Még 2015-ben jelentették be, hogy egységes cigarettacsomagolásokat kell majd bevezetni (plain packaging), de a koronavírus megjelenése miatt az eredetileg 2019. május 20-i határidő 2021. december 31-én járt le.
Az intézkedés nem érinti a szivarkákat, szivarokat, hevítéses termékeket, és a meglévő, bár rohamosan fogyó márkázott készleteket viszont még szabad értékesíteni. Az intézkedés folyományaként a cigarettásdobozok ezen túl a PANTONE 448 M alapszínt fogják viselni. Úgy tűnik, közel állunk az ausztrál közvéleményhez, ugyanis ott a GfK Bluemoon kutatóügynökség által gyűjtött információk szerint a Pantone 448 C nyerte el a „legrondább szín” díját. A pszichológiai magyarázat pedig az, hogy a zöldesbarna árnyalat negatív hatással van az elmére, pusztulásra, rothadásra asszociálhatunk, ha meglátjuk. A dohánytermék összekapcsolása a szín által a negatív érzelmekhez azt a célt szolgálja, hogy elrettentsék a fogyasztókat a vásárlástól. A színhasználat mellett azonban a márkajelzések is kevésbé lesznek szembetűnőek, így a kiskereskedőknek különösen oda kell majd figyelni, hova kerülnek a polcon a nagyon hasonló dobozok.
Nem mindenki vélekedik azonban ugyanígy az adott színről, a tervezők szerint az megtalálható a természet legszebb növényeiben és állataiban, de még da Vinci Mona Lisájában is. Mély, gazdag színnel társul a föld tónusaihoz, így kedvelt lehet elegáns bőrökből készült kiegészítők, felsőruházati és lábbeli cikkek készítésekor, és lakberendezésben sem utolsó, amiről képriport is készült.
A dohánytermékek csomagolásának szabályozásáról bővebb információt a Dohányzás Fókuszpont honlapján, valamint a 39/2013. (II. 14.) Korm. rendeletben találhatnak.
NAK/Pető Krisztina