Megjelent az agrárminiszter 20/2020. (VI. 19.) AM rendelete a koronavírus-járvány miatt nehéz gazdasági helyzetbe került agrárvállalkozások és élelmiszer-feldolgozást végző vállalkozások részére nyújtandó átmeneti támogatás igénybevételének általános feltételeiről.
Az Európai Bizottság 2020. március 19-én ideiglenes keretet fogadott el, amely lehetővé teszi a tagállamok számára az állami támogatási szabályok keretében előirányzott rugalmasság teljes mértékű kihasználását a gazdaságnak a COVID-19 járvánnyal összefüggésben való támogatása céljából. A hatályos állami támogatási szabályok keretében a tagállamok által használható számos egyéb támogatási intézkedéssel együtt az ideiglenes keret lehetővé teszi a tagállamok számára annak biztosítását, hogy továbbra is elegendő likviditás álljon bármely típusú vállalkozás rendelkezésére, és a COVID-19 járvány alatt és azt követően fennmaradjon a gazdasági tevékenység folytonossága.
Az Európai Bizottság a 2020/C 91 I/01 számú közleményében meghatározta a lehetséges ideiglenes állami támogatási intézkedések formáit:
• közvetlen támogatások, visszafizetendő előlegek vagy adókedvezmények formájában nyújtott támogatás,
• hitelgaranciák formájában nyújtott támogatás,
• kedvezményes hitelkamatlábak formájában nyújtott támogatások,
• hitelintézeteken, vagy más pénzügyi intézményeken keresztül garancia, vagy hitel formájában nyújtott támogatás,
• rövid lejáratú exporthitel-biztosítás.
Az ideiglenes kerettel összefüggésben az agrárminiszter által 2020. június 19-én kihirdetett 20/2020. (VI. 19.) AM rendelet lehetővé teszi a koronavírus járvány miatt nehéz gazdasági helyzetbe került agrárvállalkozások és élelmiszer-feldolgozást végző vállalkozások részére nyújtandó átmeneti támogatás igénybevételét a következők szerint:
Átmeneti támogatás a következő tevékenységet végző vállalkozások (a továbbiakban: kérelmező) részére adható (a rendelet 2. § (1) bekezdése szerint):
a) elsődleges mezőgazdasági termelés,
b) élelmiszer-feldolgozás,
c) erdőgazdálkodás,
d) vadgazdálkodás,
e) halgazdálkodás.
Az átmeneti támogatás (a rendelet 2. § (3) bekezdése szerint)
a) vissza nem térítendő támogatás,
b) kamattámogatás vagy
c) kezességi díjtámogatás formájában nyújtható.
Az átmeneti támogatás az agrárpolitikáért felelős miniszter által kiadott rendeletben meghatározott feltételekkel vehető igénybe. A támogathatóság részletes feltételeit a rendelet, illetve a későbbiekben a Magyar Államkincstár oldalán megjelenő pályázati felhívás tartalmazza.
Az AM rendelet 2. § (3) bekezdés a) pontja szerinti átmeneti támogatás összege, a 2. § (3) bekezdés b) pontja szerinti átmeneti támogatás esetén a teljes hitelösszeg, a 2. § (3) bekezdés c) pontja szerinti átmeneti támogatás esetén a garantált hitelösszeg a Bizottság 2020/C 91 I/01 közleményének 3.1. pontja alapján nyújtott egyéb támogatásokkal együtt – a kérelmező kapcsolt vállalkozásait is figyelembe véve – vállalkozásonként nem haladhatja meg
a) a 2. § (1) bekezdés a) pontja szerinti esetben a 100 000 eurónak,
b) a 2. § (1) bekezdés b)–d) pontjai szerinti esetben a 800 000 eurónak,
c) a 2. § (1) bekezdés e) pontja szerinti esetben a 120 000 eurónak megfelelő forintösszeget.
Ha a kérelmező a 2.§ (1) bekezdése szerinti több ágazatban is folytat gazdasági tevékenységet, akkor a támogatott tevékenységhez kapcsolódó, az AM rendelet 3.§ (1) bekezdés szerinti legmagasabb támogatási összegeket kell figyelembe venni azzal, hogy ezen összegek közül – a kérelmező kapcsolt vállalkozásait is figyelembe véve – vállalkozásonként a legmagasabb összegig nyújtható átmeneti támogatás.
Az átmeneti támogatás különböző, azonosítható elszámolható költségek esetén halmozható más, helyi, regionális, államháztartási vagy uniós forrásból származó állami támogatással vagy csekély összegű támogatással.
Az átmeneti támogatásra való jogosultságról a Magyar Államkincstár legkésőbb 2020. december 31-éig dönt.
NAK/Szécsényi Tamás