Erdőgazdálkodás

Az erdőgazdálkodáshoz kapcsolódó pályázati ügyintézést alapesetben annak kedvezményezettjeként az erdőgazdálkodó végzi, végezheti. A kérelmeket a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) ő nyújthatja be, s a pályázati időszakban azt nyomon követve ő menedzselheti. E tevékenység azonban megvalósulhat meghatalmazott útján is, amikor tehát az erdőgazdálkodó részben vagy teljes egészében rábízza a pályázattal kapcsolatos ügyintézést másra – logikusan a jogosult erdészeti szakszemélyzetre (JESZ) –, aki lényegesen otthonosabban mozog a kérelemkezelés világában. Ez egyre gyakoribb, különösen a kisebb gazdaságok esetében.

Alapvetően téves viszont az a – gyakorlatban elharapódzott – megközelítés, hogy a szakirányító megkapja az erdőgazdálkodó ügyfélkapus belépéshez szükséges adatait. Gondoljunk csak bele, ha ez történik, akkor a belépési adatok birtokában teljes és korlátozás nélküli rálátást adunk személyes adatainkra, sőt(!) akár a kontroll nélküli ügyintézési lehetőség előtt is megnyílik az út. Fontos tehát, hogy egyértelmű célt szolgáló maghatalmazással, csak korlátozott és kontrollálható hozzáférést adjunk másnak ügyeink intézésére.

Mire is jó egy meghatalmazás a MÁK felületén?

A meghatalmazott az ügyfele számára akár teljeskörű, az ügyfélnyilvántartási adatokat is érintő ügyintézést tud végezni, de ez természetesen szűkíthető, mely esetben csak egyes jogcímekkel kapcsolatos ügyintézésre, vagy kizárólag a mobilGazda-fotó elkészítésére lesz jogosult.

A meghatalmazás elkészítéséhez, mindkét félnek rendelkezni kell MÁK regisztrációval és ügyfélkapus hozzáféréssel. A meghatalmazás létrejöhet határozatlan időre, de megadhatunk kezdő és végdátumot is.

A támogatásokhoz kapcsolódó iratokat alapesetben a meghatalmazott részére kézbesíti a MÁK, melyekről viszont a meghatalmazó erdőgazdálkodó emailben értesítést kérhet. Ezt ajánljuk is, mivel így megmarad a rálátása a pályázatra.

A megbízottnak a MÁK ügyintézési felületén minden szükséges információ, dokumentum rendelkezésére áll az ügyintézés nyomon követésére a teljes fenntartási időszakban. Eljárhat az erdőgazdálkodó nevében, közvetlenül kommunikálhat a MÁK-kal, s így, ha bármilyen kérdés, hiánypótlási igény vagy probléma merül fel, gyorsabban tud cselekedni. Ezáltal például a kifizetési kérelmek beadása is egyszerűbbé, biztosabbá válik.

Erdőgazdálkodóként akár több személynek is adhatunk meghatalmazást. Előfordulhat olyan eset, hogy például a szakirányító vagy szaktanácsadó rögzíti az erdőgazdálkodó támogatási kérelmét, de a kifizetési kérelemhez mobilGazda alkalmazással a georeferált fotókat más készíti el.

A JESZ bevonása a KAP erdészeti támogatásainak ügyintésébe már csak amiatt is előnyös, mert az ügyintézéshez olyan szakmai adatokra is igény van, melyek legtöbbször a szakirányítónak állnak rendelkezésére. Sok esetben szükségesek a támogatási és a kifizetési kérelmeknél az erdészeti hatóságnak megküldött bejelentések, de emellett pl. a már megjelent „Fiatal erdők állománynevelése” pályázatnál a kifizetési kérelem mellékleteit is ellen kell jegyezze a JESZ. Az erdőgazdálkodási munkák szakmaiságának felügyelete a szakirányító feladata, ezért például az is kézenfekvő lehet, hogy a kifizetési kérelemhez szükséges georeferált fényképeket ő készíti el. Javasolt tehát a szakirányítónk kérelemkezelésben való aktív bevonása.

A meghatalmazás elkészítésének legegyszerűbb és leggyorsabb módja, ha az erdőgazdálkodó azt az elektronikus kérelem beadó felületen készíti el, ahova az ügyfélkapus azonosítást követően tud belépni. Itt a „Kedvezményezetti nyilvántartási ügyek”-en belül a „Meghatalmazás/elsődleges képviseletre való jogosultság rögzítése” menüpont alatt lehet indítani a meghatalmazást. Ehhez elsőként logikusan azt kell kiválasztanunk, hogy meghatalmazóként vagy maghatalmazottként kezdjük el a kérlelem rögzítését.

A meghatalmazóként létrehozott meghatalmazás a beadás után azonnal él, jóváhagyás nem kell hozzá és a MÁK-nak sem kell papír alapon megküldeni. Ehhez csak a meghatalmazott ügyfélregisztrációs számára van szükség.

A másik lehetőség, ha azt meghatalmazottként rögzítjük, melyhez szükségünk van arra a jelszóra, amit a MÁK külön erre célra adott ki a Kedvezményezetti Nyilvántartási Rendszerben történt regisztráció során. Amennyiben ez a jelszó már nincs meg, a MÁK ügyintézési felületén újat kell igényelni. Meghatalmazottként ugyanis csak a jelszó birtokában tudjuk a maghatalmazást rögzíteni. A meghatalmazást az ügyfélkapun keresztül kell jóváhagynia a meghatalmazónak, vagy az aziránti kérelmet kinyomtatva, mindkét fél által aláírt formában el kell juttatni a MÁK-hoz.

Ha a meghatalmazás létrejött, akkor a meghatalmazott a MÁK ügyintézési felületén és a mobilGazda alkalmazásban is ki tudja választani, hogy aktuálisan mely ügyfele nevében jár el.

A meghatalmazások visszavonásának is két módja van. Megteheti a meghatalmazó ügyfél az elektronikus kérelem beadó felületen, szintén a „Kedvezményezetti nyilvántartási ügyek” menüpontban. Ekkor a meghatalmazás azonnal megszűnik, nincs szükség tehát papír alapú megküldésre vagy ügyfélkapus jóváhagyásra.

Abban az esetben, ha a meghatalmazást meghatalmazottként szeretnénk érvényteleníteni, az ügyfélkapun beadott visszavonási kérelmet mindkét fél által aláírt módon be kell küldenünk a MÁK-hoz, és csak ez után fogják törölni az ügyfelet a meghatalmazók listájából.

Az Agrárgazdasági Kamara Erdészeti Szakértői Hálózata kiemelt céljának tekinti a magánerdőgazdálkodás segítését. A KAP erdészeti támogatások ügyintézéséhez, a kérelmek benyújtásához technikai háttértámogatást is biztosít az erdőgazdálkodók, szakirányítók számára. Kérdés esetén forduljon szakértőinkhez, akik elérhetőségét megtalálja honlapunkon.

 

NAK / Szalainé Csomós Krisztina, Schmidt Péter

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám