Élelmiszer-feldolgozás

A NAK Élelmiszeripari Igazgatósága bővebb tájékoztatót készített a 2017. január 1-től bevezetett, az élelmiszeripari és vendéglátóhelyi kedvezményes forgalmiadó-mérték használatáról.


2017. január 1-től több ponton is módosult a 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény), melyben az élelmiszeripar több szereplője is érintett. A változások érintik a munkabéreket, az SZJA-t, az adózás rendjét, de ugyanúgy az EKÁER-t, az illetékfizetést, a jövedéki adót és az áfát is. Az egyes – főként az adókulcsokat érintő változásokat – az alábbiakban foglaljuk össze.

 

Állati eredetű termékek


Az áfatörvény V. fejezetében (adó mértéke) az alábbi részek szerepelnek a jelenleg érvényben lévő áfa-kulcsok kapcsán:
•    „82. §. (1)Az adó mértéke az adó alapjának 27 százaléka.
•    (2) A 3. számú mellékletben felsorolt termékek, szolgáltatások esetében az adó mértéke az adó alapjának 5 százaléka.
•    (3) A 3/A. számú mellékletben felsorolt termékek, szolgáltatások esetében az adó mértéke az adó alapjának 18 százaléka.

Élelmiszeripari vonatkozásban a törvény 3. számú melléklete már tartalmazza – többek között – a tápszerre, sertésre, szarvasmarhára, juhra, kecskére és bárányra vonatkozó előírásokat. Ez a melléklet egészült ki 2017. január 1-jével az 52-54. pontokkal, melyek a tejet (kivéve az anyatej, UHT és ESL tej), a madártojást héjában (frissen), valamint az egyes baromfitermékeket tartalmazzák, mindenre egységesen alkalmazhatóan az 5 %-os adókulcsot. A közösségi beszerzésre, előlegfizetésre, termékimportra és fordított adózásra minden esetben csak a hatálybalépést követően alkalmazható a kedvezményes adómérték!

A törvény 3/A. számú mellékletében felsoroltak szerint a további tejtermékekre, valamint a gabona, liszt, keményítő vagy tej felhasználásával készült termékekre a 18 % adókulcs továbbra is érvényben marad. A melléklet szolgáltatás része egészült ki – többek között – az „Étkezőhelyi vendéglátásban az étel- és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalom (SZJ 55.30.1-ből)” résszel, mely a vendéglátó szektornak okozott némi fejtörést 2017-ben.

 

Vendéglátóhelyi különbözőségek

 

Az áfatörvény változásában az egyes étkeztetési (vendéglátó) szolgáltatások nyújtására a 18 %-os kedvezményes adómérték alkalmazását rendelte el. Ehhez azonban több pontnak is meg kell felelni a szabályozás szerint:
•    „az Áfa tv. szerinti szolgáltatásnyújtásnak kell megvalósulnia,
•    ennek a szolgáltatásnak a Központi Statisztikai Hivatal Szolgáltatások Jegyzékének 2002. szeptember 30-án érvényes besorolási rendje szerint SZJ 55.30.1 (Étkezőhelyi szolgáltatás) alá kell tartoznia,
•    a szolgáltatásnak étel- és helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalomra kell vonatkoznia.”

A feltételek konjunktív feltételek, vagyis ha ezek közül bármelyik nem teljesül, az adott ügyletre a kedvezményes áfakulcs nem alkalmazható. Fontos megjegyezni, hogy 2018. január 1-től ez a kedvezmény tovább, 5 %-ra csökken.


A kedvezményes áfa ott alkalmazható, ahol a fogyasztást lehetővé tevő szolgáltatások vannak túlsúlyban, illetve kiszolgálás során mindig a vevő szándéka a mérvadó. Ezek szerint az értelmezések megkülönböztetik a szolgáltatás nyújtását (18%), amely helyben fogyasztást tesz lehetővé egyéb kiegészítőkkel (ülőhely, tisztán tartott környezet, szalvéta, tálca, esetleg kiszolgálás, stb.), és fontos, hogy az étel/ital helyben készült – ital esetében alkoholmentes is – legyen.
A termékértékesítésnek számít (27%) a helyben készített, de elvitelre kért meleg étel, illetve a helyben készített étel akkor is, ha a szolgáltatás mértéke háttérbe szorul. Ide kerül például a házhozszállítás is, illetve az ugyan helyben készített, de az alkoholos italok köre.


Érdekességek, használati útmutatók, a teljesség igénye nélkül:
•    Az üdítőautomaták által készített „szörpök” – még a szóda is – helyben készített italnak számítanak, ugyanígy a limonádé, kávé, tea, almafröccs is (18 %).
•    Kizárólag italforgalmat tartalmazó szolgáltatás csak abban az esetben tartozik a kedvezményes adómérték alá, amennyiben a felszolgált ital helyben készített és nem tartalmaz alkoholt, valamint az SZJ 55.30.1 alá tartozó étkezőhelyi vendéglátás keretében valósul meg.
•    A „vodka-narancs” példáján… Ha a vendég „helyben készített” narancslét rendelt, akkor az – a szolgáltatásnyújtásra vonatkozó egyéb feltételek fennállása esetén – a kedvezményes 18%-os adómérték alá tartozik. A vendég által rendelt vodka a 27 %-os adómérték alá tartozik. Amennyiben pedig a vendég vodka-narancsot rendelt, akkor ez az ital, tekintettel arra, hogy az alkoholtartalmú italok még helyben készítés esetén sem tartozhatnak a kedvezményes adómérték alá, szintén 27%-os adókulccsal adózik.
•    Ha a menüt két részletben (helyben fogyasztva és elvitelre) kérjük, ez esetben ketté bontva köteles az étterem felszámolni.
      - Az étel ugyanott helyben fogyasztva így példának okán olcsóbb (18 %), mint elvitelre kérve (27%).
      - A helyben fogyasztott termék „maradékát” elcsomagolva 18%-al számolhatjuk.
•    Olyan esetben, ha a főzőkonyhát üzemeltető vendéglátó egység nem mindent maga állít elő, hanem – hangsúlyozottan – kiegészítő jelleggel pl. süteményt, savanyúságot készen szerez be mástól, és ezeket is felszolgálja a saját maga által készített ételek mellett a vendégei részére, akkor ezek a kiegészítő ételek az étkezőhelyi szolgáltatás részévé válnak, arra a kedvezményes adómérték alkalmazandó (18%).
•    Többféle tétel (pl. étel és alkohol) kérése estén az adott tétel bizonylaton feltüntetve adott kedvezménnyel számolható.


A vendéglátóhelyeken működtetett online pénztárgépek a különböző áfa-kulcsokkal (5%, 18%, 27%) beprogramozhatók. Fontos figyelemmel lenni ebben az esetben a „szervízdíj” számítására is! Ezen tételek is felvihetők a megfelelő gyűjtőkbe; ezt a későbbiekben a szolgáltatások és termékértékesítések igénybevételével arányosítottan kell figyelembe venni a számla/bizonylat kiállításánál.
Minden esetben fontos, hogy – aki ez idáig nem tette meg, esetleg vannak még megválaszolatlan kérdései – az adott egység vezetője és könyvelője, vagy egy adószakértő üljön le, nézzék át a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által precízen összeállított tájékoztató anyagokat és ábrákat, majd a rájuk vonatkozó egyes pontokat értelmezzék és a lehető leghatékonyabban alkalmazzák.


A NAV által összeállított tájékoztatók ezen a linken érhetők el.

A hatályos ÁFA törvény pedig itt olvasható.

 


(NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám