Jogszabályi összefoglaló

Cikkünkben bemutatjuk azt a két esetet, amikor egyrészt az örökhagyó bérelt földet művelt, másrészt, amikor az örökhagyó bérbe adta a saját tulajdonában lévő termőföldet. Azt mutatjuk be, hogy egyik, illetve másik esetben - bérbeadói és bérlői oldalról is megvizsgálva a helyzetet - mi történik a meglévő haszonbérleti szerződéssel.

Ha az örökhagyó tulajdonában termőföld volt, amit ő korábban haszonbérbe adott, akkor a tulajdonjog a halál pillanatában az örökösre száll át, a hagyatékátadó végzésben ezt rögzíti a közjegyző. Itt ki kell térnünk arra a közelmúltban bevezetett szabályra, miszerint termőföld öröklésekor nem keletkezhet osztatlan közös tulajdon. Ahhoz, hogy ezt elkerüljék az örökösök négy lehetőség közül választhatnak:

  • osztályos egyezséget kötnek,
  • az ingatlant az örököstársak egyben átruházzák az öröklésben érdekelt más személyre - például a hagyatéki hitelezőre,
  • az örököstársak az ingatlant egyben értékesítik,
  • az állam javára ingyenesen felajánlják

Most nézzük azt az esetet, amikor valamelyik örökös megörökli a földet, ami haszonbérbe van adva. Ilyenkor az örökös vagy azt szeretné, hogy ő vegye birtokba a területet és saját maga művelje azt, vagy továbbra is a bérlővel szeretné megműveltetni. Ez utóbbi esetben különösebb teendője nincs az örökösnek, bár célszerű a bérlőt tájékoztatni a tulajdonos személyében beállott változásról. Ha azonban az örökös át szeretné venni a földet és meg akarja szüntetni a bérleti szerződést akkor, ha megegyeznek a bérlővel közös megegyezéssel felmondhatják a bérleti szerződést. Abban az esetben azonban, ha a bérlő továbbra is szeretné művelni a földet, pusztán azon tény alapján, hogy a bérbeadói oldalon öröklés történt, nincs lehetősége a haszonbérleti szerződés egyoldalú felmondására az örökösnek, ha a bérlő eleget tesz szerződéses kötelezettségeinek, azaz időben megfizeti a haszonbért és a jógazda gondosságával műveli a földet. Ebben az esetben az örökösnek - ha nem áll fenn azonnali hatályú felmondási ok – akkor ki kell várnia, amíg lejár a bérleti szerződésből még hátralévő idő és majd csak utána veheti birtokba a területet. Természetesen az örökös – csakúgy, mintha nem történt volna tulajdonosváltozás az öröklés miatt – kezdeményezheti - a Fétv.-ben rögzített szabály alapján - a haszonbérleti szerződés módosítását a haszonbérleti díjnak a kezdeményezéskor irányadó helyben szokásos piaci haszonbérleti díjra való módosítása érdekében. Ennek feltétele, hogy minimum 10 évre kötötték a haszonbérleti szerződést, a szerződéskötéstől számítva 5 év már eltelt és a haszonbérleti szerződés időtartamából legalább még 5 év hátra van. Tehát egy 20 évre kötött haszonbérleti szerződés 11. évében történik az öröklés és korábban az örökhagyó nem kezdeményezte a bérleti díj módosítását, akkor az örökhagyó fordulhat a bérlő felé ilyen igényével, viszont egy 10 éves haszonbérleti szerződésnél, ha a 6. évben szerzi meg a föld tulajdonjogát az örökös, akkor ő már nem tudja kezdeményezni a díj módosítását, mert a szerződésből hátralévő idő kevesebb, mint 5 év. Fontos, hogy a törvény lehetőséget biztosít arra, hogy a felek a szerződésben az 5 éves előírt időtartamoktól eltérő, rövidebb időszakokat is megállapíthatnak - akár a szerződésmódosítás kezdeményezésére, akár a szerződésből hátrelévő időtartamra vonatkozóan. Ha azonban erről nem rendelkeztek a felek, akkor a törvényben előírt 5 éves szabályt kell alkalmazni.

A másik eset, amikor az örökhagyó gazdálkodott az általa haszonbérbe vett földön. Ilyenkor nem lehet elvárás, hogy az örökös, aki maga nem tudja és/vagy nem akarja tovább folytatni a föld megművelését arra legyen kötelezve, hogy a bérleti szerződésből még hátralévő időben tegyen eleget az örökhagyó bérlő szerződéses kötelezettségeinek. Ebben az esetben a polgári törvénykönyv szabályai szerint az örökösök a mezőgazdasági haszonbérletet harminc napon belül a gazdasági év végére akkor is felmondhatják, ha az örökhagyó a gazdasági év végét megelőző hat hónapon belül halt meg. A felmondási időt - ha hagyatéki eljárásra nem került sor - az örökhagyó halálától, hagyatéki eljárás esetén a teljes hatályú hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedésének napjától, öröklési per esetén a bírósági ítélet jogerőre emelkedésének napjától kell számítani.

NAK / Dr. Farkas Diana

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám