egyelőre nem látni, hogy a boltokban lesz-e áremelés, Mélykuti Tibor szerint azonban nagyobb drágulásra nem kell számítani.
– Az elmúlt időszakban hozzávetőlegesen 40 százalékkal csökkentek a felvásárlási árak, a boltok pedig 25-28 százalékkal olcsóbban jutottak a termékekhez, a fogyasztói árakban azonban ilyen mértékű csökkenést nem tapaszaltunk – emelte ki. Véleménye szerint a tej bolti árát akkor lehetne tartósan alacsonyan tartani – ami egyébként a fogyasztásra is ösztönzőleg hatna –, ha a jövő év elejétől nemcsak a friss tej, hanem az ultrahőkezelt és más kategóriába tartozó folyadéktej is az ötszázalékos adókulcs alá kerülne. Ezzel az intézkedéssel mindenki jól járna: a lakosság olcsóbban jutna az éves tejtermékfogyasztás felét kitevő áruhoz, a tejipar pedig magasabb áron adhatná át a kereskedelemnek az árut.


(Magyar Idők)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám