A FAIRshare projekt részvevői az elmúlt néhány hónapban is keményen dolgoztak az új innovatív technológiák bevezetésén és azok jobb társadalmi integrációján a mezőgazdasági termelékenység és fenntarthatóság ösztönzése érdekében. A legfontosabb eredményeket az alábbiakban foglaljuk össze.
A FAIRshare új DATS értékelési eszközt fejlesztett
A FAIRshare projekt keretében egy Agrár-Digitális Eszköztár került kiépítésre, ezzel lehetőséget biztosítva a DATS-ok (Digital Advisory Tools and Services – digitális tanácsadó eszközök és szolgáltatások) megosztására és megismerésére. Jelenleg 239 DATS érhető el, az eszköztár legutóbb egy új DATS értékelési eszközzel bővült.
Az új értékelési eszköz fő célja, hogy segítse a tanácsadókat az igényeiknek leginkább megfelelő digitális eszköz kiválasztásában, ezzel támogatva a digitális korszakra való felkészülést. Az értékelési eszközzel és használatával kapcsolatos további információkról és irányelvekről itt tájékozódhat. (link: https://fairshare-pnf.eu/assessment-tool)
A FAIRshare projekt új felhasználói esetei
A FAIRshare projekt egyik fő célja, hogy felhasználói eseteken keresztül támogassa a mezőgazdasági tanácsadókat, lehetőséget biztosítva a digitális eszközök különböző szaktanácsadói és gazdálkodási környezetekben történő teszteléséhez. A projekt összesen 40 felhasználói esetet támogat, melyből 20-at a projekt partnerek vezetnek, akik különböző képzéseken vesznek részt a digitális eszközök alkalmazásával kapcsolatban. További 10 nagy felhasználói eset került kiválasztásra közbeszerzési eljáráson keresztül külső partnerek bevonásával. Az új felhasználói esetek a mezőgazdasági ágazatok széles skáláját reprezentálják az erdészettől az olajbogyó-termesztésig. A fennmaradó 10 kisebb felhasználói eset kiválasztása 2022 év elején várható.
A FAIRshare projekt az EUFRAS, az ESEE konferencián és az Innoseta Project H2020 eseményen
Június elején Dr. Eleanore Tran (HAFL) és Dr. Teresa Hooks (Teagasc) a FAIRshare projekt jó gyakorlatairól, valamint a digitális technológiák alkalmazásával kapcsolatos kihívásokról és tanulságokról mutatott be posztereket az EUFRAS, IALB és SEASN „Élet és mezőgazdaság az átmeneti időszakban – az innováció támogatása és az ellenálló képesség erősítése” témájú konferencián.
A FAIRshare projekt bemutatkozott a 25. Európai Oktatási és Kiterjesztési Szemináriumon (ESEE) és az Innoseta projekt H2020 Networking rendezvényén (az eseményről készült összefoglaló itt tekinthető meg) (link: https://www.youtube.com/watch?v=gzQgPq3LW3k) is, melyek számos témát felvonultattak, többek között az egész életen át tartó tanulást, a mezőgazdasági tanácsadók egyre növekvő szerepét, a digitális tanácsadást, valamint a mezőgazdasági oktatást és innovációt.
Blogbejegyzés a H2020 DEMETER projektben
Dr. Teresa Hooks projektmenedzser az európai agrár-élelmiszeripari ágazat digitális átalakulására fókuszáló DEMETER projekt felkérésére „A mezőgazdasági tanácsadók szerepe a digitális technológiák kiépítésében” címmel cikket írt a projekt online blogjához, mely szerint:
„A FAIRshare projekt fő célja annak biztosítása, hogy a digitális technológiákat és eszközöket minél szélesebb körben alkalmazzák a gazdaságok szintjén a mezőgazdasági tanácsadók segítségével. A szaktanácsadók szerepe kulcsfontosságú, hiszen egyedülálló és szoros kapcsolatuk van a termelőkkel és családjaikkal, betekintést nyernek az ügyfeleik vállalkozásaiba, ismerik képességeiket, céljaikat és motivációikat. A mezőgazdasági tanácsadók gyakorlati ismereteket nyújtanak a gazdáknak, segítik a gazdálkodókat az igényeiknek és céljaiknak megfelelően új technológiák alkalmazásában, ezért úgy véljük, hogy a mezőgazdasági tanácsadók szerves részét képezik a digitalizáció gazdasági szintű bevezetésének.”
A teljes blogbejegyzés itt olvasható. (link: https://h2020-demeter.eu/the-importance-of-farm-advisors-in-the-roll-out-of-digital-technologies/)
(NAK/Pók Zóra)