Az i2connect projekt 2024. október 1.–3. között tartotta zárókonferenciáját Várnában (Bulgária). A 2019. novemberében indult és 2024. októberben záruló i2connect projekt, a mezőgazdasági és erdészeti tanácsadó szolgáltatások szerepének megerősítésére vállalkozott Európa-szerte.
A programot az Európai Unió Horizont 2020 kutatási és innovációs programja társfinanszírozta több, mint 20 országból 40 partnert megszólítva, köztük mezőgazdasági kamarákat (pl. magyar, osztrák, francia), tanácsadó szervezeteket, kutatóintézeteket, innovációs és tanácsadói hálózatokat.
Az európai mezőgazdaság előtt álló, egyre növekvő kihívások miatt, – mint például a klímaváltozás, a környezeti fenntarthatóság és a digitális átalakulás – a tanácsadók szerepe egyre fontosabbá válik. A fenti kihívások mentén történő hatékony beavatkozás érdekében a tanácsadóknak, szaktanácsadóknak és egyéb segítőknek elő kell mozdítaniuk az interaktív innovációt, ami egy olyan együttműködési folyamat, amely lehetővé teszi a résztvevők számára - de elsősorban a gazdálkodók számára - hogy új megoldásokat dolgozzanak ki és alkalmazzanak a helyi igényekhez/szükségletekhez mérten. Az i2connect elsődleges célja az volt, hogy a mezőgazdasági tanácsadókat és erdészeket támogassa ebben a folyamatban a hálózatépítésen- és a tudásmegosztáson keresztül.
Az i2connect projekt zárókonferencia interaktív innovációs workshopja (Forrás: Jakab Ágnes, NAK)
A projektben elért főbb eredmények és tevékenységek:
- Kapacitásépítés: Az i2connect a tanácsadók készségeinek fejlesztésére összpontosított, ezért átfogó képzési programokat, workshopokat és a tudásátadást segítő technikákat fejlesztett ki.
- Hálózatépítés és tudáscsere: A projekt nemzetközi tanácsadó hálózat létrehozásával elősegítette a határokon átnyúló tanulást. Ez lehetővé tette a különböző régiók tanácsadói számára, hogy tapasztalataikat és ismereteiket megosszák egymással, elősegítve a legjobb gyakorlatok Európa-szerte történő terjesztését.
- Interaktív innovációs projektek: Az i2connect alapvető eleme a valós igényen alapuló, innovációs projektek támogatása. Ezek az úgynevezett „élő laborok” (living labs), ahol a tanácsadók és a gazdálkodók a helyszínen működnek együtt új megoldások kidolgozásában (co-creation/együtt alkotás). Ez a folyamat rávilágít a mezőgazdasági és erdőgazdálkodási problémamegoldás inkluzív megközelítésének fontosságára.
- Tanácsadást segítő (soft skill) eszközök és tudásplatform: A projekt számos értékes tudásátadást segítő ún. soft skill eszköztárat hozott létre a tanácsadók mindennapi munkáját segítve az innovációban. Ezek az eszköztárak és platformok nyilvánosak és úgy tervezték őket, hogy mind a tanácsadók, mind a gazdálkodók könnyen használhassák.
A projekttel kapcsolatos információk, adatok, tájékoztató anyagok elérhetők a projekt honlapján.
NAK / Jakab Ágnes