Mezőgazdasági termelés

Hazai sikerek voltak az állategészségügyi témájú uniós pályázaton. Továbbá ismertetjük az idei felhívás várható tématerületeit.


 A fertőző állatbetegségek nemzetközi összehangolásának területén működő uniós kutatásfinanszírozási hálózatban (ICRAD ERA-NET) Magyarország is részt vesz. A hálózat az első, közös pályázati felhívását a tavalyi év folyamán tette közzé, amelyre több olyan nemzetközi konzorcium is pályázott, amelyben hazai, akár állami, akár ipari szereplők részt vettek. A pályázatokat két lépcsőben bírálták el, és végül négy olyan konzorcium nyert összesen több mint 500 ezer eurós pályázati finanszírozást, amelyben részt vesz magyar partner. Ez annak fényében is különösen jelentős, hogy agrár-élelmiszeripari területen – ideértve az élelmiszer-rendszerekkel, illetve az agrárdigitalizációval foglalkozó másik két ERA-NET-et is – most először vesz részt Magyarország ERA-NET típusú uniós kutatásfinanszírozási eszköz konzorciumában. Ennek megfelelően tavaly nem csak magát a pályázást kellett sikeresen venniük a hazai érdekelteknek, hanem meg kellett ismerniük az ERA-NET-ek működését, felépítésének logikáját, a pályázás fortélyait, illetve be kellett kerülniük nemzetközi konzorciumokba is. Ebben a folyamatban az Agrárminisztériummal és a Nébih-hel karöltve, központi szerepet játszott a NAK külkapcsolati csoportja, amely közvetlenül, az eddigi pályázati tapasztalatait megosztva, illetve az ICRAD ERA-NET konzorciumának, valamint a releváns SCAR-munkacsoportnak az ülései alapján, első kézből tudott szakmai információkkal, konkrét javaslatokkal és konzorciumépítési lehetőségekkel szolgálni. A hazai érdekelteket, potenciális pályázókat az uniós Mezőgazdaság Kutatások Állandó Bizottsága (SCAR) Állategészségügyi és Állatvédelmi munkacsoportjának (SCAR AHW CWG) hazai tükörcsoportján keresztül – amelyet a NAK az AM-mel közösen koordinál – értük el.

Mivel szűk egy év leforgása alatt az ICRAD ERA-NET nem csak ismert és kedvelt lett a hazai, állategészségügyi területen tevékenykedő pályázók körében, hanem a vártnál nagyobb sikerrel is járt, ezért bízunk benne, hogy az idei felhívásukban is részt tudnak majd venni a hazai kutatók.  

Az idei ICRAD ERA-NET közös pályázati felhívás előkészítésébe a hálózat konzorciuma nagy mértékben támaszkodik a SCAR AHW CWG-re illetve annak Stratégiai Kutatási Menetrendjére (SRIA). E munkacsoport legutolsó, 2020 év végi ülésén kerültek bemutatásra az ICRAD ERA-NET keretében idén tervezett felhívás előkészítésének folyamata és az eddigi eredmények. Scott Sellers elmondta, hogy első lépésként megvizsgálták az ICRAD ERA-NET konzorciumi tagok érdeklődési körét és felmérték a tagállamonkénti, állategészségügyi kutatási prioritásokat, a kiemelendő technológiákat, a potenciális ipari partnerségeket, a várható költségvetési hozzájárulásokat, a felhívás optimális időzítését, és az elvárt kutatási eredményeket és hatásokat.  A felmérés kérdéseire összesen 17 tagországból érkeztek válaszok. A NAK delegáltja is hozzájárult a felméréshez a hazai tükörcsoporttól kapott információk alapján, így tehát a hazai igények is megjelenítésre kerültek benne, ami a kamarai tagokat is előnyösen érintheti.  

A potenciális pályázók számára talán a legérdekesebb kérdés – természetesen a várható költségvetés mellett, ami tagállami döntést igényel – az, hogy a válaszadók mely kutatási területeket kívánják megjeleníteni az idei pályázati felhívásban. A válaszokat egy előre rögzített listából kellett kiválasztani, de szabadszavas kiegészítésre is lehetőség volt. A válaszadók az alábbi kutatási területeket preferálták:  
-    koronavírussal kapcsolatos kutatások (állatok endémiás koronavírusos megbetegedései, vadon élő állatokkal történő transzmisszió);
-    koronavírussal kapcsolatos kutatások az „Egy Egészség” (One Health) vagy a feltörekvő zoonózisok kontextusában;
-    a feltörekvő zoonózisokkal kapcsolatos állat-egészségügyi kutatások általában;
-    felkészülés az esetleges jövőbeni járványokra.

Erős érdeklődés mutatkozott ezen kívül az antimikrobiális rezisztencia (AMR), mint téma iránt is.  

Reflektálva az első, tavalyi ICRAD ERA-NET közös felhívás eredményére, megállapították, hogy annak ellenére, hogy az első körös elbírálásra benyújtott pályázatok között meglehetősen egyenletesnek bizonyult a megoszlás a három fő téma között (kiemelt betegségek, oltások és diagnosztikai technológiák); a második körös elbírálást követően nyertes pályázatok túlnyomórészt a kiemelt betegségekre (afrikai sertéspestis, madárinfluenza) fókuszáltak. Az előadás során más tevékenységekről is szó esett, például a 2020 júniusában megrendezett „Világjárvány! A feltörekvő fertőző betegségek az Egy Egészség” szempontjából” című webinárról, amelynek eredményeként elkészült a kutatási igényekre vonatkozó ajánlások listája. Utóbbi további információforrás lehet a következő ICRAD ERA-NET közös felhívás kidolgozásához.  

Az ICRAD ERA-NET idei, közös pályázati felhívástervezetének elkészítése folyamatban van, és azt véleményezésre meg fogják osztani mind a SCAR AHW CWG-vel, mind az ICRAD ERA-NET konzorcium tagjaival, így a NAK mindkét fórumon keresztül tudja képviselni a hazai, gyakorlatorientált kutatási érdekeket és folyamatosan friss információval és segítséggel tudja ellátni a hazai érdeklődőket.  


Koczur Szilvia/NAK

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám