Erdőgazdálkodás

Az alacsony termőképességű, elsősorban szántó vagy gyep művelésben álló területeknél a földtulajdonosok időről időre felmerülő dilemmája a megszokott hasznosítás fenntartása vagy annak megváltoztatása. A más jellegű földhasználat lehetséges alternatívája lehet az erdősítés, melyeknek ösztönző támogatása a KAP 2023-27-es időszakban is folytatódik.

Az erdőtelepítés hosszútávú földhasználat váltást jelent, ezért előtte érdemes számos fontos szempontot átgondolni, hogy a projekt sikeres és fenntartható legyen. Tekintsük át a legfontosabbakat!

A „Miért szeretne erdőt telepíteni?” kérdésre a földtulajdonosok, földhasználók döntő többsége azt a választ adja, hogy „az erdőtelepítés egy alternatív termőföld használati módot jelenthet a mezőgazdasági művelésre kevésbé alkalmas területek jövedelmező hasznosítására.

A kérdés megválaszolásakor érdemes figyelembe venni, hogy az erdő ugyan többnyire nagyértékű vagyontárgy, azonban jellemzően hosszabb időszakokban és jó esetben is csak ciklikusan szolgáltat jövedelmet. Az éves hozamok tekintetében messze elmarad a hagyományos szántóföldi növénytermesztéstől. Számolnunk kell azzal is, hogy az erdősítés első kivitelét követően 12 évig járhat ugyan a kieső mezőgazdasági jövedelem kompenzációja, és a „területalapú” támogatás (BISS) is, de azt követően megszűnik. Helyüket a KAP feladatokhoz, korlátozásokhoz kötött erdészeti céltámogatási rendszere váltja fel. Emellett nem árt tudni, hogy az erdő a leginkább korlátozottan hasznosítható termőföld, ami erős hatósági kontrollban és a fokozódó társadalmi elvárásokban nyilvánul meg, mely a közérdekű feladatok ellátását a tulajdonosi érdek fölé helyezi.

Ha e rövid kitérő után sem hátráltunk meg, annak érdekében, hogy az erdőtelepítés ténylegesen is egy jövedelmező befektetés legyen és ne váljon valódi rémálommá, további kérdéseket is meg kell válaszolnunk. Közülük az egyik legfontosabb, hogy „A termőhely milyen fafajjal való erdő telepítését teszi lehetővé és annak várhatóan majd milyen lesz a növekedése?”.

Az, hogy a földterület erdő kialakítására egyáltalán alkalmas-e, s az mely fafajokkal végezhető majd el, az az úgynevezett erdészeti termőhelyvizsgálat során derül ki. A helyszíni vizsgálattal és mintavétellel, majd azok laboratóriumi elemzésével is összekötött termőhelyfeltárást érdemes erre jogosult erdészeti szakemberrel elvégeztetni. Az így nyert adatok ugyanis segítenek beazonosítani a terület termőhelyének legfontosabb jellemzőit: a erdészeti klímaosztályt, a hidrológiai viszonyokat, a genetikai talajtípust, a talaj fizikai talajféleségét és a termőréteg mélységét, s ezek eredőjeként az ültethető fafaj(okat), valamint azok várható növekedését.

A termőhelyfeltárást célszerűen a támogatási pályázat benyújtásához szükséges erdőtelepítési terv készítőjével végeztessük.

A megfelelő fafaj kiválasztását segíti az Erdészeti Tudományos Intézet (SOE ERTI) által kifejlesztett erdészeti döntéstámogató – térinformatikai – alkalmazás, az úgynevezett a SiteViewer. Ez a számítógépes program több klímamodell adatait felhasználva nyújt segítséget a termőhely jellemzőinek, ezek közül is hangsúlyozottan a változó klímának megfelelő fafaj, fafajok kiválasztásához. Így kerülhetjük el, hogy a nem kevés ráfordítással létrehozott erdő, a változó környezeti feltételek mellett is hosszútávon életképes legyen, s ne váljon pénztemetővé. 

De mielőtt erdészeti szakemberhez fordulnánk, hogy készítse el az erdőtelepítési-kiviteli tervünket, válaszoljuk meg magunknak a „Mindezt miből szeretnénk finanszírozni?” kérdést? Ehhez érdemes pénzügyi tervet készíteni. Anyagi lehetőségeink számbavétele azért is lényeges, mivel az erdőtelepítés támogatása pályázat egység költség alapú, úgynevezett utófinanszírozott forma. Az elnyert támogatás az erdősítés első kivitelét követően igényelhető, a kifizetésre pedig akkor kerül sor, ha az erdészeti hatóság a gazdálkodót nyilvántartásba vette és megtörtént a terület erdő művelési ágba sorolása.

A pénzügyi tervnek tartalmaznia kell az erdőtelepítési-kiviteli terv készítésének, az erdőtelepítés kivitelezésének (geodéziai előkészítés, talaj-előkészítés, ültetési anyag beszerzés, ültetés), és fenntartásának (vadkármegelőzés, pótlás, ápolás, növényvédelem az erdőtelepítés befejezéséig) valamennyi költségelemét.

Amennyiben az erdőtelepítési-kiviteli tervet készítő erdészeti szakember véleménye szerint földterületünk alkalmas az erdősítésre és rendelkezünk az erdősítés végrehajtásához a kellő anyagi háttérrel, akkor belekezdhetünk a projekt megvalósításába.

Az elkészült, és az erdészeti hatóság által jóváhagyott erdőtelepítési-kiviteli terv alapján 5 évig van lehetőségünk az erdősítés megvalósítására, s az erdőtelepítési támogatási kérelmünk benyújtására. (Ezt követően már új terv kell, hogy készüljön.) A benyújtást követően saját felelősségre megkezdhetjük a kivitelezést, de – óvatosságból – érdemes megvárni a támogatói okiratot. Ennek birtokában még 2 év áll rendelkezésre a megvalósításra.

Az erdősítés első kivitelét követően már lehetőség van a kifizetési kérelem benyújtására a telepítés évének vagy a következő évnek az egységes kérelem benyújtási időszakában. Az első kivitel támogatás kifizetésének feltétele, hogy a terület művelési ág váltása – erdő művelési ágra – megtörténjen, és a telepítőt az erdészeti hatóság az erdőgazdálkodói nyilvántartásba bejegyezze.

Azonban a sikeres első kivitelt követően sem dőlhetünk hátra: fafajtól függően gondoskodnunk kell az évenkénti ápolási munkák elvégzéséről és amennyiben szükséges, a kipusztult csemeték pótlásáról az erdősítés sikeres befejezéséig.

Az erdősítések ápolása szintén támogatott tevékenység, mely az első kivitellel érintett erdőtelepítések után igényelhető az erdősítés célállománytípus-csoportjától függően 5-11 évig.

A sikeres erdőtelepítési támogatási pályázat megvalósításához fontos kihangsúlyozni, hogy érdemes olyan erdészeti szakirányítót választani, aki a tervezésen, engedélyezésen, támogatási kérelemkezelésen és a fizikai megvalósításon át egészen az erdősítés befejezetté nyilvánításáig szakmailag támogat minket.

 

Amennyiben az erdőtelepítéssel és a hozzá kapcsolódó támogatási pályázattal kapcsolatban további kérdésük lenne, azt megírhatják az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címre, az Agrárkamara Erdészeti Szakértői Hálózata ebben a kérdésben is rendelkezésükre áll.

 

NAK / Mező Ferenc

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám