Jogszabályi összefoglaló

Az Európai Bizottság 2024. július 30-án fogadta el azt a tervezetet, ami módosítja az EU 2020/760 felhatalmazáson alapuló rendeletét. Az EU és Ukrajna közötti kereskedelemnek az (EU) 2022/870 és az (EU) 2023/1077 európai parlamenti és tanácsi rendelet által előírt ideiglenes liberalizációját követően az Ukrajnából származó baromfi behozatala jelentősen nőtt.

Ezeket a behozatalokat a gazdasági szereplők felhasználhatják az (EU) 2020/760 rendelet által szabályozott vámkontingenscsoportok referenciamennyiségének kiszámításához. Ez azonban jogtalan előnyhöz juttatná az Ukrajnából importáló gazdasági szereplőket versenytársaikkal szemben. Ezért a rendeletet módosítani kellett annak érdekében, hogy korlátozza e behozataloknak a vámkontingenscsoportok referenciamennyiségének kiszámítására gyakorolt hatását.

A tervezet társadalmasításra kihelyezésre került, ahol négy érdekelt fél támogatta a Bizottság által javasolt megoldást, bár ketten hangsúlyozták, hogy az általuk előnyben részesített megoldás az lett volna, hogy a referenciamennyiség kiszámításából kizárólag az Ukrajnából származó behozatalokat zárják ki, vagy pedig az összes nulla vámtételű, vámkontingenst meghaladó, bármely harmadik országból az EU-ba irányuló behozatalt zárják ki.

Hét érdekelt fél jelezte, hogy aggályai vannak a tervezettel kapcsolatban, mivel annak nyomán csökkenne az importőrök rugalmassága abban, hogy referenciamennyiségüket a Brazíliától, Thaiföldtől és Argentínától eltérő országokból származó behozatalokra alkalmazzák. Ennek folyományaként azt is megjegyezték, hogy ez előnyökkel járhat az uniós baromfitenyésztők számára, de mellette akadályozhatja az uniós importőrök üzleti tevékenységét, ami a fogyasztói árak emelkedéséhez is vezethet végső soron. Felvetették továbbá, hogy növekedhet az egyes harmadik országokban működő exportőrök piaci ereje az uniós importőrökkel szemben.

Mi történik most?

A piaci torzulások kockázatának minimálisra csökkentése, valamint annak biztosítása érdekében, hogy az érintett vámkontingensekre vonatkozóan valamennyi érdekelt gazdasági szereplő benyújthasson behozatali engedély iránti kérelmet, törlik az (EU) 2020/760 felhatalmazáson alapuló rendelet 9. cikkének (6) és (7) bekezdésében (kivételként) felsorolt csoportokból a 09.4213, a 09.4216 és a 09.4412 rendelésszámú vámkontingenseket (amelyek baromfitermékeket foglalnak magukban).

Mit jelent ez a gyakorlatban?

Egyes vámkontingensek esetében az (EU) 2020/760 rendelet lehetővé teszi a gazdasági szereplők számára, hogy a referenciamennyiséget a vonatkozó kontingens hatálya alá nem tartozó országokból származó behozatal figyelembevételével számítsák ki. Ilyen esetekben az (EU) 2020/760 rendelet csoportosít több, különböző kvótát, lehetővé téve a gazdasági szereplők számára, hogy először az egész csoportra vonatkozóan számítsák ki a referenciamennyiséget, majd saját belátásuk szerint osszák el a referenciamennyiséget a csoport különböző kontingenseire vonatkozó engedélykérelmek között. Következésképpen egy piaci szereplő kiszámíthatja a referenciamennyiséget a Thaiföldről származó baromfi behozatala alapján, majd engedélyt kérhet a Brazíliából származó baromfi behozatalára ugyanazon csoport kvótája keretében.

Ezt a mechanizmust azért hozták létre, hogy a gazdasági szereplők alternatív módon importálhassanak egyik vagy másik országból, és így elkerülhető legyen a jelentős zavarok kockázata a globális kereskedelmi zavarok – például a madárinfluenza kitörése – esetén.

A módosítás értelmében a hatálybalépésen túl már kevéssé lesz rugalmas a rendszer, az alapszabályt kell követni, miszerint a referenciamennyiség alapját azok az Unióban szabad forgalomba bocsátott termékek adják, melyek ugyanahhoz a vámkontingens-rendelésszámhoz tartoznak, és azonos származásúak.

A szabály az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő kihirdetését követő hetedik napon lép hatályba, alkalmazni pedig a rendelet hatálybalépését követően kezdődő vámkontingens-időszakokban kell. Részletes információ a Bizottsági portálon található.

NAK / Pető Krisztina

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám