Az Európai Parlament (EP) mezőgazdasági és vidékfejlesztési bizottsága (COMAGRI) április elején szavazott az egységes közös piacszervezésre, a KAP Stratégiai Tervre, valamint a horizontális rendeletre vonatkozó saját módosítási javaslatcsomagjáról. A javaslatok szerint maradna a 100 ezer eurós támogatáskorlát, de eltörölnék a degressziót és jobban ösztönöznék a kis- és közepes gazdaságok finanszírozását. Az éghajlat- és környezetvédelmi szempontok mellett az állatjólét is nagyobb hangsúlyt kapna.
A legvitásabb kérdések a KAP Stratégiai Terv rendeletjavaslat esetében merültek fel. A COMAGRI javaslata alapján megmaradna a 100 000 eurós támogatáskorlát, az elvonás alapjául szolgáló (támogatási) összeg csökkentését ugyanakkor nem a bérköltségek 100%-ával, hanem csupán 50%-ával tennék lehetővé. A 60 és 100 ezer euró közötti fokozatos elvonás, azaz degresszió bevezetését pedig törölnék a rendeletből.
A közvetlen támogatások min. 5%-át kellene redisztributív kiegészítő jövedelemtámogatásra, azaz a kis és közepes gazdaságok támogatására fordítani. A fiatal gazdák a nekik járó kiegészítő jövedelemtámogatást pedig a benyújtást követően legfeljebb 7 évig vehetnék igénybe.
Éghajlat- és környezetvédelmi célokra az I. pilléres források 20%-át, a II. pillér forrásainak 30%-át fordítanák. Az I. pilléres új támogatási eszközt, azaz az öko-rendszereket kiterjesztenék az állatjólétre, illetve ide tartoznának az EFA teljesítések és a tápanyaggazdálkodási eszköz (Farm Sustainability Tool) használata is, mivel ezeket törölnék a kondicionalitásból.
A horizontális rendelet vonatkozásában a COMAGRI javaslata alapján a mezőgazdasági válságalapot a KAP büdzsén kívüli, további uniós forrásbevonással kell létrehozni a termelőket érő piaci instabilitások kiegyenlítésére., 1,5 milliárd euróig feltölthető kerettel. A termelők ugyanakkor nagyobb mértékű büntetésre számíthatnának, amennyiben nem teljesítik a kondicionalitásban foglaltakat. Az ismétlődő jelleggel mutatkozó hiányosságok esetén 10%-os (a jelenlegi 5%-os helyett), az akaratlagos szabályszegésekért akár 15%-os forráselvonás is járhatna.
Az egységes közös piacszervezés kapcsán a mezőgazdasági és vidékfejlesztési bizottság képviselői a készletgazdálkodásra és a termelési mennyiség csökkentésre vonatkozó rendszer kiterjesztésére, egy közös uniós agrárpiaci megfigyelőrendszer kialakítására, valamint a szőlőtelepítéshez kapcsolódó engedélyezési rendszer határidejének 2050-ig történő meghosszabbítására tettek javaslatot.
Arról, hogy a COMAGRI javaslatai az Európai Parlament elé kerülnek-e továbbtárgyalásra, az Elnökök Értekezlete (tagjai: EP elnök, képviselőcsoportok vezetői) dönt a májusi EP választások után.
Csak 2020 után!
Szinte bizonyosra vehető, hogy az közös agrárpolitika tervezett változásai csak 2020 után lépnek érvénybe. Jóllehet, Phil Hogan uniós agrárbiztos kitart amellett, hogy a jövő év végéig megszülethet a megállapodás, más uniós tisztségviselők és az európai parlamenti képviselők kételyeket fogalmaznak meg. Matt Carthy, az EP mezőgazdasági bizottságának egyik tagja szerint a vita várhatóan nem zárul le mielőtt az új EP és Európai Bizottság megkezdi működését, ráadásul a következő agrárbiztos is nyilván hallatni kívánja majd hangját a tárgyalásokon. (independent.ie)
(nak.hu)