A vízkincsünkkel való helyes gazdálkodás nemcsak hazánk, hanem az egész világ egyik legnagyobb kihívása. Mindehhez azonban elengedhetetlen egy (víz)gazdálkodási paradigmaváltás: a természet erőforrásait korlátlanul rendelkezésre állónak tekintő szemlélet helyett egy tájba illesztett, a vizet megtartani tudó, egészséges és jó állapotú talajokkal való gazdálkodási rendszer bevezetésére van szükség. A táj adottságaihoz igazított mezőgazdasági termelés nemcsak a vízháztartás helyreállítását segíti, hanem hozzájárul a helyi mikroklíma stabilitáshoz és a gazdálkodók hosszú távú megélhetését is garantálja.
Mindezek szellemében került megrendezésre – immáron második alkalommal – a VízVálasztó Konferencia, amely a paradigmaváltás sürgetése mellett hasznos szakmai információkkal és tanácsokkal, valamint együttműködési lehetőségekkel is szolgált a résztvevőknek.
Az eseményt Kassai Lajos (lovasíjász és a konferencia védnöke) nyitotta meg. Beszédében hangsúlyozta a társadalom tájékoztatásának fontosságát a vízgazdálkodási helyzet súlyosságáról. Kiemelte, hogy a technikai és tudományos fejlettségünk lehetővé teszi a problémák kezelését, de az idő sürget. Gondolataival a többi felkért köszöntő is egyetértett, több alkalommal elhangzott, hogy nézőpontváltásra van szükség.
Szintén ezen ideákhoz csatlakozva V. Németh Zsolt (az Energiaügyi Minisztérium vízgazdálkodásért felelős államtitkára) beszámolt a vízügy területén ennek kapcsán eddig történt és tervezett változásokról: azaz, hogy 2024. augusztusában a vízügy önálló államtitkárságként egyesült az Energiaügyi Minisztériummal, illetve 2024. decemberében megalakult a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság, amelyben ott lesz az agrártársadalom képviselete (NAK, MAGOSZ, Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága) és az illetékes társminisztériumok is (Megalakult a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság).
A köszöntőket követően a Vízválasztó Koncepció bemutatását illetően több tudományos előadást is hallhattunk, amelyekben kiemelték, hogy a vízgazdálkodás kulcsa a tájhoz igazított mezőgazdálkodásban rejlik.
Elhangzott, hogy a párolgásra nem veszteségként, hanem fontos környezeti szolgáltatásként kell tekintenünk. Hiszen a párolgással távozik a Földre érkező napenergia mintegy 70%-a, így annak hiányában gyakorlatilag fűtjük a felszínt. Láthattuk, hogy a mezőgazdasági területeken tapasztalható változások aggasztó képet mutatnak: míg korábban csak júliusban volt a párolgás nagyobb a csapadéknál, most már négy hónapon keresztül meghaladja azt. Ráadásul a csapadék mennyisége jelentősen eltolódott az őszi hónapokra, ami új kihívások elé állítja a gazdálkodókat. Mint elmondták, ezért is létfontosságú a "kis vízkör” megfelelő működtetése. (Kis vízkör: lokális vízkörforgás, ami jelentős szerepet vállal a helyi éghajlat szabályozásában és a vízgazdálkodásban, pl. a nyári csapadékok 30%-ért felelős) A megoldás tehát az, hogy amennyi vizet csak tudunk meg kell tartanunk, ehhez azonban együttműködés kell. Emellett fontos a talajok állapotának és minőségének javítása/helyreállítása és vízmegtartó képességének növelése, a regeneratív gazdálkodás irányába fordulás.
Az előadások összességében rávilágítottak arra, hogy a fenntartható vízgazdálkodás érdekében komplex megközelítésre van szükség, amely magában foglalja a tájhasználat átalakítását, a talajok regenerálását és a lokális vízkörforgás helyreállítását. A szakértők egyetértettek abban, hogy a jelenlegi gyakorlatok nem fenntarthatóak, és sürgős változtatásokra van szükség a vízkincsünkkel való helyes gazdálkodás érdekében.
Az előadásokat kerekasztal-beszélgetések követték, amelyeken megvitatásra kerültek a Vízválasztó Koncepció megvalósításának terepi, gyakorlati és szabályozási lehetőségei.
Majd zárásként egy szakmai fórum keretében beszéltek a meghívott vendégek a koncepció megvalósításának államigazgatási lehetőségeiről. A meghívottak között helyet foglalt többek közt Gacsályi József az OVF műszaki főigazgató helyettese, az Agrárminisztérium támogatási szakterületének képviseletében Madarász István, illetve a NAK részéről Balázs Viktor a kamara fenntarthatóságért és innovációért felelős országos alelnöke. A fórumon mindenki egyetértett abban, hogy nincs időnk halogatni a vízvisszatartás érdekében tenni kívánt lépéseket. Balázs Viktor is hangsúlyozta, hogy a gazdálkodóknak alkalmazkodniuk kell a megváltozott klimatikus viszonyokhoz, hiszen a felszíni vizeink hozamcsökkenésével együtt az altalajok vízkészlete is csökken, ami azt eredményezi, hogy a gazdálkodási gyakorlatokban is olyan művelési mód változtatások szükségesek, amelyekkel ezekhez a megváltozott környezeti feltételekhez tudunk alkalmazkodni.
Üzenetek a gazdálkodóknak
A konferencián elhangzottak alapján világossá vált, hogy a gazdálkodók szerepe kulcsfontosságú a vízgazdálkodási problémák kezelésében. A gazdák az alábbi területeken tehetnek a legtöbbet:
- Vízmegtartás a tájban: Az árhullámok és nagyvizek visszatartása a területeken jelentős segítséget nyújthat a talajvízszint csökkenésének lassításában. Ehhez azonban az kell, hogy területeket adjanak át a gazdálkodók a víz fogadására.
- Talajvédelem: A talaj víztartó képességének növelése érdekében fontos a talajművelési technikák felülvizsgálata és a talaj mikrobiális életének támogatása.
- Természetes vízkörök fenntartása: A párolgás, mint környezeti szolgáltatás elismerése és támogatása hozzájárulhat a területek éghajlati stabilitásához.
- Szemléletváltás: Az előadók mindegyike hangsúlyozta, hogy a fenntarthatóságot szolgáló szemlélet nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a mezőgazdaságban.
A VízVálasztó II. Konferencia üzenete világos: a vízgazdálkodási problémák kezelése közös felelősség. A talaj, a víz és a táj kapcsolatának helyreállítása elengedhetetlen ahhoz, hogy gazdálkodóként, szakemberként és döntéshozóként egyaránt felkészüljünk a jövő kihívásaira. Az esemény rávilágított arra, hogy a természetes vízháztartás fenntartása nemcsak ökológiai, hanem gazdasági érdek is, amely hosszú távon mindannyiunk javát szolgálja.
A rendezvényen készült videók az alábbi linkeken érhetők el:
Vízválasztó II. Konferencia (1. rész)
Vízválasztó II. Konferencia (2. rész)
NAK / Tuchbandné Varga Orsolya, Gyenes Adrienn