Erdőgazdálkodás

A kamara éves, mezőfalvi nagy rendezvényének, a Szántóföldi Napoknak területén a gyakorlatban is bemutatásra kerültek az agrárerdészeti fásítások különféle típusai. Ezzel amellett, hogy egy élhetőbb, térben is változatos kiállítási terület jött létre, a gazdák figyelme a fásításokban rejlő lehetőségekre lett irányítva, melyek megvalósításához a kamara is segítő kezet szeretne nyújtani.

Az idei évben vezetői döntés eredményeképpen a kamara részére fenntartott mintegy másfél hektáros kiállítási területen olyan jellegű fásítások történtek, melyek egyrészt néhány éven belül árnyékukkal a látogatók számára a legmelegebb napokon is kellemes környezetet biztosítanak majd, másrészt felhívják a földtulajdonosok, mezőgazdasági szakemberek figyelmét az agrárerdészeti rendszerek fontosságára, kedvező hatásaira.

Az erdőkkel, fásításokkal tarkított térségek ugyanis az időjárási szélsőségek ellen védettebbek, mint a többszáz hektáros, egybefüggő mezőgazdasági táblák. S itt ugyan arányaiban a mezőgazdasági művelés némiképp kisebb nettó területen folytatható, de ezt a nagyobb termelésbiztonság, a fásításokban termelődő faanyag, esetleg gyümölcs utáni árbevétel – összességében akár hozamnövekedést is eredményezve – megfelelően ellensúlyozhatja.

Az agrárerdészeti fásítások létesítéséhez jelenleg még a Vidékfejlesztési Program alapján támogatás igényelhető a VP5-8.2.1-16 számú „Agrár-erdészeti rendszerek létrehozása” című támogatási felhívásban foglaltak szerint.

Alaptámogatások:

  • Szántóföldi kultúrával kombinált agrár-erdészeti rendszer (köztes termesztés) újonnan történő létrehozása, valamint ápolása a fenntartási időszakban.
  • Gyepgazdálkodással kombinált fás legelő vagy fás kaszáló újonnan történő létrehozása és ápolása a fenntartási időszakban:
    • gyep és fa telepítésével,
    • meglévő gyep esetében fa telepítésével.
  • Mezővédő fásítás létrehozása és fenntartása a fenntartási időszakban:
    • fasor telepítésével,
    • facsoport telepítésével.

Ezen felül kiegészítő támogatás is igénybevehető például a gyepgazdálkodással kombinált fás legelő vagy fás kaszáló újonnan történő létrehozása esetén fedett szárnyék, itató vagy gémeskút létesítéséhez.

A támogatás megmarad és igényelhető lesz a 2023-ban induló uniós Közös Agrárpolitika (KAP) második pillérének forrásaiból is.

Emellett fontos tudni, hogy a köztes termesztés, a fás legelő, és fás kaszáló létesítése esetén a terület SAPS jogosultsága is megmaradhat.

Az Agrárkamara a gyakorlatban is támogatja a környezeti fenntarthatóságot: az agrárerdészeti rendszerek kialakításában gondolkodó földtulajdonosok, földművesek számára segítséget nyújtanak a kamara erdészeti szakértői, mely segítség magában foglalja a részletes tájékoztatást a lehetőségekről, a tervezés, sőt akár a kivitelezővel való kapcsolatfelvétel megszervezését is.

A kamarai kiállítási területén létrehozott bemutató fásítások jól példázzák a környezeti fenntarthatóság alapgondolatát. Bízunk benne, hogy pár éven belül árnyat adó erdei és gyümölcsfák alatt pihenhetnek a Szántóföldi Napok látogatói és kiállítói egyaránt.

NAK/ Kovácsevics Pál

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám