Országos hírek

Csúcstermés várható szőlőből és borból idén is Bács-Kiskun megyében, de a NAK megyei elnöke szerint ez most inkább átok lesz, mint áldás. Úgy vélte, ahogy itt is, úgy általában a gyümölcstermesztési ágazaton nagyot lendíthetne a feldolgozóipar fejlesztése. Utóbbihoz közvetve egy kamarai javaslat is hozzájárulhatna.


Bács-Kiskun megye Magyarország legnagyobb megyéje (844515 hektáron helyezkedik el), a 470127 ha művelés alá vont terület közel felén szántóföldi növénytermesztés (búza, kukorica) folyik, jelentősek a kertészeti kultúrák (fűszerpaprika, káposztafélék, spenót, kapor, vöröshagyma, sárgarépa, cékla, petrezselyem termesztése), továbbá kiváló adottságokkal rendelkezik a szőlő- és gyümölcstermesztéshez (alma, cseresznye, meggy, kajszibarack, szilva, őszibarack, bodza, szamóca), míg az állattenyésztés területén a legnagyobb volumenben tenyésztett gazdasági haszonállatok a szarvasmarha, sertés, juh és baromfi.


Bortermelési gondok egykor és most


Ha már szőlőtermesztés… Még az 1990-es évek elején megtörtént ipari méretű borhamisítás miatt szerzett kétes hírnevet a megye, annak is az „aranyháromszög” néven emlegetett Soltvadkert, Kecel és Kiskőrös alkotta térsége. Mint Gáspár Ferenc, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei szervezetének elnöke a NAKlap és a nak.hu megyebemutató sorozata keretében elmondta, ez az ügy máig kísérti a megyét.
– Amolyan levakarhatatlan bélyegként rajtunk maradt, holott jelenleg a borhamisítás egyáltalán nem jellemző – jegyezte meg. – Az évtizedek során mindig is szembe állították a hegyvidéki és a síkvidéki borokat, és utóbbiak általában gyengébbnek volt beállítva. De most már ez nincs így, itt, nálunk, a síkvidéken is egyre jobb minőségű borok készülnek, amit az országos borversenyek eredményei is igazolnak. Már anyagilag sem éri meg hamisítani, mivel például a cukor ára is jelentősen emelkedett.

A szőlőtermesztőknek és a borászoknak ma egészen más gondjaik vannak: a túltermeléssel küzdenek. Gáspár Ferenc szerint az idei szőlő- és bortermés átok lesz, mint áldás. Mint mondta, 2018-ban csúcstermés volt a szőlőből, a megyei pincészetekben még most rengeteg eladatlan borkészlet áll, és erre rakódhatnak rá a szintén jelentősnek ígérkező idei termésből készítendő nedűk. Azt egyelőre nem óhajtotta megbecsülni, hogy a megyében idén mennyi új bor ragadhat benn a borászatoknál. Úgy vélte, az agrártárca részéről jó ötlet volt a zöldszüreti támogatás – az idő előtti leszedéssel ugyanis mérsékelhető a termésmennyiség –, más kérdés, hogy ezzel nem mindegyik Bács-Kiskun megyei gazda tudott élni.
– Mégpedig azért nem, mert a zöldszüretnek jelenetős kézimunkaerő-igénye van, az pedig olyannyira megdrágult (átlag 10 ezer forint naponta), hogy a megyében nem volt szabad ember, aki leszedje a fürtöket. Így az érintett gazdálkodók több mint fele nem is vette igénybe a támogatást – tette hozzá a megyei elnök. – Most ott tartunk, hogy a szőlőfelvásárlók sorra jelentik be, hogy nem vesznek át már szőlőt. Ha a döntéshozók nem lépnek időben, nagyon nagy baj lehet a következő hetekben, hónapokban…

Fel is merült a kérdés: vajon, akkor hogyan lehetne kezelni a helyzetet? Gáspár Ferenc szerint hasznos lehetne még a lepárlás segítése, de mivel alig működik lepárlóüzem, erre vajmi kevés esély van. Hozzátette, a túltermelésből adódó problémák leginkább azokat a gazdálkodókat érintik, akik csak szőlőültetvénnyel rendelkeznek, és nincs sem saját feldolgozóüzemük, sem saját – elég kapacitású – tárolóhelyiségük.


Szövetkezés, másképp


A minden mindennel összefügg elv alapján ez utóbbi egy országos – máshol, például Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is létező – gondra irányítja rá a figyelmet: a feldolgozóüzemek hiányára! Gáspár Ferenc szerint előbb vagy utóbb szükség lesz ezekre, ő úgy látja, ha a szakpolitikai döntéshozók mihamarabb határoznának ez ügyben, akkor hosszú távon biztosítva lehetne a gyümölcstermesztés, a felvásárlás és a feldolgozás kiegyensúlyozottsága. Megjegyezte, bár az év elején egy megyei kamarai fórumon felmerült, hogy bizonyos üzemméret felett állami ráhatással kellene rávenni a gazdálkodókat a szövetkezésre, ő – a régmúlt rossz tapasztalatai miatt – megyei elnökként sem lenne híve az ilyen típusú szabályozásnak. De szerinte a szövetkezés bármely más módon való ösztönzése elősegíthetné akár a feldolgozóipar fellendülését is.

– A NAK által javasolt gazdálkodási forma, a mezőgazdasági családi vállalkozás (csmv) például jó irány, egyfajta szövetkezés is lehetne. Mindezt persze összekötve például adózási kedvezményekkel, beruházási (hűtőkapacitás-, feldolgozóipari kapacitást növelő) támogatásokkal. Persze nagyon fontos, hogy ne valamiféle regula kényszerítse ki az együttműködést, hanem tegyék érdekeltté is a gazdákat. Nagyon fontos lenne, hogy a szövetkezések nyomán kialakuló feldolgozókban kapjanak résztulajdont – akár részjegy formában – a termelők. Egy példával hadd illusztráljam! A kaposvári cukorgyár német cukorrépa-termesztők tulajdonában van, és emiatt a német termelőknek teljesen mindegy, hogy mennyi a felvásárlási ár, mivel ő az előállított cukor eladása utáni bevételből, tulajdonosként, jutalékot/osztalékot kap. Azzal vigasztalják a magyar termelőket, hogy ugyan azon a felvásárlási áron veszik tőlük át a répát, mint a németektől, de ez a magyar gazdának nem vigasz, mivel neki nincs részesedése a cukorgyárban. Egy szó, mint száz: ha van érdekeltségük a feldolgozóban, akkor oda szállítják az alapanyagot, nem pedig éppen oda, ahol kedvezőbb felvásárlási árat kapnak – mondta Gáspár Ferenc.


Hatékony munkaszervezés


Ahogy fogalmazott, megyei elnökként valamennyi kamara tag érdekeit kell képviselnie, legyen az őstermelő, egyéni gazdálkodó vagy cég – megyében 29222 őstermelőt és 37462 kamarai tagot tartanak nyilván –, ami nem könnyű feladat, hiszen, mint az a fentiekből kiderült, gyakorlatilag ahány tag, annyiféle álláspont. És a véleményeket, észrevételeket, gondokat, problémákat illik személyesen megtapasztalni. Gáspár Ferenc igyekezett úgy megszervezni a megyei kamarai szervezet munkáját, hogy lehetőleg minden ágazatnak legyen egy fő vezető képviselője (alelnök „felügyeli” a szántóföldi növénytermesztést, a szőlő-bor ágazatot, a gyümölcstermesztést, az erdészetet, míg a víziszárnyas-ágazatot tanácsadó, az állattenyésztést maga „viszi”), illetve lehetőség szerint ő vagy valamely alelnöktársa személyesen is ellátogasson egy-egy térségbe.
– Nagy könnyebbség nekem, hogy a feladatokat így szét tudtuk osztani – jegyezte meg. – A gazdák igénylik a személyes kontaktust, ezt több helyen is megerősítették. De nekem is hasznos tapasztalatszerzés, hiszen magam sem ismertem teljesen minden vidék tevékenységét.

Többek között az ilyen látogatások kedvező következménye, hogy sikerült közbenjárni a jánoshalmai mezőgazdasági szakképző iskola megmaradása érdekében, illetve a NAK által immár országossá tett szakmakóstoló rendezvényt előbb megyei kezdeményezésre Bács-Kiskunban tesztelték. Gáspár Ferenc azt is tapasztalta, hogy a tagok eltérően ítélik meg a kamarát. Mint mondta, az őstermelőknek, az egyéni gazdálkodóknak, a kis és közepes cégeknek a falugazdászok bevonásával tudnak annyit nyújtani, hogy azt érzik, a tagdíjért cserébe kapnak segítséget, egyedül a nagyobb vállalatok számára tudnak kevesebbet adni.
– Nagyon nehéz az ő igényeiket kielégíteni, hiszen amit mi adni tudnánk, arra nekik saját embereik vagy egységeik vannak. Amikor ez a téma szóba kerül a cégvezetőkkel folytatott beszélgetéseim során, azt szoktam mondani, hogy a kamarát tekintsék társadalmi felelősségvállalásnak, hogy e szervezeten keresztül tudják segíteni a kisebbeket. Már csak azért is, mert szükségük van egymás tevékenységére.

Az elnöki céljai közé tartozik többek között, hogy megtalálja ilyenformán is a nagyok helyét a megyei szervezetben, továbbá az is, hogy a támogatások igénybe vételére vonatkozó, gyakorta túlságosan is szigorú jogszabályok enyhítését közvetve elérje. Arra a felvetésre, hogy e kitűzések elérhetőek-e, azt mondta:
– Mentalitásomból adódóan nehezen engedek el ügyeket, főleg olyanokat, amelyekben igazságtalanságot látok. A végtelenségig tudok küzdeni ezekért…

 


Komoly szakmai munka

Gáspár Ferenc azt mondta, hogy a külső szemlélő számára a kamara sokszor a falugazdász-hálózatot jelenti, és elismerve az ő munkájukat, azért mellettük is nagyon komoly szakmai tevékenység zajlik a falak mögött. Mint megjegyezte, a vízgazdálkodás, a vízvisszatartás és az öntözés fejlesztése a fő kiemelt területek, mivel hosszú távon határozhatják meg az agrárium jövőjét.


Bács-Kiskun megye számokban

A KSH adatai szerint a megyében 2018. december cégén 107 ezer gazdasági szervezetet tartottak nyilván. Ezek 57 százaléka mezőgazdasági tevékenységet végzett. 2018-ban 317 milliárd forint értékű új beruházást valósítottak meg, a fejlesztési források 5,7%-át a mezőgazdaság használta fel. Az élelmiszeriparban valósultak meg nagyobb értékű beruházások. 2018-ban a szántó 55%-án, 190,5 ezer hektáron termesztettek gabonaféléket. Búzából (352,7 ezer tonna) az előző évinél 5,2, kukoricából (508,9 ezer tonna) 24%-kal több termett. Az állattartók 78,6 ezer szarvasmarhát istállóztak, míg 343,2 ezer sertést tartottak. A juhok száma egy év alatt 7,5%-kal 183 ezerre csökkent. A megye gazdaságaiban összesen 3,2 millió tyúkot neveltek.



(nak.hu/Raffai Ferenc)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám