A megújuló energia előállítására szolgáló biomassza fenntartható termesztésére vonatkozó egyes szabályokról szóló 34/2021. (X. 6.) AM rendelete megfogalmazza, hogy mely feltételek együttes fennállása esetén beszélhetünk fenntarthatóan termesztett biomasszáról. A fenntarthatóan termesztett biomassza biztosítja a bioüzemanyagok, folyékony bio-energiahordozók, valamint biomasszából előállított tüzelőanyagok alapanyagát, mely a közlekedésben felhasznált energia üvegházhatású gázkibocsátásának csökkentését is hivatott elősegíteni.
A rendelet szerint 2022. január 1-től az erdőtől eltérő, mezőgazdasági területekről származó hulladékból és maradványanyagokból előállított bioüzemanyagok, folyékony bio-energiahordozók és biomasszából előállított tüzelőanyagok alapanyagául szolgáló mezőgazdasági biomassza nyersanyagának termesztése kizárólag olyan földterületen történhet, amelyre adtak be egységes területalapú támogatásra vonatkozó kérelmet és a biomassza-termelő évente egyszer tápanyag-gazdálkodási tervet készít/készíttet öt évnél nem régebbi talajvizsgálati eredményre alapozottan. Az ötévente elvégzett talajvizsgálat és az arra alapozott tápanyag-gazdálkodási terv betartása valamennyi mezőgazdasági termelő saját érdeke is, hiszen ezáltal biztosítható a tápanyag-utánpótlás, és a termőföld állapotának fenntartása annak érdekében, hogy ez a korlátosan rendelkezésre álló természeti erőforrás hosszú távon szolgálni tudja a mezőgazdasági termelést.
A biomassza-termelőnek a tápanyag-gazdálkodási tervben foglalt előírásokat gazdálkodása során kötelező be kell tartania. A tervet minden évben szeptember 30-ig – ha az adott növénykultúra betakarítására ezen időpontot követően kerül sor, úgy a betakarítást követően 30 napon belül – elektronikus úton kell benyújtani a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (a továbbiakban: NÉBIH).
Ez a rendelkezés a gyakorlatilag pl. a gabonaszalma erőműbe történő értékesítésével foglalkozó gazdákra fog vonatkozni bizonyos mérethatár feletti erőművek esetén. A biomassza termelő a termesztett biomasszára vonatkozó biomassza igazolás formanyomtatvány kiállításával igazolhatja az adott termény fenntarthatóságát. A kitöltött biomassza igazolás formanyomtatványt ugyanúgy, mint eddig, a NÉBIH-hez kell benyújtania az adatszolgáltatásra kötelezettnek. Az igazolás itt érhető el.
(NAK/Sztahura)