Mezőgazdasági termelés

A SMARTPROTECT az EU által finanszírozott projekt a Horizont 2020 programok keretei között. Az új európai kutatási projekt, a SMARTPROJECT 2020 januárjában indult el – amiben a NAK is részt vesz – , és az első nyitóülést 2020. január 27-28-án tartották meg a belga fővárosban, Brüsszelben.


A SMARTPROTECT egy tematikus hálózat, amely tevékenységét a SMART IPM megoldások interregionális tudáscseréjére összpontosítja, gazdák és tanácsadók számára. A cél a tudás áramlásának ösztönzése az EU egész területén, a regionális AKIS (Agrártudás és Innovációs) Rendszerekben, és ezeknek a rendszereknek az összekapcsolása az integrált növényvédelem (IPM) fejlett módszerei által a kertészeti növényvédelemben nyújtott innovatív lehetőségek terén, a precíziós gazdálkodási technológiák és adatelemzés integrálásával.


SMARTPROTECT-partnerek az első nyitóülésén

 

Integrált növényvédelem (IPM)

A kertészeti ágazat az EU-27 országaiban a mezőgazdasági termelés mintegy 13,7%-át teszi ki, miközben a teljes földterületnek csupán kis százalékát (mintegy 3%-át) képviseli. A zöldségtermelő ágazatot tehát magas hozzáadott érték és könnyen hozzáférhető munkahelyek jellemzik. Ezt az Európai Parlament 2014. március 14-án kelt kertészeti jelentése is elismeri. A többi mezőgazdasági alágazatokhoz hasonlóan a kertészeti ágazatban dolgozó gazdálkodóknak meg kell birkózniuk azzal a kihívással, amit az integrált növényvédelem (IPM) alapelveinek kötelező végrehajtása jelent, ahogyan azt a 2009/128/EK irányelv előírja a növényvédő szerek fenntartható felhasználásával kapcsolatban.  

Az IPM az összes rendelkezésre álló növényvédelmi módszer alapos megfontolását és megfelelő intézkedések ezt követő integrálását jelenti, amelyek gátolják a káros organizmusok populációinak kifejlődését, a növényvédelmi termékek és más típusú beavatkozások felhasználását olyan szintjen tartják, amely gazdaságilag és ökológiailag indokolt, miközben minimálisra csökkentik az emberi egészséget és a környezetet érintő kockázatokat. Az IPM a hangsúlyt egészséges növények termesztésére helyezi, az agro-ökorendszerek lehető legcsekélyebb mértékű megzavarásával, és a természetes kártevő-szabályozási mechanizmusok használatát ösztönzi (az Európai Bizottság definíciója szerint). Az IPM a növényegészségügyi tevékenység holisztikus megközelítését képviseli, amely a megelőzésen, felügyeleten és ellenőrzésen alapul.

Ezen kívül az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kaptak az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos aggályok, valamint a minőségi és környezetbarát zöldségtermesztés is. A kártevők és betegségek visszaszorítását szolgáló növényvédő szerek racionális és korlátozott használata kiemelkedő fontosságú ennek a célnak a megvalósításához. A SMARTPROTECT projekt alapvető célkitűzése a kutatás és a gyakorlati intézkedések közötti tudásbeli szakadék megszüntetése az IPM-módszerek innovációját illetően különböző szabadföldi és üvegházi kultúrák esetében.


A projekt eredményei

A SMARTPROTECT az öt célzott IPM altémakörben történő tudásgyűjtésen alapuló módszertant javasol, melynek során a meglévő tudományos tudást és a legjobb gyakorlatokat gyűjtik össze, és ezt a tudást alakítják át könnyen megérthető végfelhasználói anyaggá. A SMARTPROTECT azonosítani fogja a gazdálkodók igényeit és IPM módszereket fog javasolni a napi gyakorlathoz mind a szabadföldi, mind az üvegházi termesztés esetében.

A SMARTPROTECT eredményei az elvárások szerint:
-    hosszú távon tartják fenn a gyakorlati tudást,
-    felerősítik a gyakorlati információk és innovációk áramlását a gazdálkodók között,
-    megnövelik az összegyűjtött megoldások elfogadottságát a felhasználók körében, és a meglévő tudás intenzívebb terjesztéséhez vezetnek,
-    csökkentik a növényvédő szerek használatát a környezet javára, hozzájárulva az élelmiszerbiztonsághoz.

A projekt időtartama három év lesz, 16 ipari és akadémiai partner összefogásában valósul meg összesen kétmillió eurós költségvetés mellett. A projekt koordinációját az INAGRO (Mezőgazdasági Kutatási Fejlesztési és Tanácsadó központ Nyugat-Flandria tartományban) fogja végezni.

A SMARTPROTECT konzorciuma a következő partnereket fogja össze különböző európai országokból: INAGRO (Belgium), Warwicki Egyetem (WARWICK-Egyesült Királyság), Észt Élettudományi Egyetem (EMU-Észtország), Univerza v Ljubljani (UL-Szlovénia), Instituto Nacional de Investigaçao Agraria e Veterinaria (INIAV-Portugália), Vyzkumny Ustav Rostlinne Vyroby (VURV-Csehországá), Julius Kuhn-Institut Bundesforschungsinstitut für Kulturpflanzen (JKI-Németország), Assemblee des Regions Europeennesfruitiereslegumieres et horticoles (AREFLH-Franciaország), Fundacion Cajamar (CAJAMAR-Spanyolország), Darzkopibas Instituts (LatHort-Lettország), Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara (NAK-Magyarország), Grupo Hispatec Informatica Empresarial SA (HISPATEC-Spanyolország), Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Megoldások (AGENSO-Görögország), EfosInformacijske Resitve DOO (EFOS-Szlovénia), Katholieke Universiteit Leuven (KU LEUVEN-Belgium), Mezőgazdasági és Kertészeti fejlesztési tanács (AHDB-Egyesült Királyság).


A SMARTPROTECT konzorcium

 

Ez a projekt az Európai Unió Horizon 2020 kutatási és innovációs programjából kap finanszírozást a 862563 sz. támogatási megállapodás keretében.


NAK/ Csép Adrienn

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám