`

A kormány kiemelt célja az öntözött területek növelése és az ehhez szükséges feltételrendszer javítása. A fejlesztésben az új öntözési központra és Nemzeti Agrárgazdasági Kamarára is sok feladat hárul.


Az már nyár folyamán – a parlamenti döntés után – Az Agrárminisztérium a jövő évben 218,3 milliárd forintos büdzsével számolhat az idei 206,2 milliárd forint után. Ennek az öntözésfejlesztést érintő részleteiről, illetve az öntözésfejlesztés jelenlegi állásáról számolt be Nagy István miniszter csütörtök kora délelőtt.


Közös feladatok


Mint mondta, a Nemzeti Földügyi Központon belül létrejött öntözési központ működésére 300 millió forintot, öntözésfejlesztési feladatainak támogatására pedig 5 milliárd 530 millió forint forrást biztosít a jövő évi költségvetés. Hozzátette, az elmúlt időszakban a kormány több döntést hozott öntözésfejlesztési intézkedésekről, és ennek köszönhetően a vízügy jelentős beruházásokat indíthat az öntözéshez szükséges vízkínálati oldal javítása, valamint a vízszállító rendszerek fejlesztése érdekében; az agrárium pedig lehetőséget kap a vízkereslet megszervezésére és olyan intézkedésekre, amelyek öntözésre, öntözésfejlesztésre ösztönzik a mezőgazdasági termelőket.
– Az NFK Öntözési Főosztály elősegíti az öntözéses gazdálkodás elterjedését, elemzi a termelői öntözési szükségleteket és vízigényeket, kidolgozza az öntözéses gazdálkodás területspecifikus feltételrendszerét, meghatározza a gazdaságosan ellátható öntözési körzetek és az öntözési közösségek mérethatékony területét, megszervezi az öntözési szaktanácsadást, szakmailag támogatja az öntözési közösségeket. A főosztály a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával együttműködésben pedig részt vállal az öntözési közösségek megszervezésében, a termelők támogatásában, a harmadlagos művek rekonstrukciójának és üzemeltetésének megszervezésében – tette hozzá Nagy István.

A kormány kiemelt célja az öntözött területek növelése és az ehhez szükséges feltételrendszer javítása. Az említett 5,530 milliárd forintból pedig az AM következő intézkedések kívánja megvalósítani:
- Az öntözési beruházások gyorsítása; a jogi akadályok elhárítása; a gazdálkodók adminisztratív és pénzügyi terheinek csökkentése, beleértve az öntözéshez szükséges vízjogi engedélyezési rendszer felülvizsgálatát is, amelynek keretében az engedélyezési eljáráshoz szükséges szakhatósági eljárások kiváltását tervezzük. Nagy István elmondta, ez azt jelenti, hogy „egyablakos” ügyintézés lehet, a gazdálkodó közli, hogy hol szeretne fejleszteni, a többit az öntözési központ elintézi.
- Az öntözési közösségek ösztönzése, megalakulásuk elősegítése és működésük támogatása szintén része az agrártárca főbb intézkedéseinek.
- Az állami főművek és a termelői táblák között elhelyezkedő nem állami tulajdonú művek – úgynevezett harmadlagos művek – felmérése, átvétele, rekonstrukciója, vízjogi engedélyeinek rendbetétele és üzemeltetésének megszervezése megkönnyíti az öntözővíz eljuttatását a termelőkhöz.


A BM is teszi a dolgát


A miniszter hozzátette, hogy folyamatban van az öntözéses gazdálkodásról szóló törvény előkészítése. Mindemellett a vízgazdálkodásért felelős Belügyminisztérium új nyomvonalon új öntözőcsatornákat is tervez kialakítani, aminek a közbeszerzési eljárását már megindította. Nagy István fontosnak nevezte, hogy a csatornák megfelelő tározókból szállítsák el a vizet a megfelelő területekre, így több felszíni víztározókat is létesülnek. Az egész rendszer üzemeltetéséhez szakemberek is kellenek, ezért a mezőgazdasági vízgazdálkodási képzéseket fejlesztik és ehhez kapcsolódóan Szarvason egy öntözési bemutató és képzési központot is lesz.
– Az agrárkamara felmérése szerint 300 ezer hektárra van öntözési igény. A jelenlegi 87 ezer hektár öntözött területet szeretnénk 2022-re 200 ezer hektárra növelni az ismertetett intézkedésekkel és a rendelkezésre álló forrásokkal. Ahol van szándék, azaz ahol öntözni akarnak a gazdák, és ahol van kiépült öntözési infrastruktúra, azokon a földterületeken lehet látványosan előrelépni. Úgy látjuk, hogy három év alatt rendbe lehet hozni az infrastruktúrát – jegyezte meg a tárcavezető.


Maximális támogatás


Mindehhez Győrffy Balázs, a NAK elnöke hozzátette, hogy kamara és a MAGOSZ az elmúlt években számos szakmai és tárcaközi egyeztetést folytatott az Agrárminisztériummal, a Belügyminisztériummal, valamint azok háttérintézményeivel, hogy segítse feloldani a mezőgazdasági vízgazdálkodás problematikáját.
– Ennek eredményeként több területen is sikerült jelentős eredményeket elérnünk. Például a vízjogi engedélyezés során üzemeltetési engedélyeket már 20 évre is kaphatnak a termelők a korábbi 5 éves időtartam helyett. Tavaly év végén megszületett az öntözésfejlesztést szolgáló kormányhatározat, amelyben 2020-2030 között évi 17 milliárd forintos kerettel jelent meg az úgyszintén az AM, a BM, a NAK és a MAGOSZ közös véleményén alapuló intézkedési, fejlesztési és beruházási csomag. Ennek alapjául szolgált a NAK által 2017-2018 fordulóján elvégzett nagyszabású vízigény-felmérés, amelynek keretében a falugazdászok összesen megközelítőleg 40 ezer termelő adatait rögzítették, illetve közel 1150000 hektár terület mértek fel. A felmérésben közel 300 ezer hektáron érkezett új öntözési igény – mondta Győrffy Balázs.

A kamara ezeken túl segítette a vízügyi ágazat által létrehozott újszerű, komplex vízhiány-előrejelző rendszer és az aszálymonitoring-hálózat elindítását. Továbbá a hatályos jogszabályoknak megfelelően aktualizálta a kamara az öntözéssel kapcsolatos vízjogi engedélyezési eljárásokat összefoglaló útmutatót. Az öntözni kívánó termelők számára ezzel átláthatóbbá tették az engedélyhez szükséges alapvető lépéseket.
– A termésbiztonság javítása létkérdés, így üdvözöljük az öntözésfejlesztést célzó minisztériumi, kormányzati intézkedéseket: a Nemzeti Földügyi Központon belül megalakított öntözési központ létrejöttét, illetve az öntözésfejlesztésre fordítható forrásokat.  A NAK, ahogy az eddigiekben is, minden lehetséges eszközzel támogatni fogja az önözött területek nagyságának bővítését – jegyezte meg.


Lehetőség, nem probléma

A sajtótájékoztatón Jakab István, a MAGOSZ elnöke megjegyezte, hogy a meghatározó szakmai kérdésekben – mint amilyen az öntözésfejlesztés is – a tárca, illetve a kamara és a MAGOSZ között egység van. Hozzátette, a miniszter által ismertetett fejlesztési rendszer megfelel a gazdálkodói igényeknek. Ugyanakkor szerinte nagyon fontos, hogy az érintettek a vízre lehetőségként tekintsenek, nem pedig problémaként. Már csak azért is, tette hozzá, mert az öntözés fejlesztése, a vízgazdálkodás javítása lehetőséget ad a növénytermesztés diverzifikálására is.




(nak.hu/RF)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám