Jogszabályi összefoglaló

A Bizottság (EU) 2023/2782 és 2023/2783 végrehajtási rendelete az élelmiszerekben előforduló mikotoxinok (2023/2782) és növényi toxinok (2023/2783) szintjének ellenőrzésére szolgáló mintavételi és analitikai módszerek megállapításáról valamint a 401/2006/EK és az (EU) 2015/705 rendeletek hatályon kívül helyezéséről.

A 2023/2782 rendelet hatályon kívül helyezi a korábban a területet szabályozó 401/2006 rendeletet, mivel annak módosításai nagymértékűek lettek volna, így azt jelen rendelet váltja fel:

  • A 401/2006/EK rendeletben a különböző élelmiszerek tekintetében előírt mintavételi eljárásokat nemcsak az ott kifejezetten felsorolt mikotoxinok, hanem az ezekben az élelmiszerekben található összes mikotoxin ellenőrzésére is alkalmazni kell.
  • A rendelet naprakésszé teszi az étrend-kiegészítőkre vonatkozó mintavételi módszert, és rendelkezik a szárított fűszernövényekre, a gyógynövényforrázatokra és a teákra vonatkozó mintavételi módszerről.
  • Kritériumok kerültek megállapításra, hogy azon élelmiszerek esetén, ahol nincs egyedi felső határértéket a mikotoxinokra vonatkozóan, és amelyek tekintetében nem határoztak meg külön mintavételi eljárást melyik mintavételi eljárást kell alkalmazni.
  • A rendelkezésre álló legjobb tudományos információk alapján a mikotoxinokkal és növényi toxinokkal foglalkozó európai uniós referencialaboratórium aktualizálta a mikotoxinokra (2023/782) és növényi toxinokra (2023/2783) vonatkozó analitikai teljesítménykritériumokat.

 A 2023/2783 rendelet hatályon kívül helyezi a korábban a területet szabályozó 2015/705 rendeletet, mivel annak módosításai nagymértékűek lettek volna, így azt jelen rendelet váltja fel:

  • Az (EU) 2015/705 bizottsági rendelet meghatározta az élelmiszerek erukasav-tartalmának hatósági ellenőrzése során alkalmazandó mintavételi módszereket és az analitikai módszerekre vonatkozó teljesítménykritériumokat. Mivel az e rendeletben meghatározott mintavételi módszerek és az analitikai teljesítménykritériumok megfelelőek az élelmiszerekben előforduló erukasav növényi toxin ellenőrzésére is, az egyszerűsítés érdekében került hatályon kívül helyezésre a rendelet.
  • A növényi toxinok esetén a hatósági ellenőrzéshez alkalmazandó mintavételi módszerek megegyeznek a mikotoxinok esetén alkalmazottakkal, melyeket a 2023/2782 rendelet szabályoz.
  • A rendelet kritériumokat határoz meg a mintavételi eljárásra azon esetekben is, ahol nincs meghatározva egyedi felső határérték növényi toxinokra vonatkozóan, és amelyek tekintetében nincs meghatározva külön mintavételi eljárást.

 A hatósági ellenőrzések és egyéb szabályozási tevékenységek folyamatosságának biztosítása valamint annak érdekében, hogy elegendő idő álljon rendelkezésre az analitikai módszerek újbóli validálására, és az ellenőrző laboratóriumok számára az új követelmények teljesítéséhez, a rendelet alkalmazásának kezdőnapja előtt validált analitikai módszerekre mikotoxinok esetén 2029. január 1-jéig továbbra is a 401/2006/EK rendelet II. mellékletének 4.3. pontjában előírt egyedi követelményeket kell alkalmazni, míg növényi toxinok esetén 2028. július 1-jéig alkalmazhatók a rendelet alkalmazásának kezdőnapja előtt validált analitikai módszerek még akkor is, ha nem felelnek meg 2023/2783 rendelet II. mellékletének 4.2. pontjában előírt valamennyi egyedi követelménynek.

 A rendeletek az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését (2023. december 14.) követő huszadik napon lépnek hatályba, 2024. április 1-jétől kell alkalmazni őket.

 NAK/Turóczi Fanni

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám