Adózás

Hazánkban a rövid ellátási lánc (REL) többféle formában működik, vannak a piacos rendszerűek, ahol a termelő és a fogyasztó közvetlenül találkozik és vannak webes, vagy az átadópontos megoldással működők. Az utóbbiaknak nyújt jogszabályi lehetőséget többek között a bizományosi, illetve a letéti rendszerben működő, megbízás alapján történő értékesítési konstrukció.

A termelők új piaci értékesítések közül választhatnak úgy mint, bevásárló- és kosárközösségek, átadópontokon vagy weboldalon keresztüli értékesítések. Ezekről a REL értékesítési módszerekről a Helyi termék kézikönyvben részletesen olvashatnak.

A hazai értékesítési gyakorlatban gyakran találkozunk a bizományosi szerződés jogintézményével. Ezen szerződés keretében a bizományos közvetítő tevékenységet végez a megbízója és egy harmadik személy között [habár a valóságban ez inkább szolgáltatás jellegű ügyletnek tekinthető, az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) szempontjából termékértékesítésnek minősül].

Fontos megkülönböztetni a bizományosi szerződést az egyszerű megbízástól. Bizomány esetén a megkötendő szerződés (pl. adásvétel) a bizományos és a harmadik személy között jön létre, de a megbízó javára, addig megbízás esetén, ha a megbízottat szerződéskötésre is feljogosították, akkor a szerződést a megbízója nevében köti a harmadik személlyel. A bizományosi értékesítés azért is speciális konstrukció, mert habár a bizományos saját maga nem tulajdonos mégis jogosult arra, hogy a termék tulajdonjogát átruházza, vagy megszerezze.

Az Áfa tv. alapján bizományosi ügyletnél mindig két adásvétel történik, az első a megbízó és a bizományos, míg a második a bizományos és a harmadik fél között.

A bizományosi értékesítések kétirányúak lehetnek, eladási és vételi bizományosi konstrukciókat különböztethetünk meg.

Eladási megbízásnál attól, hogy a termék a bizományosnak átadásra kerül (javasolt a feleknek az átadásról bizonylatot kiállítani), még nem teljesül a konstrukció, ahhoz az kell, hogy a bizományos harmadik személy részére értékesítse a terméket. A bizományosi konstrukció maradéktalanul akkor teljesül (mind bizományos – harmadik személy, mind megbízó és bizományos viszonylatban), amikor a harmadik személy a terméket megvásárolja, ettől az időponttól kezdődően élhet a tulajdonosként a termék feletti rendelkezés jogával. Fontos az ügyletben résztvevő felek abbéli megállapodása, hogy az értékesítésről a lehető legrövidebb időn belül informálja a bizományos a megbízót, hogy a megbízó lehetőség szerint 8 napon belül ki tudja állítani a saját számláját, mentesülve ezzel a késői számlázás esetleges negatív következményei (bírság, pótlék, adóhiány) alól.

A bizományosi értékesítés teljesítési időpontját az Áfa tv. 10. § rendelkezéseiből kiindulva kell megállapítani, ugyanis a teljesítési időpont szabályok között nincs erre az esetre vonatkozó iránymutatás. A tulajdonosként való rendelkezési jog átszállása akkor minősül termékértékesítésnek a bizományos és a megbízó relációjában, ha harmadik fél és a bizományos közötti termékértékesítés teljesítésbe megy. A fentiek értelmében vételi megbízásnál a bizományos akkor teljesít a megbízója felé, mikor megvásárolja a megbízójának szánt terméket, eladási megbízásnál, pedig a megbízó akkor teljesít a bizományos felé értékesítést, mikor a bizományos eladja a bizományba átvett terméket. Eladási megbízásnál így előbb történik a termék rendelkezésre bocsátása a bizományosnak, mint az Áfa tv. szerinti termékértékesítés. A vételi megbízásnál, pedig már akkor teljesít a megbízó a bizományos felé, mikor részére megvásárolja a terméket, még úgy is, ha csak később bocsátja azt a rendelkezésére.

Eladási megbízásnál tehát, a megbízó olyan teljesítési időponttal állítja ki a számlát a bizományos felé, amilyen időponttal a bizományos számláz a saját vevője felé. Vételi megbízásnál a bizományos azt a teljesítési időpontot szerepelteti a megbízó felé kiállított számlán, amelyik időpont a felé kiállított szállítói számlán szerepel [az említett teljesítési időpont szabályok az Áfa tv. 10. § és az Áfa tv. 55. § együttes értelmezéséből vezethetőek le]. Tekintettel arra a körülményre, hogy az eladási bizománynál nehézkes a teljesítési időpontok egyezőségét betartani, ezért megoldást jelenthet – feltéve, hogy a megbízás tárgyának jellege azt lehetővé teszi – ha a felek időszaki elszámolásban állapodnak meg (Áfa tv. 58. §), ami által mentesül a megbízó – jellemzően a hó végi ügyletek miatti – a folyamatos önellenőrzési kötelezettség alól.

Fontos megjegyezni, hogy a megbízó és a bizományos közötti viszonylatban a bizományosnak járó díjazás az adóalapot csökkenti, ha a megbízás termékértékesítésre, illetve növeli, ha a megbízás termékbeszerzésre irányul, tekintettel arra, hogy a bizományosi díj nem önálló szolgáltatásként jelenik meg.

 

NAK / Dr. Buzás Tivadar

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám