Erdőgazdálkodás

 

Megjelent az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) 2025/2026-os vadászati évre vonatkozó pályázati kiírása, melynek forrása az Országos Vadgazdálkodási Alap. A vadászatra jogosultak 500 millió forint összegig pályázhatnak a vadgazdálkodás feltételeinek és környezeti hatásainak javítása, a természeti erőforrások fenntarthatósága és klímaváltozáshoz való adaptációja érdekében.

Az OMVK Elnöksége augusztus végén döntött a vadászatra jogosultak számára biztosított, vadgazdálkodási célú fejlesztési források 2025/2026-os vadászati évre vonatkozó pályázati kiírásáról, amely mostantól elérhető a Vadászkamara honlapján

Bár a pályázat a vadászatra jogosultak részére került kiírásra, azok megvalósításába a földhasználók, gazdálkodók is bevonásra kerülhetnek, a párhuzamos gazdálkodással érintett területeken végrehajtott beruházások egyben javíthatják a mező- és erdőgazdálkodási növénykultúrák kártevőkkel és időjárási szélsőségekkel szembeni ellenállóképességét. Egyrészt az apróvadfajok számára biztosított búvó- és táplálkozóhelyek közvetett módon csökkenthetik a kijuttatandó növényvédő szerek mennyiségét. Másrészt a területek vízellátását biztosító beruházások egyaránt hasznosak lehetnek az erdő- és mezőgazdasági kultúrák, illetve a vadállomány számára is.

Pályázható célok, támogatható tevékenységek:

  • Fás szárú fajokból álló szegélyek, gyümölcsös fasorok kialakítása, rágóerdő telepítés, csenderesek, vadbúvók, sövények kialakítása;
  • Táplálkozó- és búvóhelyek kialakítása szántóföldi kultúrák vetésével;
  • Termesztett növényféleségek diverzifikálása évelő zöldtakarmány keverékek telepítésével;
  • Vadászterület vízellátását javító beavatkozások;
  • Ragadozógyérítés, csapdapark fejlesztés;
  • Fácán és szürkefogoly állománygazdálkodás fejlesztése;
  • Vadvédelmet és vadgazdálkodást segítő eszközök beszerzése, szolgáltatások igénybevétele.

Közös megoldások keresése vadkárral erősen érintett területeken

A területek fejlesztésére szánható támogatási összeg felhasználható az igénybe vett földterületeken egyrészről a földhasználóval történő, földterület használatára irányuló együttműködési megállapodás fedezetére (megállapodás minta a pályázat dokumentációban), másrészről a földterületek bérleti díjára is. Megfontolásra javasolt ezen pályázati cél felhasználása olyan földterületeken, ahol a gazdálkodóknak évről évre jelentős vadkárral kell szembesülniük.

Egynémely vadászatra jogosult nem rendelkezik saját infrastruktúrával vadföld művelésére, fás szárú állomány ültetésére, kezelésére. Erre is megoldást kínál a pályázat, mivel bizonyos beavatkozásoknál a vadföld- és vadlegelő-művelés, az ehhez kapcsolódó szántóföldi tevékenységek vállalkozói munkadíja elszámolható. Ezáltal a megfelelő gépparkkal rendelkező földhasználók a vadászatra jogosultak partnereivé válhatnak a pályázati célok elérésében. A diverzifikált szegélyállományoknak köszönhetően pedig várhatóan a növénykultúrákat érintő vadkár is csökkenni fog.

Az elmúlt évekből tanulva különös figyelmet érdemel a vízellátást javító beavatkozások támogatása (ld. meglévő kutak felújítása, vízvisszatartó műtárgyak létesítése).

Vadvédelmet és vadgazdálkodást segítő eszközök beszerzése, szolgáltatások igénybevétele

A legelő és gyepgazdálkodás kapcsán évről évre nagyobb szerepet kap a kaszálást megelőző vadmentés (fészekmentés, gidamentés), a munkával érintett területen megbúvó vad felderítése és riasztása. Ehhez jelen pályázat lehetőséget biztosít optikai és hőkamerával rendelkező drónok beszerzésére, valamint szolgáltatások igénybevételére.

A pályázat keretében szintén lehetőség van ultrahangos vadriasztó berendezések beszerzésére is. Amennyiben a pályázati forrásból beszerzett ultrahangos vadvédelmi eszközöket nem a pályázó vadászatra jogosult használja a saját vadföldgazdálkodási, gyepgazdálkodási vagy növénytermesztési munkája kapcsán, átruházhatja azt a vadászterületén gazdálkodó földhasználóknak! Ehhez a felek előzetes írásbeli megállapodást kell, hogy kössenek (minta a pályázati dokumentációban). 

A pályázati kiírás nyomatékosan rögzíti, hogy „a Vadgazdálkodási Alap forrásaiból csak a benyújtáskor hatályos jogszabályi előírásoknak (pl. hatósági engedélyezés) minden tekintetben megfelelő pályázatok támogathatók”.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az idegen terület vadászatra jogosult általi bárminemű használata, az azon való műtárgy létesítése előtt javasolt a föld használójával történő egymást segítő kommunikáció, és írásbeli megállapodás rögzítése.

A pályázat benyújtási időszaka: 2024. október 1-31.

További részletekért kérjük keressék fel az OMVK honlapját vagy az OMVK területi szervezetének titkárát .

Keressünk közös megoldásokat az élőhelyek fejlesztésére! Csak együtt működik, ha együttműködünk!

 

Forrás: OMVK

NAK / dr. Skobrák György

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám