Környezetgazdálkodás

Korábbi cikkünkben ismertettük, hogy 2021. október 25-november 25. között benyújtható a VPAKG pályázati felhívás. A pályázati felhívás benyújtása előtt mindenképpen ismerni kell az elvárt teljesítéseket, a választható és kötelező előírásokat. Meg kell fontolni, hogy a gazdaság mely területére mely előírások vállalhatók, tarthatók be, s melyek jelentenek a gazdaság számára kedvező környezeti hozzáadott értéket, jelenthet eredményes gazdálkodást.

Ennek mentén a gazdálkodónak lehetősége van arra, hogy pl. horizontális szántóba bevinni szándékozott területeire kettő csomagot állítson össze, azaz minegyikre megtartandó alapkövetelmények mellett egyik területén bizonyos feltételeket tud, a másikon nem tud teljesíteni pl. 5 ha-os táblaméret (ez egyébként évelő szálas esetén akkor is választható, ha a tábla nagyobb.)

Első körben ismerjük meg az alapelvárásokat.

Fontos, hogy 2022. január 1 és 2024. december 31 között jogszerű földhasználattal kell rendelkezni minden nap vonatkozásában. A jogszerű földhasználatokat a 2007. évi XVII tv.44.§ (7) bekezdése sorolja fel. Vannak kivételek – vis maiornak nevezhető esetek -, amikor a jogszerű földhasználat hiánya lehetőséget biztosít a szankciómentes kilépésre, azonban ezen esetek köre korlátozott. Ilyen eset lehet pl. az osztatlan közös kimérése esetén a terület helyének, méretének változása, a Nemzeti Parkkal (MNV ZRT-vel, NFK-val) kötött szerződések lejárata, s nem a gazdálkodóval történő új szerződés megkötése. Ez utóbbi esetekben a szerződés lejáratát követően a gazdálkodó kérhet 6 hónapra igazolást a földhasználat bizonyítására, mely elégséges lehet a teljes kötelezettségvállalási időszakra a jogszerű földhasználat bizonyítására. A részletekért azonban a pályázati felhívást érdemes elolvasni.

Alapelvárás, hogy az AKG-ba bevitt területeken tartsuk be a Kölcsönös megfeleltetés szabályait, tartsuk be a minimumkövetelményeket (tehát ne legyen a területen már szankcionálható mértékben lágy- illetve fásszárú gyomnövény). Továbbá a Nitrátrendeletben leírtakat is figyelembe kell venni a gazdálkodás során függetlenül attól, hogy a terület nitrátérzékeny vagy sem. Itt talán jó hír, hogy a téli trágyázási és legeltetési tilalom határideje november 30 és február 15 közötti időszakra módosult.

Az AKG-ba vitt területeken ellenőrzésre kerülhetnek az Integrált növényvédelem szabályait, melyek közül az egyik az pl. hibrid kukorica, a repce, a búza, a napraforgó esetén évente szükséges a számla vagy bizonylat megléte.

Általános elvárás többek között, hogy a gazdaság egészére vezetni kell a 118/2020. (XII. 21.) számú Kincstár Közleményben közzétett gazdálkodási naplót. A 3 év alatt a gazdálkodónak – vagy a vezető tisztségviselőjének, vagy a képzésre kijelölt alkalmazottjának, vagy a tagjának - részt kell vennie, amennyiben a támogatási kérelem benyújtását megelőző 5 évben nem volt AKG képzésen.

A gazdálkodó a naptári évet követő év január 1. és január 31. között kötelezett a web GN benyújtására a NÉBIH elektronikus felületén.

Általános elvárás továbbá, hogy amennyiben egy adott blokkon belül, egy kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területtel (KET-tel) szomszédos területen azonos hasznosítási kódú növény termesztése történik (a Kedvezményezett, vagy a szomszédos terület használója által), akkor a KET elkülönítése céljából az alábbi elválasztási szabályokat kell alkalmazni:

- Gyepek – évelő szálas kultúrák - esetében a közös sarokpontokon/töréspontokon természetes anyagú jelölő tárgy (pl. T-ülőfa) elhelyezése,

- Szántóföldi kultúra esetén amennyiben az adott kultúra sortávolsága 60 cm vagy az alatti, úgy legalább 60 cm széles sáv elhelyezéséről szükséges gondoskodni. Amennyiben az adott kultúra sortávolsága 60 cm feletti, úgy legalább az adott kultúra sortávolságának 30%-kal megnövelt szélességű sáv kialakítása elvárt.

- Ültetvénynél a közös sarokpontokon/töréspontokon természetes anyagú jelölő tárgy elhelyezése, amelynek jelölése a sarokpont jelölésének módjával megegyezően is történhet (Azaz a támrendszeren történő jelölés).

Eltérő növényi kultúra (eltérő hasznosítási kód) termesztésével, illetve eltérő növényfejlettségi állapottal a KET elkülönítése megvalósul!

További részleteket a NAK honlapján és Kézikönyvünkben olvashat

Folytatjuk további részletekkel!

(NAK/Sztahura)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám