Jogszabályi összefoglaló

Az EU 2015/1829 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletének módosítása a mezőgazdasági termékek tájékoztatására és promóciójára vonatkozó szabályok kiegészítésére irányul. A módosítás célja a pályázókat érintő bizonyos adminisztratív terhek csökkentése, a már támogatásban részesült programok folytatási szabályainak pontosítása és az összeférhetetlenség megelőzése a programok végrehajtása tekintetében.

Főbb változások és módosítások:

  1. Reprezentativitás igazolásának egyszerűsítése
    • Az agrár-élelmiszeripari szerveknek nem kell további bizonyítékot benyújtaniuk reprezentativitásuk igazolására. A promóciós tevékenységet közfeladatként ellátó szervezetek (mint például az agrárkamarák) a továbbiakban reprezentatívnak minősülnek.
  2. Folytatási szabályok pontosítása
    • Egy szervezet legfeljebb két támogatott programban vehet részt ugyanazon termék és célország esetében.
    • Újabb támogatást csak legalább 12 hónapos szünet után kaphatnak.

A javaslattevő szervezet az előző programok végrehajtásának végét követően pályázhat új programra azzal a feltétellel, hogy az új program végrehajtása legalább 12 hónappal az előző programok végrehajtásának végét követően kezdődhet meg. Ezzel egy évvel lerövidült a korábbi program befejezése és az új program indítása közötti kötelező szünet.

  1. Összeférhetetlenség megelőzése
    • A javaslattevő szervezeteknek biztosítaniuk kell, hogy úgy nevezett egyszerű programok esetén (amikor egy tagország szakma szervezete(i) nyújt be pályázatot) sem a program kidolgozásakor, sem annak végrehajtása során ne álljon fenn összeférhetetlenség a végrehajtó ügynökség tekintetében.
    • A végrehajtó szervek kiválasztásának átláthatónak kell lennie, biztosítva a legjobb ár-érték arányt.
  1. Pénzügyi irányítás egyszerűsítése
    • Az elszámolható költségek kiszámítása történhet átalányösszeg alapján is, csökkentve az adminisztratív terheket. Ez a lehetőség a 2026-ban benyújtásra kerülő programoknál alkalmazható először.
    • A támogatások történhetnek ténylegesen felmerült költségek visszatérítésével vagy átalányösszegű finanszírozással. Az átalányösszegek meghatározása objektív adatok és szakértői vélemények alapján történhet.

2025-ben az Európai Bizottság 132 millió eurót különített el az uniós mezőgazdasági termékek promóciós programjaira, amelyek célja a termékek versenyképességének növelése és az uniós minőségi rendszerek ismertségének fokozása. A pályázatok 2025. április 23-ig nyújthatók be, és két típusra oszlanak:

  • Egyszerű programok: egy tagállam szakmai szervezete(i) pályázhat(nak).
  • Összetett programok: több tagállam szakmai szervezetei vagy uniós ernyőszervezetek pályázhatnak.

A támogatás több témakörre vonatkozik az EU belső piacán vagy külső piacokon, többek között minőségrendszerek megismertetésére, az ökológiai termelés, a friss zöldségek és gyümölcsök fogyasztásának ösztönzése, valamint az uniós termékek harmadik országokban történő promóciója.

Támogatható tevékenységek: PR-tevékenységek, promóciós események, hirdetések, kiállítások, marketingkampányok és kóstoltatási programok.

 

NAK/dr. Sidlovits Diána

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám