Erdőgazdálkodás

Az utóbbi napokban a palyazat.gov.hu honlapon megjelent tájékoztatás szerint több erdészeti vonatkozású felhívás dokumentációja módosult, amelyek értelmében ismét lehetőség nyílik támogatási kérelmek benyújtására.

Az erdészeti tevékenységgel kapcsolatos pályázatok folyamatos elérhetősége érdekében, a Közös Agrárpolitika átmeneti támogatási időszakában (amely még 2022. évben is tart), folytatódik az egyes releváns felhívásoknál a támogatási kérelmek beadására nyitva álló határidők meghosszabbítása.

 

Az alábbi összefoglaló táblázat tartalmazza a legfontosabb dátumokat:

A következőkben az egyes felhívásokkal kapcsolatos legfontosabb változásokról olvashatók részletek:

 

I.VP5-8.3.1-17. Az erdőgazdálkodási potenciálban okozott erdőkárok megelőzése

 

(A felhívás az erdőtűz, természeti katasztrófa, természeti katasztrófához hasonlítható kedvezőtlen éghajlati jelenség, egyéb kedvezőtlen éghajlati jelenség, növénykárosító vagy katasztrófaesemény által okozott erdőkár megelőzésében kívánja segíteni az erdőgazdálkodókat.)

1. Új célterületek kerültek bevezetésre a Vidékfejlesztési Program (VP) módosítása alapján, amik az alábbiak:

  • „erózióvédelmet és vízvisszatartást szolgáló tókák létesítése”
  • „az erdészeti károsítók elleni biológiai, vagy vegyszeres védekezés támogatása” Ezen belül:
    • „madárodúk kihelyezése és fenntartása”,
    • „a lisztharmat elleni vegyszeres védekezés”,
    • „cserebogár pajor elleni védekezés”,
  • „klímaállomás beszerzése”.

Az új célterületek bevezetésével a felhívás több fejezete is módosult.

 

2. A támogatási összegek átlagosan 20-25%- -kal megemelkedtek A megnövekedett összegek 2022-ben és az azt követő években benyújtott kifizetési igénylések kapcsán kerülnek alkalmazásra.

Az új tevékenyégekért kapható támogatás mértéke az alábbiak szerint alakul:

3. Kiegészült a „Nem támogatható tevékenységek” listája az alábbiakkal:

  • „Cserebogár pajor elleni védekezés esetében a vegyszer kijuttatását szolgáló tevékenységen kívüli öntözés.”
  • „Mikorrhizált csemetével végzett erdősítések esetében a lisztharmat elleni vegyszeres védekezés és cserebogár pajor elleni védekezés támogatása.”
  • „Az agrár-környezetvédelmi kötelezettségvállalások által lefedett területeken folytatott, mezőgazdasági vonatkozású tevékenységek.”

 

4. Módosultak a Fogalomtárban a következő meghatározások:

  • „jogosult erdészeti szakszemélyzet” (az erdészeti szakszemélyzet és az erdészeti szakirányító vállalkozás tevékenységének és nyilvántartásának, valamint az erdészeti szakszemélyzet továbbképzésének szabályairól szóló 244/2020. (V. 28.) Korm. rendelet 7§ (1) bekezdése alapján nyilvántartásba vett természetes személy)
  • „mérési jegyzőkönyv”: (Tűzpászta kialakítása, fenntartása, Víznyerőhelyek kialakítása, fenntartása, Erózióvédelmet és vízvisszatartást szolgáló tókák létesítése, Klímaállomás beszerzése tevékenységek megvalósításának hitelességét alátámasztó, a törésponti koordinátákat az Egységes Országos Vetületi Rendszerben legalább 0,5 méteres pontossággal ábrázoló vázrajzot és koordináta listát tartalmazó jegyzőkönyv. Utóbbin fel kell tüntetni a mérést végző személy nevét, a méréshez használt műszer típusát és pontosságát, tűzpászta kialakítása vagy fenntartása esetében az elkészített alakzatok hosszúságát (vonal) méterben kifejezve. A jegyzőkönyvet a jegyzőkönyv készítőjének aláírásával hitelesíteni kell.)

Új fogalom a „tóka”: (a csapadékvíz visszatartására szolgáló vízgyűjtő tavacska. Olyan medence, víztározó, ahonnan a felszíni csapadékvíz lassan elszivárogva, párologva enyhíteni tudja a csapadékszegény időszakok negatív hatásait, így közvetve javítja az erdei életközösségek egészségi állapotát.)

5. Az új elemeknek megfelelően kiegészültek az egyes mellékletek.

 A változott pályázati dokumentáció innen érhető el.

II. VP5-8.6.2-16. Erdei termelési potenciál mobilizálását szolgáló tevékenységek (fiatal erdők ápolásának támogatása)

 

(A felhívás célja az erdők gazdasági értékének növelése olyan erdészeti beavatkozásokkal, amelyek által nagyobb mértékben képesek ellátni gazdasági értékteremtő funkciójukat. Ide kell érteni azokat a beavatkozásokat is, amelyek hatásai nem azonnal, hanem a jövőben várható fahasználatok során tapasztalhat.)

 

  1. A Vidékfejlesztési Program módosítása alapján változtak a felhívás értékelési szempontjai, amely a soron következő értékelési időszak első napjától alkalmazandók. Új tehát az „Erdőgazdálkodó teljes erdőgazdálkodási tevékenységének területe”, valamint az „Erdőrészlet fatermési osztálya” értékelési szempont.

 

A módosult felhívás dokumentációja innen érhető el.

 

III. VP4.-15.1.1.-17. Erdő - környezetvédelmi kifizetések

(A támogatás célja a tudatos erdő-környezetvédelmi gazdálkodási módok elterjesztése, a fafajok adaptációs készségének növelése, az egyes területeken az erdőtípus, fafaj-összetétel, illetve gazdálkodási mód megváltoztatása.)

I. A támogatást igénylőknek előírt képzési kötelezettség teljesítésének határidejét egy évvel- 2023. december 31-ig - meghosszabbították.

 

A módosított felhívás dokumentációja innen érhető el.

 IV. VP5-8.2.1-16. Agrár-erdészeti rendszerek létrehozása

 

(A felhívás célja az agrár-erdészeti fásítási kedv növelése. E rendszereknek számos kedvező hatási vannak: többek közt jelentős szerepet töltenek be a mikroklíma megőrzésében, a deflációs hatások csökkentésében, így a talajvédelemben, enyhül a peszticid terhelés. Továbbá fontos élőhelyek, amelyek a biológiai növényvédelemben és a biodiverzitás növelésében is kiemelkedő szerepet játszanak. Nem utolsósorban pedig hozzájárulnak az Agrárminisztérium által kezdeményezett Országfásítási programhoz is.)

I. A kettős finanszírozás elkerülése érdekében nem jogosultak a Gyepgazdálkodással kombinált fás legelő vagy fás kaszáló újonnan történő létrehozása célterület esetében a gyepterület kaszálásáért járó támogatás igénybevételére azon támogatást igénylők, akik bizonyos felhívásokban ugyanezen tevékenységért már támogatásban részesültek.

A módosítások értelmében az alábbi két felhívással egészült ki a korábbi lista:

  • VP4-10.1.1-21 - Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés
  • VP4-11.1.1-11.2.1-21 - Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása

 

A módosított pályázati dokumentáció INNEN érhető el.

V.VP4-15.2.1.1-16. Erdészeti genetikai erdőforrások megőrzése

(A felhívás célja, hogy a magyarországi erdészeti fafajok genetikai erőforrásainak megőrzésével a meglévő genetikai változatosságot, mint az alkalmazkodóképesség alapját és fafajaink evolúciós potenciálját hosszú távon megvédje és fenntartsa.)

I. A kifizetési igénylések benyújtására is további beadási időszakokat jelöltek meg:

  • augusztus 1. – december 31.
  • augusztus 1. – december 31.
  • augusztus 1. – december 31.
  • augusztus 1. – december 31.

 

A módosított pályázati dokumentáció ITT érhető el.

 

NAK/ Dósa Ildikó

 

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám