Az Európai Bizottság közzétette 2018-ra vonatkozóan az európai, közel-keleti és észak-afrikai erdőtüzekről szóló éves jelentését. Európában tavaly mintegy 178 000 hektárnyi (ha) erdőt és földterületet pusztított el erdőtűz.
A főbb megállapítások
- Az európai erdőtűz-információs rendszer adatai szerint tavaly a következő országokban terjedt ki a legtöbb tűz 30 hektárnyi vagy azt meghaladó területre: Olaszország (147 tűzeset, 14 649 hektárnyi leégett terület), Spanyolország (104 tűzeset, 12 793 hektárnyi leégett terület), Portugália (86 tűzeset, 37 357 hektárnyi leégett terület), az Egyesült Királyság (79 tűzeset, 18 032 hektárnyi leégett terület) és Svédország (74 tűzeset, 21 605 hektárnyi leégett terület).
- Svédországot a valaha feljegyzett legsúlyosabb tűzidény sújtotta. A 21 605 hektárnyi teljes leégett területével Svédország a második az EU-ban, ami egy északi ország esetében igen szokatlan. A leégett terület nagyságát illetően az első ismét Portugália, azonban ez a terület a 2017-ben leégettnek csak a töredékét teszi ki, és az elmúlt tíz évet tekintve is az egyik legkisebbnek számít.
- A számos veszélyeztetett növény- és állatfajnak otthont adó Natura 2000 hálózat sérülékeny ökoszisztémái 50 000 hektárnyi területét pusztították el a tüzek, ez a 2018-ban leégett teljes terület 36 százaléka.
- Az elmúlt évekhez képest ugyan összességében kisebb terület égett le, ám Közép- és Észak-Európában a szokásosnál magasabb hőmérséklet uralkodott a nyár nagy részében. Ez olyan körülményeket teremtett, amelyekben könnyebben gyúltak lángra az erdők és terjedtek tovább a tüzek, és ez jelentős gazdasági és környezeti károkhoz vezetett.
- 2018-ban öt alkalommal aktiválták az uniós polgári védelmi mechanizmust az európai erdőtüzekre reagálva, Svédország, Görögország, Lettország és Portugália területén. Összesen tizenöt repülőgépet, hat helikoptert és több mint négyszáz tűzoltót vetettek be a nyár folyamán, és az Európai Unió 1,6 millió euró szállítási költséget finanszírozott az érintett országoknak nyújtott támogatás mozgósítása érdekében. 2019 márciusában az EU frissítette az uniós polgári védelmi mechanizmust és elindította a rescEU programot, amelynek célja a polgárok katasztrófákkal szembeni védelmének fokozása és az Európában és Európán kívül újonnan megjelenő kockázatok hatékonyabb kezelése. A 2019-es nyár folyamán az EU légi járművekből álló átmeneti tűzoltó flottát hozott létre, amelyet a görögországi és libanoni erdőtüzek elleni küzdelemben már kétszer is bevetettek. Emellett az Európai Bizottság kezdeményezte az erdőirtással és erdőpusztulással szembeni uniós fellépés fokozását, valamint további intézkedések mellett kötelezte el magát, például az európai erdőtűz-információs rendszer világszintű erdőtűzfigyelő-eszközzé való továbbfejlesztésére.
- 2019-ben a száraz és szeles időjárási körülmények, valamint a magas hőmérséklet miatt hamar kezdetét vette a tűzidény. Idén már márciusra magasabb volt a tüzek száma az előző évtized egész éves átlagánál; sok tűz pusztított a hegyvidékeken és teremtett kritikus helyzetet a Duna-deltában.
A jelentés itt érhető el.
(forrás: Európai Bizottság)