`

Az afrikai sertéspestis átterjedését megakadályozó, a termelői biztonságot növelő és a versenyképességet javító intézkedésekből álló 12 pontos javaslatcsomagot tartalmazó levelet küldött a kormánynak a Sertés Lobbi Társaság.


2011-es megalakulása óta a sertéstartókat és -tenyésztőket összefogó érdekvédelmi csoport már több alkalommal fogalmazott meg a sertéságazat helyzetének javítását célzó javaslatokat. A Sertés Lobbi Társaság elismeri és üdvözli a kormány erőfeszítéseit, amelyeket a magyar sertéságazat talpraállítása és lendületbe hozása érdekében tett, ugyanakkor további lépéseket sürget az elmúlt hetekben az országot egyre jobban megközelítő és körbevevő afrikai sertéspestis-esetek (ASP) átterjedésének megakadályozása, valamint egy esetleg bekövetkező krízishelyzet megfelelő kezelése érdekében.

A csoport ennek az alábbi – a Magyar Állattenyésztők Szövetsége honlapján közzétett – javaslatokat tette az agrártárca, illetve a Miniszterelnökség felé, amelyek bevezetése estén megakadályozható, illetve kezelhető lenne a betegség.
-  Kárenyhítési (válság) alap létrehozása rövid határidővel, továbbá a MABISZ és FM által vezetett egyeztetések lezárása és az állatbiztosítási rendszer mielőbbi kidolgozása.
-  Exportáló feldolgozók, termelők és a kormány gyors válságtanácskozásának kezdeményezése, válságstáb összeállítása.
-  A fertőzött országok (Szlovákia, Ukrajna, Románia) határain műszaki határzár gyors megvalósítása (vadháló és elektromos kerítés).
-  A kerítések 20 km-es vonalában minden vaddisznó kilövése, illegális húsimport fokozott felügyelete.
-  Pozitív piacvédelem: a hazai sertéshús-fogyasztás ösztönzését célzó promóciók fokozása az AMC aktívabb részvételével, a Kiváló Minőségű Sertéshús (KMS) védjegy népszerűsítésével.
-  A PRRS-mentesítés (a sertés reprodukciós zavarokkal és légzőszervi tünetekkel járó szindrómája) átmeneti és részleges felfüggesztésének mérlegelése egy hirtelen bekövetkező piacvesztés esetén.
-  A felvásárlási árak elszabadulásának fékezése érdekében a sertésár-információs rendszer (www.sertesinfo.aki.gov.hu) tartalmának bővítése és gyorsabb árkövetésének kidolgozása.
-  Az ASP-re kevésbé érzékeny piacok felkutatása kormányzati segítséggel.
-  A hígtrágya-kihelyezés megkönnyítése és a szervestrágya-használat ösztönzése, továbbá az állattartó telepek is visszaigényelhessék a gázolaj jövedéki adóját.
-  A termelői szerveződések koncentrálódásának és feldolgozóipari részvételüknek ösztönzése.
-  Állatjólléti támogatást új sertéstartó év közben is igényelhessen.
-  Az antibiotikumok használatának visszaszorítását ellensúlyozó technológiai fejlesztések támogatása.

 

(forrás: MÁSZ – allattenyesztok.hu)

 


Mielőbb cselekedni kell

Az ASP magyarországi helyzete téma volt az idei debreceni Farmer Expón. Az egyik szakmai konferencián Horváth István, a Magyarországi Sertéstenyésztők és Sertéstartók Szövetségének elnöke elmondta, mielőbb, de lehetőleg szeptember végéig fel kell készülni a betegség megjelenését megelőző, illetve az esetleges megjelenés után bevezetendő és alkalmazandó intézkedésekre. Akkor még csak jelezte, hogy eljuttatják majd a javaslatcsomagot a kormánynak.
– Ne akkor cselekedjünk, ha már itt a pestis, mert akkor már késő, sokkal inkább egyfajta válságmenedzselést végezzünk – foglalta össze a lényeget előadásában az elnök (nak.hu)


 

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám