Élelmiszer-feldolgozás

Lássuk, mit mondanak az Eurostat számai és a Brewers of Europe adatai.

Az EU statisztikai szervezete, az Eurostat adatai szerint csaknem 34,3 milliárd liter sört, emellett 1,6 milliárd alacsony (kevesebb, mint 0,5%-os) vagy nulla alkoholtartalmú sört állítottak elő az Európai Unióban 2022-ben.

Az alkoholos sör kibocsátása 7%-kal nőtt 2021-hez képest, így megközelíti a 2019-es, járvány előtti 34,7 milliárd literes értéket- olvashatjuk a 2023. augusztusban készült riportban. Az alkoholmentes sör termelési szintje 2021-hez képest nem változott. A legnagyobb sörtermeléssel rendelkező tagállam Németország 7,6 milliárd literrel, ami az EU teljes termelésének több mint 22%-a. Ezt követi Spanyolország 3,9 milliárd literrel, az EU össztermelésének több mint 11%-ával, majd Lengyelország 3,7 milliárd literrel, azaz 11%-kal, Hollandia 2,6 milliárd literrel, ami csaknem 8%, valamint Franciaország és Olaszország, mindkettő 2-2 milliárd literrel, vagyis 6%-os részesedéssel.

Hollandia 2022-ben is az EU legnagyobb alkoholos sörexportőre maradt. 2,6 milliárd litert, az Unió teljes sörkivitelének 27%-át exportálta EU-s és nem EU-s országokba, 0,7 milliárddal többet, mint 2021-ben. Ezt követte Belgium (1,6 milliárd liter; 17%), Németország (1,5 milliárd liter; 16%), Csehország (0,6 milliárd liter; 6%) és Írország (0,4 milliárd liter; 5%).

2022-ben ismét Franciaország volt a legnagyobb (alkoholtartalmú) sörimportőr, 0,9 milliárd literrel, ami az Unió teljes (EU-n belüli és kívüli) importjának 17%-a. A másik nagy importőr Olaszország több mint 0,7 milliárd literrel (14%), Németország kevesebb mint 0,7 milliárd literrel (12%), Hollandia 0,6 milliárd literrel (11%) és Spanyolország 0,5 milliárd literrel (10%).

A legnagyobb EU-n kívüli sörexport célország az Egyesült Királyság (860 millió liter; a teljes EU-n kívüli sörexport 21%-a ment ide) és az Egyesült Államok (716 millió liter; 18%), majd Kína (349 millió liter; 9%) volt. %), Oroszország (271 millió liter; 7%) és Kanada (155 millió liter; 4%) voltak.

Az Eurostat az EU-n kívüli országokból származó alkoholtartalmú sörök behozatalát marginálisnak minősítette az EU-n belüli importhoz képest. A legnagyobb behozatali forrás az Egyesült Királyság volt 290 millió literrel, ami az EU-n kívülről érkező sörimport 57%-át tette ki 2022-ben, ezt követi Mexikó (99 millió liter; 19%). Utánuk sorban Szerbia (40 millió liter; 8%), Ukrajna (15 millió; 3%) és Kína (11 millió; 2%) következett - összegezték a 2022-es évet.

2023-ra vonatkozóan a Brewers of Europe véleménye szerint az ágazat a fellendülés felé halad, azonban továbbra is kihívásokkal néz szembe. A hosszú távú siker kulcsa a fogyasztói trendekhez való alkalmazkodás, és az azokhoz való hozzáállás lesz - mondja a Szövetség.

Az European Beer Trends Report 2023  - melyet 2023. november 30-án tettek közzé - azt mutatja, hogy az EU sörértékesítése 2022-ben 313 millió hektoliterre emelkedett, szemben a 2021-es 301 millió hektoliterrel és a 2020-as 297 millió hektoliterrel, ami azonban még mindig elmarad az általuk jelzett 2019-es 322 millió hektoliteres pandémia előtti szinttől.

A riport megállapítja, hogy a 2020-as időszakban az éttermek és bárok bezárása jelentett nagy csapást az ágazatra, most viszont a háború következményeivel, szigorodó kormányzati költségvetésekkel, általános megélhetési válsággal és a nyersanyagárak megugrásával néz szembe az ágazat. A sörfőzők számára ez leszűkíti a lehetőségeket a gabona és maláta, valamint a csomagolás (üvegpalackok és alumínium dobozok) importjában, valamint számolniuk kell az energiaköltségek ingadozásával is. Nem hagyhatják figyelmen kívül az éghajlati válságot sem: ahogy a hőmérsékletváltozások egyre szélsőségesebbek, az hatással van a mezőgazdaságra is, korábban kezdődik a betakarítás és bizonyos esetekben aszály, tüzek és árvizek pusztítanak.

Mindezek után a vendéglátó szektor továbbra is nyomás alatt áll a megnövekedett költségek és változó életmód miatt, ennek egyik eredménye, hogy a kereskedelem elmozdult az off-trade - bolti értékesítés - felé (ez különösen Spanyolországban öltött látványos méreteket, ahol az on trade -vendéglátóhelyi - eladások aránya 68-ról 59%-ra csökkent).

2022-ben Németország maradt Európa legnagyobb sörfogyasztója: 79 millió hektoliterrel, mint ahogy itt termelik a legtöbb sört is: 2022-ben 87 millió hektoliter készült. Az egy főre jutó fogyasztásban Csehország áll az élen (136 liter/fő).

Mi várható 2024-ben?

A Szövetség folyamatosan hangsúlyozni kívánja a sör nemzetgazdasági hozzájárulását és az általa teremtett munkahelyeket. Az iparág 2,6 millió közvetlen munkahelyet jelent, de 16-os multiplikátor hatással, ami azt jelenti, hogy minden egyes sörfőzdében alkalmazott foglalkoztatottra 16 egyéb szektorban (mezőgazdaság, fuvarozás) foglalkoztatott személy jut a Brewers Europe szerint.

A főzdéknek alkalmazkodniuk kell a változó környezethez, meg kell mutatniuk az ital fontosságát és egyediségét, de haladni kell a korral is, ami többek között azt jelenti, hogy csökkenteni kell a környezeti lábnyomot és folytatni kell az átmenetet a körkörös gazdaság felé. Pozitívumként emelik ki, hogy az aktív sörfőzdék száma folyamatosan növekszik: a 2021-es 9500-ról 2022-re 9680 főzde üzemelt.

NAK / Pető Krisztina

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám