Sajtóközlemények

A hűvös tavasz ugyan néhány héttel késleltette a hazai dinnyeszezon kezdetét, jó minőségű, ízletes magyar görög- és sárgadinnyéből azonban idén sem lesz hiány a piacon – derült ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB), valamint a Magyar Dinnyetermelők Egyesületének közös szezonnyitó sajtótájékoztatóján. Az első magyar dinnyék már megjelentek a boltokban, július tizedikétől pedig már nagyobb mennyiséggel tudják ellátni a fogyasztókat a hazai termelők. A magyar dinnyeágazat jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, ami lehetőséget teremt arra, hogy a korábban elveszített exportpiacainkat is visszaszerezzük.

Az elmúlt években jelentős előrelépés történt a hazai dinnyetermesztésben a fajtaválaszték és a termeléstechnológia terén. A kevésbé korszerű, konstans dinnyefajták helyét egyre inkább átveszik a betegségeknek ellenállóbb, nagyobb termésbiztonságot és jobb minőséget adó oltott és hibrid dinnyék. Így a magyarországi fajtahasználat is egyre jobban felzárkózik a nemzetközi trendekhez, a fólia alatti termesztéssel pedig előrébb hozható a szezonkezdet.

A technológiaváltás következtében a dinnyetermesztés hatékonysága is lényegesen javult. Bár az elmúlt évtizedhez képest feleakkora területen termelünk dinnyét, a megtermelt mennyiség alig csökkent, mivel a termésátlagok, a termésbiztonság lényegesen növekedett. A fajtaváltás ellenére a megszokott finom íz megmaradt, sőt, javult a minőség. Így beérni látszik az elmúlt évek munkája: a hazai termelők a korszerűsítésnek köszönhetően kitűnő minőségű, ízű és beltartalmi értékű dinnyék termesztésére szakosodtak.

A termelők igyekeznek lépést tartani a változó fogyasztói szokásokkal. Egyre erősebb a kereslet a kisebb, 4-6 kilogrammos, valamint a magszegény görögdinnyék iránt. Keresettek a sötét csíkos, 4-8 kilogrammos dinnyék is, amelyek nagyrészt az áruházláncokban talál gazdára. Sárgadinnyéből hazánkban a Kantalup és a Gália típus a legkedveltebb.

A tavaszi hideg időjárás megviselte a növényeket, ezért a múlt évihez képest két héttel később indult a szezon, július tizedikétől azonban már nagyobb mennyiségben kerülhet magyar dinnye a boltokba. A tavaszi hideg időjárás miatt csak a fóliasátras termesztésből jelent meg kisebb mennyiségben korai dinnye. Az áprilisi közepi és végi szabadföldi kiültetéseknél nagyjából egyszerre történt a terméskötés, így várhatóan egyszerre jelenik majd meg nagyobb mennyiség a piacon.

A várakozások szerint ebben az évben hektáronként átlagosan 50 tonna terméshozamot érhetnek el a termelők, így mintegy 175 ezer tonnányi magyar görögdinnye kerülhet a piacra. A hazai fogyasztás 110 ezer tonna körül alakul évente, így jelentős mennyiséget szállíthatnak külföldre a gazdálkodók.

A görögdinnye termőterülete 2022 óta mintegy 1100 hektárral nőtt, az idén mintegy 3700 hektáron foglalkoznak görögdinnyével a termelők, ez a múlt évi szinthez képest 10 százalékos bővülést jelent. A kelet-magyarországi régióban ennél is jelentősebb, mintegy 20 százalékos területnövekedés tapasztalható. A hazai dinnyetermesztés továbbra is Szabolcsban (1350 ha) és Békés vármegyében (1320 ha) összpontosul.

A pozitív tendencia a sárgadinnye esetében is folytatódott, az idén 15 százalékkal, 500 hektárra bővült az országos termőterület. A növekedésben az is szerepet játszott, hogy a korábbi években az ültetvényekben tapasztalt gyümölcselfagyások miatt sokan idén sárgadinnyét termesztenek. A hazai sárgadinnyetermelés koncentrálódik, a legnagyobb mennyiséget Bács-Kiskun vármegyében termelik. A sárgadinnyében nagy lehetőségek rejlenek, amit a jelentős hazai kereslet is alátámaszt.

Az export tekintetében lenne tér a fejlődésre, az elmúlt években ugyanis korábban jelentősnek számító külpiaci partnereinket veszítettük el. Mindez arra ösztönözte a termelőket, hogy technológiában és fajtákban is váltsanak. Ennek eredményeként 2023-tól újra bővült az export, 2024-ben már elérte a 46 ezer tonnát a kivitelünk. A magyar görögdinnye elsősorban a lengyel, a cseh a szlovák és a német piacra kerül. Jó hír, hogy hazánk korábbi meghatározó exportpiacain – például Németországban, Lengyelországban és Csehországban – élénkült a kereslet a magyar dinnye iránt. Ennek oka, hogy a mediterrán területeket is fokozottan érinti a klímaváltozás, és a szállítási költségek is jelentősen növekedtek, így ezekbe az országba egyre drágábban jut el a dinnye Dél-Európából. A termelés bizonytalansága miatt a kereskedők is több beszerzési forrást keresnek, így a magyar dinnye számára is piaci lehetőségek nyílhatnak, ha a keresletnek megfelelő típusú dinnyét termesztenek a gazdák. Ugyanakkor a piaci lehetőségeket csak szervezett formában lehet kihasználni. A hazai piaci pozíció megtartásához, valamint az exportpiacok felkutatásához és megszerzéséhez a termelői szerveződések megerősítése elengedhetetlen. Komoly változásra van szükség ezen a téren, hiszen a hazai piacot is akkor tudjuk megtartani, illetve a dinnyeexportot is akkor tudjuk magasabb szintre emelni, ha a termelői szerveződés általánossá válik az ágazatban.

Az import jellemzően a hazai dinnye megjelenéséig van jelen. Az elmúlt években összességében bővült az import, 14-28 ezer tonna között mozgott a behozatal, aminek mennyisége az adott év időjárásától és a hazai termékek rendelkezésre állásától is függött.  

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Dinnyetermelők Egyesülete még 2018-ban kötött együttműködési megállapodást, többek között a magyar dinnye piaci pozícióinak javítása érdekében. Majd 2019-ben a kamara kertészeti és beszállítóipari osztályán belül megalakult a dinnye munkacsoport. A beáramló import csökkentése érdekében az elmúlt években sikeresen működtek együtt az áruházláncokkal, segítve a harmonizációt a termelők és a kereskedelmi láncok között. A termelői szemléletváltásnak köszönhetően – amiben nagy szerepe volt az egyesületnek – változások történtek a válogatásban és a szállításban is, ezáltal homogénebb, exportképesebb lett az áru.

A hazai fogyasztás 2010 óta növekvő pályán van: Magyarországon átlagosan 10-12 kg/fő a dinnyefogyasztás. A kereslet alakulásában nagy szerepe van az időjárásnak: melegebb nyarakon több, hűvösebbeken kevesebb fogy. Fontos, hogy a magyar dinnye pozícióját megőrizzük az olcsó, sokszor silányabb minőségű importtal szemben. A hazai áru választásával ugyanis nemcsak garantáltan jó minőségű és ízletes dinnyét vihetnek haza a vásárlók, hanem a magyar dinnyeágazatban dolgozó több száz magyar család megélhetését biztosítják.

A hazai görögdinnye íze összehasonlíthatatlan a déli országokból érkező importtal. Ennek oka, hogy a nappali és az éjszakai hőmérséklet-ingadozások miatt a termés sav-cukor tartalma kiegyenlített, a kialakult íz- és aromaanyagoknak köszönhetően a hazai termesztésű dinnyék sokkal ízletesebbek, mint a déli országok édes, de savszegény dinnyéi.

A görögdinnye igazi szupergyümölcs: nemcsak íze és hűsítő hatása miatt érdemes fogyasztani, hanem azért is mert rendkívül egészséges. Több mint 90%-a víz, így fogyasztása jelentős segítség a folyadék pótlásában. A sárga- és görögdinnye kalcium, vas, magnézium, és kálium vonatkozásában is felülmúlja az alma értékeit. A közelmúlt kutatásai[1] megállapították, hogy a görögdinnyét fogyasztó gyermekek és felnőttek több mint 5%-kal több élelmi rostot, magnéziumot, káliumot és A-vitamint vittek be, miközben több mint 5%-kal kevesebb hozzáadott cukrot és telített zsírsavat fogyasztottak. A tanulmány szerint a görögdinnye hozzájárulhat a tápanyagbevitel és az étrendi minőség javításához mind gyermekek, mind felnőttek esetében.

 

NAK

[1] A tanulmány a National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) adataira épült, a Nutrients című folyóiratban jelent meg,

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám