A palyazat.gov.hu honlapon megjelent tájékoztatás szerint módosult a VP5-8.3.1-17 számú, „Az erdőgazdálkodási potenciálban okozott erdőkárok megelőzése” című felhívás dokumentációja, amely a támogatható tevékenységek közül elsősorban az erdészeti károsítók elleni biológiai, vagy vegyszeres védekezést érintette.
Igaz, hogy a pályázat benyújtási határideje már lejárt, de akik ilyen projektet hajtanak végre, azoknak fontos, hogy figyelemmel kísérjék a változásokat.
Az alábbiakban összefoglaljuk a módosítás részleteit:
- A továbbiakban a mikorrhizált csemetével végzett erdősítések esetében nem támogatható a lisztharmat elleni vegyszeres védekezés.
- A cserebogár pajor elleni vegyszeres védekezés és a lisztharmat elleni vegyszeres tevékenységek vonatkozásában a támogatás igénybevételéhez a továbbiakban természetvédelmi hatósági engedély Natura 2000 területen nem szükséges. Ezen engedélyt csak védett természeti területen kötelező beszerezni. Így az előbbi az első kifizetési kérelemhez csatolandó mellékletek listájából is törlésre került.
- A talajfertőtlenítő szer egyszeri kijuttatásával történő cserebogár pajor elleni védekezés tevékenységet a Támogatói Okirat hatálybalépésének évét követő harmadik évi helyett mostantól már a második évi kifizetési igénylés benyújtási időszak végéig kell megvalósítani.
- Az előzőekkel összhangban a kifizetési igénylést a talajfertőtlenítő szer egyszeri kijuttatása esetében az elsőkivitel évében, vagy az azt követő évben, az egységes kérelem keretében lehet benyújtani, míg a vegyszer kijuttatását szolgáló csövek telepítése és éves vegyszer kijuttatás esetén négy éven keresztül, évente. (Korábban ez mindkét tevékenységnél három év volt.)
- Az 1. számú melléklet (Fogalomtár) kiegészült az „erdőhöz közeli nyílt terep” fogalmával: „az erdőrészlet határtól legalább 30 méterre, de legfeljebb 100 méter távolságra elhelyezkedő terület
- A Támogatói Okirat a felhívással összhangban módosul.
A hatályos felhívás teljes dokumentációja itt érhető el.
NAK/ Dósa Ildikó