`

A Földművelésügyi Minisztériumba (FM) eddig nem érkezett a csabai kolbász előállításával kapcsolatban jogszabály-változtatási kérelem. Az eredetvédett termékek gyártását nem tagállami, hanem uniós szinten szabályozzák.

 


Néhány napja a Magyar Nemzetnek azt nyilatkozta Hégely Sándor, a csabai Kolbászklub elnöke, hogy a Magyar Élelmiszerkönyvben a hivatalos csabai kolbász leírása egyáltalán nem autentikus, mert egy igazi csabai kolbászban nincs tartósítószer és nem műbélbe töltik. Az nlcafe.hu szerint a Kolbászklub elhatározta, hogy megváltoztatja ezt az áldatlan állapotot és kijárja a jogszabály-módosítást, hogy legyen egy „csabai jellegű", „csabai" és egy „csabai prémium" kolbász is.
A Földművelésügyi Minisztériumba (FM) eddig nem érkezett a csabai kolbász előállításával kapcsolatban jogszabály-változtatási kérelem – közölte a tárca az MTI érdeklődésére szerdán.
Az FM szerint az eredetvédett termékek gyártását nem tagállami, hanem uniós szinten szabályozzák. A Csabai kolbász, vagy Csabai vastagkolbász – oltalom alatt álló földrajzi jelzéses (OFJ) – eredetvédelmét a Csabahús Kft. és a Gyulai Húskombinát Zrt. termelői csoportosulás kérelmezte. A kérelem közzététele a termékleírással az EU hivatalos lapjában 2009. október 16-án történt meg azzal a felhívással, hogy a közzétételtől számítva 6 hónapon belül bárki kifogással élhet. Mivel kifogás nem érkezett, az Európai Bizottság bejegyezte a Csabai kolbász, vagy Csabai vastagkolbász OFJ-t 2010. június 18-án.


Közölték: az EU-s eredetvédelem célja, hogy a jó minőségű, hagyományos termékek fennmaradását biztosítsa, és ne legyen lehetősége a gyenge minőségű összetevőket, kétes gyártási technológiát alkalmazóknak a védett névvel való visszaélésre. Ezért a Csabai kolbász, vagy Csabai vastagkolbász (OFJ) védett neveket csak akkor lehet használni, ha a termék teljes mértékben megfelel a termékleírásban megállapított alapanyag, sertésfajta, technológiai, minőségi, érzékszervi és mikrobiológiai követelményeknek.
Nem használhatók a védett névre utaló egyéb megnevezések sem, így például a Csabai vékonykolbász, vagy a Kolbászklub elnöke által javasolt „csabai jellegű, csabai és csabai prémium kolbász". Ezek ugyanis az élelmiszerek jelöléséről szóló uniós rendelet alapján alkalmasak a fogyasztók megtévesztésére, így használatuk tilos.


Hatósági feladat az eredetvédett termékek ellenőrzése a gyártástól a forgalmazásig. A hatósági ellenőrzéshez az alapanyagok kémiai és mikrobiológiai, és a késztermék érzékszervi és laboratóriumi vizsgálata is hozzátartozik. Az előállító kötelessége, hogy az előállítási tevékenység megkezdése előtt 15 nappal bejelentse a hatóságnak ez irányú kérelmét. Az uniós rendszer működik, a tagállamok már sok száz terméket jegyeztettek be, kialakult a jogszabályi környezet. Az eredetvédett termékeket, azok ellenőrzését a meglévő uniós kereteken belül kell erősíteni és nem szükséges újabb szakmai szervezeteket erre a célra létrehozni. Védjegy eredetvédett terméknévre nem jegyeztethető be – közölte az FM.
A tárca szerint az, hogy a nagyüzemekben előállított Csabai kolbász, vagy Csabai vastagkolbász (OFJ) bár jó, de a kistermelőké biztosan jobb, megalapozatlan, tényszerűen nem alátámasztható megállapítás.
A termék-előállítás területi lehatárolása az eredetvédelem alapvető része. A termékleírás bármely részére, így a területre vonatkozó is módosítható. A tárca szerint ellentmondásos, hogy miközben kifogásolják a Csabai kolbász, vagy Csabai vastagkolbász (OFJ) Békéscsabán kívüli (gyulai) gyártásának lehetőségét, ugyanakkor javasolják, hogy a Csabait ne csak Békéscsabán lehessen készíteni, hanem a környező településeken Békésen, Szarvason, Tótkomlóson vagy Mezőberényben is. Az eredetvédett termékek termékleírásban meghatározott módon történő gyártásával, a védett név használatával a lehatárolt területen előállítást végző bármely gyártó élhet, üzemmérettől függetlenül.


(MTI) (fotó: vantara.hu)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám