Élelmiszer-feldolgozás

A csomagolószerekre és a csomagolásra is kiható jogszabályi környezet változása, valamint magasabb szintre való emelése új kihívások elé állítják a csomagolószer gyártókat és a csomagolást végző vállalkozásokat egyaránt. A közelgő határidők miatt – a CSAOSZ 2023. február 22-i rendezvényén is szerzett tapasztalatokkal kiegészítve – szeretnénk tagjaink részére összefoglalni a várható változásokat és felvázolni a szükséges teendőket. Tekintettel arra, hogy a hazai szabályozás egyes rendeletei csak tervezet formájában léteznek, a következőkben leírt változások csak iránymutatásként vehetők figyelembe.

  1. Környezetvédelmi termékdíj törvény ( 2011. évi LXXXV. törvény)

               változások (2023.07.01-től)

  • új termékdíjköteles termék jön létre, ha a feldolgozás, megmunkálás vagy a felhasználás következtében a termék csomagolószer-katalógus szerinti kódszámának első három jegye változik
  • 2023-tól a tárgyévet megelőző év január 1-jén hatályos Vámtarifa használható
  • forgalomba hozatalnak minősül az e-kereskedelem keretében értékesített termék
  1. A termékdíj (Ktdt.) és a kiterjesztett gyártói felelősség (EPR) kapcsolata
  • alapesetben az tárgyi hatálya továbbra is csomagolószer, alanyi kötelezettje a csomagolószer-gyártó
  • az EPR rendszerben a tárgyi kötelezett a csomagolás, alanyi kötelezettje a csomagolást létrehozó (csomagolt terméket létrehozó, csomagolt terméket importáló, közösségi első forgalomba hozó) vállalkozás
  • a 2023. július 1-től a Ktdt. és az EPR közötti párhuzamosság úgy fog jelentkezni, hogy kétféle bevallást kell készíteni és kétféle díjfizetést is teljesíteni (NAV és MOL)
  • a termékdíj és az EPR együttes összege a tervek szerint nem lehet nagyobb, mint a korábbi termékdíj

2023.07.01-től hatályos módosítás szerint a fizetendő termékdíjtételeket az alábbi képlet segítségével kell meghatározni:

T = (AT - F)

ahol a

T: a két tizedes pontossággal kiszámított és a kerekítés általános szabályai szerint forintra kerekített termékdíjtétel (Ft/kg) azzal, hogyha (AT - F) eredménye negatív összeg, a T értéke nulla,

AT: a 2. pont szerinti táblázatban meghatározott, az adott termék- vagy anyagáramra vonatkozó általános termékdíjtétel (Ft/kg),

F: az adott termék- vagy anyagáramra vonatkozó, a termékdíj megállapítási időszak első napján hatályos, Ht. szerinti kiterjesztett gyártói felelősségi díj (Ft/kg), csomagolószer esetén az abból előállításra kerülő csomagolás után fizetendő Ht. szerinti kiterjesztett gyártói felelősségi díjat kell figyelembe venni. Azon termék- és anyagáramok esetén, amelyekre a Ht. szerinti kiterjesztett gyártói felelősségi díj nem kerül megállapításra, az f értéke 0.

A kötelezően visszaváltási díjas italcsomagolások esetében 2024.01.01-től nem kell megfizetni a termékdíjat vagy EPR díjat, vagy nem is keletkezik ilyen kötelezettség.

  1. A kiterjesztett gyártói felelősség (EPR) kormányrendelet-tervezete

Az EPR rendelet tervezete szerint 8 számjegyű, Ktdt. CSK kódjától részben eltérő ún. KF kód rendszert kell alkalmazni a Hatóság irányába készítendő bevallások készítése során.

Az EPR díjat 2023.05.31-ig kell kihirdetni. A díjat a koncessziós társaság szedi be.

  1. A nyilvántartásba vételi és adatszolgáltatási kötelezettség keletkező hulladék esetén

A gyártót nyilvántartásba vételi és adatszolgáltatási kötelezettség terheli (Hulladéktörvény 92/A. §). A gyártó alá tartozik minden olyan vállalkozás, aki hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenység körébe tartozó hulladékot termelnek.

A koncessziós társasággal történő szerződéskötés érdekében a koncessziós társaság által biztosított elektronikus felületen, 2023. március 1. és 2023. április 30. között az ott megjelölt, a szerződéskötéshez szükséges adatokat kell megadni, majd ezt követően a nyilvántartásba vételi kérelmet előreláthatólag 2023. május 31. ig kell a gyártóknak beadni.

  1. Csomagolás és csomagolási hulladék rendelet változásai

Az európai zöld megállapodás alapján minden csomagolóeszköznek újrahasznosíthatónak kell lennie. Újrahasznosításra kell tervezni az összes csomagolóanyagot 2030-ig és ezt dokumentálni is kell, illetve hatékony és elkülönített gyűjtési rendszereket kell kialakítani.  

2035-től már nemcsak a tervezésnek kell megvalósulnia, hanem a felhasznált csomagolóanyagot nagymértékben újra is kell hasznosítani. A kibővített gyártói felelősségi díjak modulálása az újrahasznosíthatósági teljesítmény fokozata és a műanyag esetében az újrahasznosított tartalom alapján fog történni.

A komposztálható műanyag csomagolás 4 formájának kell iparilag komposztálhatónak lenni a tea- és kávérendszerű egyadagos egységek, gyümölcs- és zöldség ragasztós címkék és a nagyon könnyű műanyag hordtasakok. Minden más biológiailag lebomló műanyagot úgy kell megtervezni, hogy az anyag-újrahasznosítási folyamatba be lehessen vinni.

  1. Adatszolgáltatás SUP termékek forgalomba hozatala esetén

Azon vállalkozások, amelyek már regisztráltak a hulladékgazdálkodási hatóságnál az egyes műanyagtermékek környezetre gyakorolt hatásának csökkentéséről szóló 349/2021. (VI. 22.) Korm. rendelet 14. § (1) bekezdés alapján, 2023. március 1-ig kötelesek eleget tenni adatszolgáltatási kötelezettségüknek a forgalomba hozott egyszer használatos (SUP) műanyag termékekre vonatkozóan.

Az adatszolgáltatáshoz szükséges adatlapok, illetve részletes információk az alábbi linken érhetőek el.

A honlapon a „Kapcsolódó anyagok” menüszalag (jobb oldalon) à 349/2021 Korm. rendelet szerinti adatszolgáltatás formanyomtatványa fülre kattintva tölthető le a szükséges dokumentum.

A letöltött táblázatot kitöltve, elektronikus formában szükséges benyújtani, Cégkapun keresztül, E-papír formájában. Témacsoport alatt a Kormányhivatali ügyek, Ügytípusnál a Környezet- és természetvédelmi feladatokat, Címzettnek a Pest Vármegyei Kormányhivatalt, a Levél tárgyaként pedig a 349/2021. (VI.22.) Korm. rendelet szerinti adatszolgáltatás ORSZÁGOS hulladékgazdálkodási hatóság részére címet szükséges megadni.

Abban az esetben, ha a nyilvántartásba vétel még nem történt meg, a fent jelzett linken az Egyszer használatos műanyagtermékekkel kapcsolatos információk, nyilvántartásba vételi adatlap fül alatt található adatlapon teheti meg.

  1. A kötelező visszaváltási rendszer (DRS) koncepciója

A kötelező visszaváltási rendszert a Mol cége a MOHU fogja üzemeltetni, amely 2024.01.01-tól fog elindulni. 4 csomagolószer kategória fog bekerülni a visszaváltási rendszerbe: az egyutas műanyag, a fém, az üveg 0-6 liter között és a többutas csomagolás (amely leginkább üveg). Az egyutas csomagolások, - amelyek visszagyűjthetők - visszaváltási díj 50 Ft lesz. A többutas csomagolás visszaváltási díja termékenként meghatározott.

Visszaváltási helyek kialakítása 2024. január 1- ig megtörténik a rendeletben foglaltak alapján.

Kétlépcsős termékazonosítás lesz kialakítva: lesz egy úgynevezett DRS logó a csomagoláson, amely vizuálisan egyértelműen azonosítja a visszaváltási rendszerbe tartozó csomagolásokat, illetve külön lesz az egyutas és többutas csomagolásokra vonatkozó logó. A másik az EAN kód, amely digitálisan azonosítja a terméket. Ez alapján meghatározható lesz a termék típusa, űrmértéke, súlya, egyéb paraméterei, egyutas-többutas besorolása

JOGSZABÁLYOK

NAK/ dr. Fogarassy Eszter Karolina

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám