Élelmiszer-feldolgozás

Egy adott év méhészeti vonatkozású értékeléséhez elengedhetetlen górcső alá venni a terméseredmények mellett az egyéb körülményeket is, így például a termelési egységek (méhcsaládok) számának alakulását és a méz nagybani értékesítési árát is. Bross Péter OMME-elnök elemzése.


Kezdjük a méhcsaládonkénti terméseredménnyel. Ha röviden kell értékelni a tavalyi esztendőt, akkor jó-közepes évként jellemezhetjük, de hangsúlyozva: csak a méhcsaládonkénti eredményeket figyelembe véve. Különösen kedvező a kép, ha az elmúlt 5 évhez hasonlítjuk az ideit, hiszen kifejezetten alacsony méztermést adó éveket hagytunk magunk mögött. Pedig kedvezőtlenül indult az év: repcevirágzás idején visszatért a tél, hó és jég borította a sárgán virágzó táblákat. Alig volt néhány nektárhordásra alkalmas nap, mégis lett egy gyenge-közepes repceméztermésünk.

Legjelentősebb méhlegelőnk, az akác virágzásának rövid időszakában megkegyelmeztek az „égiek” a méhészeknek, és végre nem esett az eső, nem fújt a szél, nem volt hideg – mint jellemzően az elmúlt években. A 450 ezer hektáron tenyésző akácunk virágzását jól ki tudták használni a méhek. A júniust az aszály jellemezte, ennek megfelelően nem mézeltek az ún. nyári méhlegelőink, mint a selyemkóró (vaddohány), a hárs (ezüsthárs) vagy a tavalyihoz képest sokkal kisebb területen termesztett mézontófű (facélia). A „nem mézelés” azt jelenti, hogy komolyabb mennyiséget nem tudtak a méhészek a hordókba tölteni az említett fajtamézekből. Júliusban virágzott a második legfontosabb méhlegelőnk, a napraforgó. Két hétig sárgállott 600 ezer hektáron a „szotyi”, s itt régen látott szép eredmények születtek, szaporán teltek az üresen maradt hordók. De hiába lett jó-közepes az év az egyes kaptárokban lévő méhcsaládok szempontjából, ha azok száma sokkal kevesebb volt az elmúlt esztendőkhöz viszonyítva!

Sajnos, 2016/2017 telén az elmúlt 20 év legnagyobb méhcsaládveszteségét szenvedték el a hazai a méhészek! Számszerűsítve: a 2016-ban betelelt közel 1,2 millió méhcsalád minimum 25%-a elpusztult és további 25% nem lett termelőképes akácvirágzásig. Ez azt jelentette, hogy sokkal kevesebb méhcsalád termelt mézet, mint a korábbi években, illetve a megmaradt, termelőképes méhcsaládok egy részét nem méztermelésre, hanem szaporításra, állománypótlásra használták fel a méhészek. Ezeket a tényeket figyelembe véve már 2017 elején tudni lehetett, hogy egy esetleges kiváló családonkénti méztermés is maximum jó-közepes évet tud produkálni országos szinten. Az átlag feletti családonkénti termés ellenére is csak átlagos mennyiség, körülbelül 25 ezer tonna méz termett Magyarországon 2017-ben.

Sajnos a hazai mézfelvásárlási árak és az időjárás között nagy hasonlóság van: szeszélyes mindkettő és egyiket sem tudjuk mi, magyar méhészek befolyásolni. Ez azért van így, mert nem a magyar méhész kezében van a 25 ezer tonna magyar mézet megvásárlók által „felrajzolt” méztermékpálya! Ennek oka: a megtermelt mézünk 2/3-a alapanyagként, 300 kg-os hordókban elhagyja az országot, csak kb. 7–8 ezer tonna mézet értékesítenek itthon. A hazai mézfogyasztás alacsony szinten áll, 30 százalékkal kevesebb az uniós átlagtól. Viszont 20 ezer méhész van az országban, a fogyasztással ellentétben a termelésben nagyhatalom vagyunk, 10 százalékát az unió méztermelésének mi adjuk. Az úgynevezett méhsűrűség (négyzetkilométerenkénti méhcsaládszám) nálunk a legmagasabb, nemcsak az unióhoz viszonyítva, hanem a világon is! Az országos átlag 13 méhcsalád négyzetkilométerenként, de az ország egyes részeiben (pl. Zala, Somogy megye) 20 feletti e szám!

Visszatérve a hektikus, kiszámíthatatlan mézárakra: az unió a világ legnagyobb mézfelvásárló térsége, aminek az oka, hogy csak félig önellátó mézből, azaz kétszer annyit fogyasztunk, mint termelünk. Viszont, ennek ellenére, csak a nemzetállamokban megtermelt és ott, helyben értékesített méznek van értéke (ára). Példa kedvéért: a német méhész csak Németországon belül tudja jó áron értékesíteni a mézét, a német méz Franciaországban azonos alacsony árszinten van a magyar mézzel! A példa elméleti, hiszen német méz nem hagyja el az országhatárt, mert oly kevés terem, amely mennyiség gond nélkül értékesül német földön. A magyar mézből azonban éves szinten 15–25 ezer tonna kénytelen külföldön „értékesülni”, méghozzá egy olyan piacon, amelyben – mennyiségénél fogva – csak árkövető a magyar méz, nem ármeghatározó. Egy olyan piacon, amelyen a harmadik országokból származó importméz dominál, amelyek minősége sokkal silányabb, eredetük – a nyomon követhetőség hiánya miatt – sokszor tisztázatlan. De sajnos – a címkézési anomáliák miatt – erről a fogyasztó semmit sem tud!

Éppen ezért életbevágóan fontos a hazai és persze az uniós méhészeti ágazat számára az Európai Parlament Méz-jelentése. E jelentés éppen az előbb megfogalmazott problémákra hívja fel az uniós jogalkotók (Bizottság és Tanács) figyelmét. A Méz-jelentést Erdős Norbert EP-képviselő készítette többek között, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) szakmai segítségével, amit januárban fog az EP Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Szakbizottsága jóváhagyni, majd februárban szavaz róla a plenáris ülés – várhatóan számunkra pozitívan!


(NAKlap, 2017. december-2018. januári szám)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám